Varavaihtoehtona HTM

Heppulikeppuli

Onko täällä Htm puolen rikosoikeuden opiskelijoita? Mihin sillä valinnalla voi käytännössä työllistyä? Yritän tässä miettiä oman kiinnostuksen mukaan mikä olisi käytännössä järkevintä...

11

1975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjfd

      Mikä on HTM rikosoikeus?

      • hohhotihoijaa

        HTM-tutkintoa suorittavat, joilla pääaineena rikos- ja prosessioikeus


    • hall.yo

      HTM-tutkintoa pääaineena siviilioikeus opiskelen loppusuoralla ja alan töitä olen tehnyt jo pidempään julkisten hankintojen juridiikan parissa. Pääaineesta riippuen työpaikkoja löytyy hyvin, finanssioikeus vetänee tällä hetkellä parhaiten. Laitoksemme on työllistymistä selvitellyt: http://www2.uef.fi/fi/oikeustieteet/tyollistyminen

      Voin suositella HTM tutkintoa Joensuussa varasuunnitelmaksi, jos oikeustieteellisen ovet eivät nyt aukene. Heti syksyllä voi joustavasti aloittaa opinnot. Avoimen kautta voi suorittaa kaikkia laitoksen opintoja. Etäopiskelumahdollisuudet ovat erinomaiset. Avoimen väylän kautta opiskelupaikka on varma yhden vuoden opintojen jälkeen.

      Kaikki HTM-kurssit Joensuussa ovat ihan samoja kuin OTM-opiskelijoiden kurssit eli jos joskus myöhemmin valintakokeella pääsee OTM-tutkintoa suorittamaan, kaikki suoritetut opinnot hyväksytään osaksi tutkintoa.

      • ihmettelijä12f

        Miten tuolla Joensuun avoimessa järkätään noi jumalattomasti eri oikiksen kursseja? Helsingissä mitään verrattuna tuohon.


    • suristinkuristijuristin

      htm on ihan jees tutkinto. htm pääaineenaan rikos- ja prosessioikeus.. no ainakin menee ihan eri kategoriaan kuin perinteinen oikeustieteen opiskelu, mikäs siinä. Toki rikosoikeus on osa julkisoikeutta ja varmaan joku rikosten tutkiminen ilmiönä on ihan kivaa jne. mutta tästä tulee sellainen fiilis että vähän kuin kouluttautuisi lentäjäksi erikoisalanaan junankuljettajuus. Rikos- tai prosessioikeutta voi opiskella harrastuksenaan kotonakin ja varmaan yleissivistyksellistä mutta tiedä sitten mitä asiantuntijatöitä tuollasella tutkinnolla saa. varmaan jotain niche-hommia.

      varmaan ottaisin htm finanssioikeus tai htm siviilioikeus

      • oikologi

        Kyseessä on kuitenkin yliopistotutkinto. Vähän niin kuin sanoisi että kyllähän sitä ravitsemustiedettä voi opiskella harrastuksena kotonakin, koska terveystieteiden maisterista ei tule lääkäriä.


      • surrurrurjurjurhurrr
        oikologi kirjoitti:

        Kyseessä on kuitenkin yliopistotutkinto. Vähän niin kuin sanoisi että kyllähän sitä ravitsemustiedettä voi opiskella harrastuksena kotonakin, koska terveystieteiden maisterista ei tule lääkäriä.

        Ihan jees yliopistotutkinto varmasti, mutta niin voi sanoa monesta muustakin tutkinnosta. Yliopistotutkinnolla ei itseisarvona mitään erikoisempaa muuten kuin mahdollisten koulutusvaatimusten kannalta. Samalla viivalla muiden yliopiskelijoiden kanssa joilla samanlainen tutkinto ja ehkä heikomalla/paremmalla lähtöpaikalla joihinkin muihin tutkintoihin nähden.

        Varmaan joissain oppilaitoksissa (oikisyliopistoissa joo, ei-oikisyliopistoissa ei välttämättä, amk suppeampi) rikosoikeuden kurssit on identtisiä oikiskursseja joita kurssataan vierailijoina toisesta tiedekunnasta, mutta toisaalta työtehtävien osalta ote rikosoikeuteen voi olla erilainen, eikä siinä mitään jos sen tiedostaa ja pitää rikos- ja prosessioikeudesta sellaisenaan. Jotain oikeustieteellistä hipovaa hommaa jos haluaa htm rikos- ja prosessikombolla niin varmaan töitä voi saa esimerkiksi jostain ministeriöstä jne, vaikkapa lain asiantuntijana. Varmaan toi Joensuu hyväksilukemisineen kannattaa jos suunnitelmat muuttuu.

        Ravitsemustiedettä voi ja kannattaakin opiskella "kotioloissa"! Ei lääkäritkään tai ravintotieteilijätkään loppujen lopuksi ole kuin ihmisiä ja jotenkin ne omat johtopäätökset asioista pitää tehdä ellei halua pelata kallorulettia. Oikeastaan osa ravintotieteilijöistä noudattaa sokeasti virallisia suosituksia varmaan vaan kun saavat intressitahoilta rahoitusta eivätkä ajattele omilla aivoillaan! Jonkin sortin intohimoa hommaan siis..


    • pippadii

      Paljon kursseja on ihan tismalleen samoja kuin OTM/ON-puolella ja jos sitten sinne joskus pääsykokeiden kautta pääsee, niin ne saa hyväksiluettua siellä. Eli toki mahdollinen väliväylä, jos pelkkä HM-tutkinto ei riitä. En oikein itsekään tiedä mitä tekisi, kun on jo yksi korkeakoulututkinto, joten ottaisivat mielellään Joensuuhun maisterilinjalle, mutta en oikein tiedä. Toki nyt täytyy odottaa ensin tämä viikko ja tulokset Helsingin pääsykokeista, mutta kovin luottavainen en ole muutaman mokan takia.

    • kukkuluuruuuuuuuuuuuu

      tuo HTM:hän on kova vaihtoehto

      • niiinon

        Jäin vuosi sitten rannalle Lapista muutamalla pisteellä, aloitin syyskuussa Joensuun avoimen opintoja Hämeen kesäyliopistossa, jossa Joensuun oikiksen kaikkien ekan vuoden kurssien opetusta tarjolla. Osin työn ohessa opiskellen sain helposti kasaan 60 op ja elokuun alusta saan opiskeluoikeuden HTM-tutkintoon. Tarkoitus erikoistua ympäristöoikeuteen, joka kolahti ekan vuoden opintojen aikana. Ehkä pyrin vielä oikiksenkin puolelle Joensuussa, kun opintoja vähän enemmän suoritettuna. Kaikki kurssit ovat ihan samoja eli vaihdolla ei mitään kiirettä, varsinkin kun myös HTM:llä työllistyy ihan hyvin. Vaihdon Rovaniemen Joensuuhun,, kun paljastui että Rovaniemellä ei voi tehdä etätenttejä eikä muutoinkaan suosita etäopintoja. Joensuussa taas on paljon erilaisia monimuotokursseja verkossa yms. Ja jokaisen tentin voi tehdä etätenttinä, mikä perheelliselle ja osin jo työssäolevalla sopii hyvin.


    • pappadiidiidiii

      Kuulostaa hyvälle, etenkin kun tosiaan on jo maisterin paperit, niin niitä ei tarvii edes paljon tehdä. Saatampa hakea sinne, kun saan sen 60ov kyllä vuoden aikana tehtyä, kun hyväksilukevat Helsingin kursseja, joita kuitenkin jo 40 kasassa myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      135
      9636
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      117
      7831
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      34
      7634
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      252
      7383
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      113
      6104
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5921
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      49
      5711
    8. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      133
      5642
    9. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      90
      4779
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      34
      3324
    Aihe