Helsinki yleinen historia 2015 varasijalla

olasjdhlaksjd

Moikka! Hain tänä vuonna Helsinkiin ja sain juuri opintopolusta tiedon, että olen 6. varasijalla.... Onko kellään tietoa, että kuinka yleistä on päästä niinkin alhaiselta sijalta sisään? :)

11

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hahahahaniintaas

      Jos lähdetään vaikka siitä, että sulle ei oo todellakaan vielä tullut mitään tällaista tietoa. Onnittelut siis trollaamisesta! Jännä juttu, jos varasijalaisille ilmottaisivat ennen kuin oikeasti sisään päässeet tietäisivät :)

      • Aloit

        Jaa? Mulla ainakin luki jo eilen opintopolussa 6. varasijalla? Et en tiedä mikä sun tilantees on sitten....


    • tsirputi

      Noh ensinnäkin jos olisi 6. sija niin aiempien vuosien perusteella ei pääsisi melkein millään... 1-2 varasijaa mennyt per vuosi jos mennyt.

    • Juuluuulikuu

      Niinku jo eilen sanoin, perehtykää ensin ja huudelkaa sitten... Ihan kakara touhua.
      http://www.helsinki.fi/hum/opiskelijavalinnat/yhteishaku/jarjestaminen.htm

      Sanoisin et jos listat on yliopiston sivuilla ni on mahollista olla opintopolussakin.

      Luulen että 6 sija on vie mahisnousta, mikäli ennen sua olevien maholliset ylemmät hakukohteet ei oi vie julkassu tuloksia. Peukkuja!

      • Aloit

        KIITOS! Ja aivan heti haukutaan kakaraksi kun ei ole ite asiaa mennyt katsomaan:) mut tosiaan nyt toivotaan parasta!


    • tsirputi

      Noh ensinnäkin aloitan synkästi. Vaikka nyt kävisi niin että jäisi hyyyvin pienestä kiinni oven aukeaminen, on 6. varapaikka jo osoitus, että asioita on tehty oikein! Toisaalta, muutama vuosi sitten oli 7 varapaikkaa, eli toivoa on!

    • tsirputi

      Noh jäi nyt synkkä mieli, tarkotin ennemminkin tsempata että peli ei ole vielä menetetty ja että hyvinhän se on mennyt! Onnea!

      • Aloit

        Kiitos paljon! Hain ensimmäistä kertaa ja kyllä panostin kuukausia kokeeseen... Mutta se varmaan nyt jäi tältä vuodelta! Ensi vuonna sitten:) kiitos tsempistä paljon!


      • FM-historia

        Tässä näkee ettei ne "kympin oppilaat" ole parasta ainesta yliopistoon. Itse hain C:n papereilla enkä lukenut pääsykokeisiin ja sisälle pääsin eka yrittämällä.


      • gfdhkjlö
        FM-historia kirjoitti:

        Tässä näkee ettei ne "kympin oppilaat" ole parasta ainesta yliopistoon. Itse hain C:n papereilla enkä lukenut pääsykokeisiin ja sisälle pääsin eka yrittämällä.

        Itsekään en ole mikään "kympin oppilas" koskaan ollukkaan :) Ja onneksi olkoon jos pääsit ekalla yrittämällä mitään tekemättä, mutta toisaalta tota kuulee jokaiselta. Mitään ei olla koskaan luettu, mutta kummasti vetelee aina niitä hyviä pisteitä/numeroita. Hyvä tyyli harhauttaa muita mut eipä muhun uppoa ;)
        Ja lisätäkseni vielä, mikä määrittää sen, että on parasta ainesta yliopistoon? Arvosanoillahan tännekkin haettaessa ei välttämättä ole mitään väliä, joten itse pidän kaikkia sisäänpäässeitä sellaisina keillä oli rahkeet sisään oli sitten 5 L tai 5 A siellä todistuksessa.


      • FM-historia

        Kyllä minä olen lukenut paljonkin historiaa. Pääsykokeisiin en lukenut lainkaan.
        Historiatieteessä tärkeintä on tiedon soveltaminen pelkän ulkoapänttäämisen sijaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      119
      3412
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1202
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      93
      965
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe