Leikkimökin sisäpintojen maalaaminen, millä?

Mikä_maali_sopii

Kävin rautakaupassa kääntymässä ja sain kuulla että nykyään on tiukemmat säädökset kuin ennen joten sisämaalia pitää käyttää sisätiloissa. Vain muutamat maalit sopivat tarkoitukseen koska niissä on itsestään homeenestoaine mukana ja kestävät lämpövaihtelut. Ennen on ilmeisesti käytetty ulkomaaleja myös aitoissa, leikkimökeissä ja vastaavanlaisissa "kylmissä" sisätiloissa mutta kuulemma ei enää nykypäivänä.

Myyjä sanoi että Tikkurilan Luja on peittävä maali joka sopii tarkoitusta varten. Hän sanoi että Supi Saunavaha tai vastaava on toinen vaihtoehto, mikäli haluaa läpikuultavan lopputuloksen. Nyt pitää vain pähkäillä että minkälaisen pinnan haluaa.

Onko muilla kokemuksia aiheesta?

4

3699

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalaus_insinööri

      Laita Tikkurilan Lujaa.

    • lapsettekeetauluja

      Oliko kaupan setä tai täti kujeilupäällä?
      Kyllä yksinkertaisen laudoituksen omaavat piharakennukset on kelvanneet ihan julkisivulatekseilla tehtynä.
      Voihan ne sisäpuolet hangata vaikka pehmeällä tai kovalla, jos sille tunnostaa.
      Kannattaa pyytää arkkitehdiltä suunnitelma sisustukseen.

    • 35345

      Minä maalasin saunasuojalla leikkimökin sisältä. Aine sävytettiin valkoisella. Lopputulos parin maalauksen jälkeen kuin valkolakalla olisi maalaillut. Tuo saunasuoja hengittää mikä n tärkää kun kun käytin ulkopuolella Teknoksen Eco ulkomaalia mikä on lateksi eikä siis hengitä. Lisäksi saunsasuojasta ei pitäisi irrota myrkkyjä.

    • MaaGlarry

      Jos ulkolateksi jätetään pois laskuista, itse maalaisin jollain perinnevärillä. Itsellä talvet kylmänä oleva kesämökki ja sitä maalailtu ihan näillä sisälatekseilla. Hyvin ovat toimineet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2630
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      43
      2230
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      938
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      605
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      32
      515
    Aihe