mikä ois eka mopo?

Tietämätön01

Hei, oon nyt 14v poika ja ajattelin että kun maaliskuussa tulee 15v täyteen, ni voisin hommaa mopokortin. Olen erittäin kääpiö kokoinen, sillä vain 153cm pitkä. En tiedä kun en oikeen ole tossumopoista kiinnostunut, mutta jos ei pituus muihin riitä ni ei voi mitään. En tiedä mopoista melkeen mitään ja nuorempana kaikki muut pojat ihasteli mopoja ni minua ei kiinnostanu, mutta nyt on yhtäkkiä ne iskenyt minuunkin sillai, että voisin vaikka kortin ajaa. Ikinä en ole mopoa ajanut, mönkiällä kylläkin, niin onko minun edes järkeä hankkia mopoa ja mistä semmoinen kannattaisi ostaa? n. 800-1000e olis se hinta ni varmaan käytettynä ois pakko hankkia, mutta kestääkö käytetyt yleensäkkään mitään kulutusta ja paljon on semmoinen kohtuullinen hinta mopolle?

Kiitos vastaajille :/

25

6802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qjhs

      nettimotosta kannattaa kattoo.
      Jos käytettyä kattoo niin kannattaa muistaakseeni alle 16tkm ajettu hommata, ite ottaisin kuitenkin ehk alle 10tkm niin ei välttämättä tarvii heti kunnostamassa olla :) En oikeen osaa sanoo mikä ois sopiva mopo, kun aika lyhyt oot, mutta gilerat ainakin on kai aika matalia. Gilerakin voi olla sulle kyllä liian korkee. Ja sit sä voit aina vähän madaltaakkin sitä ja jos et ite osaa, niin kannattaa jo osto vaiheessa kattoo madallettuja

    • Moottoripyörä_pojalle

      Kannattaa harkita viellä että otatko nyt mopokortin vai ootatko ensivuoteen ja hommaat kevytmoottoripyörän. voihan toki mopokortinkin ajaa ja ens vuonna kevytmoottopyörän mutta 500euroa mopo kortista jolla ajaisit vuoden on liika.
      kyllä sillä mopollakin pääse a paikasta b, mutta isot miinukset jotka mopolla ajaessa antaisin on ne että:

      -Autoilijat kiilaavat eteen monesti koska luulevat ehtiväntä tommosen hitaasti kulkevan mopon eteen.
      -autoilijat lähtee ihan älyttömistä kohdista ohi vaikka rekka tulisi vastaan niin autoilijan pitää lähtee ohittese jos sinulla on mopo allasi niin saat jarrutella että ohittava auto pääse eteese että ei tule kolaria.
      -myös jos teet virheen että ajat oikea oppisesti oikeassa reunassa monet autoilijat lähtevät samaa kaistaa ohi niin läheltä että peili ja kytkin meinaa lähtee mukana.
      -40 alueella ja alle saa painella hitusen ylinopeutta jos autoja näkyvissä sillä muuten autoilijat tulee ajamaan takarenkaasen kiinni. (näitä ei tietenkään autokoulun ajotunnilla tehdä, mutta kun jos kortti taskussa ja ajelet kylillä niin suositelvataa oman turvallisuuden vuoksi, sillä jos joudut tekemään äkkijarruksenkin takana oleva ajava auto ajaa ylitsesi, koska ei turvaväliä)

      kevytmoottoripyörällä joka näyttää isommalta esim joltain 600cc on jo jotain katu uskottovuutta että autoilijat eivät ole silleen tosta päästätä reulua ylinopeutta ohi hinnalla millä hyvänsä. endurot on huono valinta kevytmoottopyöräksi turvallisuutta ajetellen koska monet erehtyy luulemaan sitä mopoksi ja siksi vaikka ajaisit nopeusrajoituksien mukaan jonkun päästävä aina ton "viri mopon" ohitse ja kiilataan just eteen koska luullaan mopoksi että ehitään hyvin vaikka vauhtia on saman verran kuin autolla ajeassa.
      moottoripyörä on sisänsä myös parempi vaihtoehto että voit ajaa motorilla, sitä saa viritellä kunhan tehot ei nouse yli mitä rekisteriotteessa mainitaan, ärsyttävät/turhat ohitukset ja et ole enää tien tukkona.
      on se nyt paljon mukavampikin ajaa jolloin kevarilla jossa esim 10kw ja 125cc kuin mopolla törättää hitaasti eteenpäin jolloin 2kw ja 50cc.
      ja mopolla kun ajat jos siinä viellä kunnon äänet niin saat todennäkösesti jonnen maineenkin. suosittelen odottaa vuoden ja sitten kevytmoottoripyörää hommaan mielummin kuin mopoa.

      jos kumminkin mopoon päädyt voin sanoa että tuut kaipaamaan kumminkin sitä kevaria/moottoripyörää kun sillä mopolla hetken päristellyt kylillä.

    • hughes

      No osta ny vaan se mopo.........kyllä sillä sun kokoinen voi ajaa, käyttettyhän tuolla budjetilla on pakko ostaa. Katot ettei ole koropalalla entisestään nostettu, voihan sen aina poistaa. Opettelet sit mopolla kakspyöräiseen ja sitten joskus se motskari jos tarvetta.

    • Maijakai

      kevari itekkin ehdotan mielummin kuin mopoa. pistät nykyset rahat säästöön ja alat säästämään sen 2000-3000euroa niin sillä rahalla saa nyt ihan kelpo kevarin ostettua jo.

    • Tietämätön01

      Jos ostaa käytetyb mopon, kestääkö ne yleensä vai onko myyjät semmosia että laittaa jo valmiiks paskaa tavaraa myyntiin?

      • Löytyy_hyviäkin

        Tuo käytetyn ostaminen on aina arpakauppaa, mutta huolellisella tutkimisella ja koeajolla voi aika paljon selvittää. Aika paljon voi päätellä myös omistajan ja hänen kotinsa olemuksesta.
        Itse ostin 40km ajetun mopon 800€:lla vanhalta papalta, mopossa oli vielä takuuta jäljellä. Pappa vaan ei pystynyt mopollaan ajamaan. Mopossa ei ole ollut mitään vikaa, huolettomia kilometrejä sillä on ajettu.
        Ostin kevarin nettimoto.com ilmoituksesta, Honda Rebell 125, jolla oli ajettu 9000km, tosi siisti, maksoi 1200€ ja sillä ajettiin 40000km, kolme takarengasta ja kaksi eturengasta (http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cfm/lang/fi/country/fi/mp_renkaat.html), sekä kahdet ketjut/rattaat uusittiin. Joten ei mahdottomia kustannuksia.
        Ainakin minä olen ollut tyytyväinen käytettyinä ostamiini ajoneuvoihin, jotka maksoivat yhteensä 2000€


      • Kakkonen33333

        käytetty mopo on suositeltavaa ostaa mikäli mahdollista vähän vanhemmalta ikäpolvelta kuin taas nuorilta.
        nuoret ydeensä tekee mitä ihmeempiä virityksiä joskus, polttaa kumia, keulii, käyttää halvinta öljyä tai liian vähän öljyä että leikkaa kiinni, raiskaa konetta kuin viimeistä päivää, mutta kyllä ne kumminkin ihan luotettavia voi olla kannattaa vaan koeajaessa tutkailla kunnolla ja kuuluuko moottorista mitään epäilyttävää ääntä ja varata vähän rahaa talteen jos tarttee uutta mäntää ostaa kun todennäkösesti jos nuorella ollut käytössä niin ainakin 2-3kertaa mopon raiskauksen yhteydessä kulunut enemmän kuin normaalissa ajossa niin kannattaa varautua siihen että pääse mopon oston jälkee mäntää vaihtaa tai uutta takakumia kun kumi poltettu sakko renkeelle asti melkein.


    • jompikumpii

      Itekkin oon lyhyt vähän kylläkin sua pidempi mut silti omistan Yamaha dtn ja peugeuot xpsän ja kummallakin yllän ajaa niin kannattaa ostaa jompikumpi mut ite suosittelen ostaa pösön koska on vähän matalempi ja itellä toiminu tuo pösö paremmin.

    • Kasaa

      Derbit on ainaki aika matalia ja varsinki toi derbi drd evo on derbeistä matalin että sillä ainaki pystyy ajaa.

    • meikäsaa

      Tarviiko mopokortin ajamiseen olla kokemusta ennen koetta?

      • Jonne_valvonta

        Onhan nyt hyvä osata ensiksi ainakin käyttää kytkintä oikein, jarruttaa tehokkaasti ja käyttää kaasua ennen kuin kokeisiin meneen.


    • Kotaripoika

      Ootat että riittää kevariin ikä ja ostat käytettynä ktm 125 exc ja madallat jos ei oo valmiina madallusta

    • samaseperkele

      Osta sekä että jos rahat riittää ja jos ei hanki lisää.

    • Moro123456

      Oon ite kans 151cm poika.
      Itellä on Masai.
      Masai on pieni ja sillä voi kyytsätä.
      suosittelen!

    • pvmiehiä

      Ite suosittelen Suzuki PV:eetä ajelin sillä jo 12 vuotiaana ekaa kertaa se oli hyvä jos on pieni kokoinen ja voi kyytsätä muita

      • Jutustelija1

        Nykyään museo kambe ja se näkyy hinnoissa. Hyvä sijoitus kylläkin.


      • Museo

    • Anonyymi

      Itekki 160cm ja en tiiä et mikä mopo kannattas hankkia

    • Anonyymi

      kurkkumopo

    • Anonyymi

      Hanki custom mallinen. Ovat matalia ja varmasti erotut muista. Harvoin myytävänä, mutta ovat näyttävän näköisiä. Suurin osa kiinan mankin koneella.

    • Anonyymi

      153cm pitkä voi ajaa vaikka BMW 1250 GS et sillä ei ole väliä miten pitkä olet jos haluat opetella ajamaan niin opettelet.

      https://youtu.be/zYp1zXyc0fA

    • Anonyymi

      Tunturi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3585
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2480
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      593
      2273
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2026
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      76
      1730
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1648
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1546
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1446
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      94
      1427
    Aihe