EU: Ajokortin pakkovaihto asuinmaan korttiin?

vanha_ajokortti

Millaisia kokemuksia EU-ulkosuomalaisilla on suomalaisen vanhan, ei uuden EU-standardisen ajokortin hyväksymisestä uudessa asuinmaassaan?

Kimmoke asiaan tuli kun luin belgialaisesta verkkolehdestä artikkelin, jossa ranaskalaiset poliisit eivät ole hyväksyneet korttia ja ovat sakottaneet bengialaisia kuljettajia joilla on ollut vanhanmallinen kansallinen ajokortti ja tämä ilmeisestikin pelkän lomamatkan puitteissa. Sitten belgialainen asiaa hoitava ministeri oli ottanut yhteyttä ranskalaiseen vastaavaan virkaveljeensä ja pyytänyt nopeaa asian korjaamista ja poliiseille tiedottamista, jonka tämä olikin luvannut tehdä.

- http://www.7sur7.be/7s7/fr/1502/Belgique/article/detail/2372365/2015/06/22/Les-permis-de-conduire-delivres-avant-1989-restent-valables.dhtml

- ->

Osin ristiriitaista tietoa yhdessä EU-maassa myönnetyn kansallisen, eli vanhan mallisen ajokortin vaihtamispakosta uuden EU-asuinmaansa myöntämään uuteen UE-ajokorttiin.

Alla oleva virallinen EU-sivu antaa ymmärtää, että myös vanhat ajokortit ovat voimassa EU:ssa joko niiden voimassaoloajan tai maksimi vuoteen 2033 saakka.

Sitten Belgialaisen kunnan sivuilla on samasta asiasta ritiriiraiset tiedot riippuen onko sen sivu englanniksi vai ranskaksi.

Englannnkielinen sivu kertoo ettei toisen EU-maan voimassa olevaa ajokorttia tarvitse vaihtaa belgialaiseksi.

Sitten saman sivuston ranskankielinen versio kertoo, että Belgiaan asettuva on vaihdettava maahan kirjautumisestaan kahden vuoden kulueaassa paikalliseen ajokorttiin.

Jotta homma ei menisi liian helpoksi, niin heti sen alla olevassa tekstissä kuitenkin kerrotaan vaihdon olevan pakollinen korttin voimassa olon lopussa (eli ei kahden vuoden kuluessa maahan kirjautumisesta) kun kyseessä on: "1 kategorian" kortit _ AM,A1,A2,A,B1,B et BE _

Sitten "2 kategorian" kortit _ C1,C,D1,D,C1E,CE,D1E et DE _ joko heti maahan kirjautuessa tai eurooppaliseen korttiin merkityn voimassaolon lopussa jos se on alle 5-vuotta.

- ->

"EU-ajokortit"

"Ennen kuin muutat toiseen maahan, varmista, että ajokorttisi ei ole vanhentunut."

"Jos muutat toiseen maahan, voit ajaa siellä nykyisellä ajokortillasi sen voimassaolon ajan."

Ajokortin uusiminen/vaihtaminen

"Vain asuinmaasi viranomaiset voivat uusia ajokorttisi (tai vaihtaa toisessa maassa myönnetyn ajokortin)."

"Alkuperäinen ajokorttisi vaihdetaan paikalliseen ajokorttiin. Tällöin sinun on noudatettava samoja muun muassa voimassaoloa ja terveystarkastuksia koskevia sääntöjä kuin kyseisen maan kansalaisten."

"Kaikkien EU:ssa myönnettävien uusien ajokorttien on oltava 19. tammikuuta 2013 alkaen muovisia ja luottokortin kokoisia. Niiden malli on standardoitu koko EU:n alueella, ja niissä on uusia turvaominaisuuksia."

"Olemassa olevat ajokortit säilyvät tässä vaiheessa ennallaan, mutta ne on muutettava uuden mallin mukaisiksi kortin uusimisen yhteydessä tai viimeistään vuonna 2033."

- http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving/validity/index_fi.htm

- ->

"Exchanging a foreign driving licence for a Belgian driving licence"

"It is no longer compulsory to exchange a valid driving licence issued in an EEA Member State."

- http://www.waterloo.be/en/services-communaux/permis-de-conduire/exchanging-foreign-driving-licence-belgian-driving-licence-283

- ->

"Echange d'un permis de conduire étranger en permis belge"

"On peut circuler avec un permis de conduire national européen en cours de validité mais cette possiblité est limitée :

- Le permis de conduire est dépourvu d'une durée de validité administrative :

"L'échange est obligatoire 2 ans après l'inscription en Belgique (et plus tôt pour les catégories qui perdraient leur validité)."

- http://www.waterloo.be/services-communaux/permis-de-conduire/echange-dun-permis-de-conduire-etrangers-210

Itse asun Ranskassa ja omaan vanhan punaisen paperikortin jossa luokat A_B_C_E, eli kaikki paitsi bussikortti. Harvoin olen joutunut kontroliin ja toistaiseksi on kelvannut ja edellisestä kontrolista varmaankin 5-6 vuotta.

Harkinnassa on ollut Belgiaan siirtyminen ja siksi asia uudestaan ajankohtainen, jota vielä nuo raskaan liikenteen luvat sekoittavat.

Olen ollut ymmärryksessä, että kaikki luokat ovat edelleen voimassa ja säilyvät jos kortin EU-korttin vaihtaa, mutta raskaat luokat eivät ole voimassa ammatillisesti, eli vain privaatteja ajoja saa suorittaa.

Sitten asiaa edelleen sekoittaa kortin voimassaoloaika riippuen sen ajoneuvoluokista. Edelleen epävrmuutta sen suhteen miten asiat todellisuudessa ovat.

0

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

        Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
        Sinkut
        135
        795
      2. Muistelen lämmöllä

        Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
        Ikävä
        48
        642
      3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

        Tiedät kyllä mistä.
        Ikävä
        70
        619
      4. Tunnistan mun rakkaan

        Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
        Ikävä
        81
        571
      5. Miten oletkin noin

        osaamaton kaikin tavoin :)
        Ikävä
        39
        529
      6. Tyrkytät ittees liian

        tasokkaille :)
        Ikävä
        46
        510
      7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

        Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
        Ikävä
        64
        489
      8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

        Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
        Ikävä
        36
        485
      9. Pakko myöntää mies

        En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
        Ikävä
        94
        472
      10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

        Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
        Ikävä
        21
        468
      11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

        Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
        Maailman menoa
        262
        456
      12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

        Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
        Suomussalmi
        37
        411
      13. Timo Vornanen.

        On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
        Maailman menoa
        25
        397
      14. Luottamus

        Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
        Ikävä
        86
        396
      15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

        Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
        Kotimaiset julkkisjuorut
        80
        395
      16. 21
        392
      17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

        En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
        Ikävä
        33
        391
      18. Mikä on ollut ihanin

        Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
        Ikävä
        13
        385
      19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

        Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
        Ikävä
        29
        374
      20. Joka ilta mietin

        sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
        Ikävä
        24
        366
      Aihe