Kävin rautakaupassa kääntymässä ja sain kuulla että nykyään on tiukemmat säädökset kuin ennen joten sisämaalia pitää käyttää sisätiloissa. Vain muutamat maalit sopivat tarkoitukseen koska niissä on itsestään homeenestoaine mukana ja kestävät lämpövaihtelut. Ennen on ilmeisesti käytetty ulkomaaleja myös aitoissa, leikkimökeissä ja vastaavanlaisissa "kylmissä" sisätiloissa mutta kuulemma ei enää nykypäivänä.
Myyjä sanoi että Tikkurilan Luja on peittävä maali joka sopii tarkoitusta varten. Hän sanoi että Supi Saunavaha tai vastaava on toinen vaihtoehto, mikäli haluaa läpikuultavan lopputuloksen. Nyt pitää vain pähkäillä että minkälaisen pinnan haluaa.
Onko muilla kokemuksia aiheesta?
Leikkimökin sisäpintojen maalaaminen, millä?
4
3711
Vastaukset 4
- Maalaus_insinööri
Laita Tikkurilan Lujaa.
- lapsettekeetauluja
Oliko kaupan setä tai täti kujeilupäällä?
Kyllä yksinkertaisen laudoituksen omaavat piharakennukset on kelvanneet ihan julkisivulatekseilla tehtynä.
Voihan ne sisäpuolet hangata vaikka pehmeällä tai kovalla, jos sille tunnostaa.
Kannattaa pyytää arkkitehdiltä suunnitelma sisustukseen. - 35345
Minä maalasin saunasuojalla leikkimökin sisältä. Aine sävytettiin valkoisella. Lopputulos parin maalauksen jälkeen kuin valkolakalla olisi maalaillut. Tuo saunasuoja hengittää mikä n tärkää kun kun käytin ulkopuolella Teknoksen Eco ulkomaalia mikä on lateksi eikä siis hengitä. Lisäksi saunsasuojasta ei pitäisi irrota myrkkyjä.
- MaaGlarry
Jos ulkolateksi jätetään pois laskuista, itse maalaisin jollain perinnevärillä. Itsellä talvet kylmänä oleva kesämökki ja sitä maalailtu ihan näillä sisälatekseilla. Hyvin ovat toimineet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja210984Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49834- 73731
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "192708- 64623
- 64556
- 45540
- 37513
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2493- 77493