Helsinki yleinen historia 2015 varasijalla

olasjdhlaksjd

Moikka! Hain tänä vuonna Helsinkiin ja sain juuri opintopolusta tiedon, että olen 6. varasijalla.... Onko kellään tietoa, että kuinka yleistä on päästä niinkin alhaiselta sijalta sisään? :)

11

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hahahahaniintaas

      Jos lähdetään vaikka siitä, että sulle ei oo todellakaan vielä tullut mitään tällaista tietoa. Onnittelut siis trollaamisesta! Jännä juttu, jos varasijalaisille ilmottaisivat ennen kuin oikeasti sisään päässeet tietäisivät :)

      • Aloit

        Jaa? Mulla ainakin luki jo eilen opintopolussa 6. varasijalla? Et en tiedä mikä sun tilantees on sitten....


    • tsirputi

      Noh ensinnäkin jos olisi 6. sija niin aiempien vuosien perusteella ei pääsisi melkein millään... 1-2 varasijaa mennyt per vuosi jos mennyt.

    • Juuluuulikuu

      Niinku jo eilen sanoin, perehtykää ensin ja huudelkaa sitten... Ihan kakara touhua.
      http://www.helsinki.fi/hum/opiskelijavalinnat/yhteishaku/jarjestaminen.htm

      Sanoisin et jos listat on yliopiston sivuilla ni on mahollista olla opintopolussakin.

      Luulen että 6 sija on vie mahisnousta, mikäli ennen sua olevien maholliset ylemmät hakukohteet ei oi vie julkassu tuloksia. Peukkuja!

      • Aloit

        KIITOS! Ja aivan heti haukutaan kakaraksi kun ei ole ite asiaa mennyt katsomaan:) mut tosiaan nyt toivotaan parasta!


    • tsirputi

      Noh ensinnäkin aloitan synkästi. Vaikka nyt kävisi niin että jäisi hyyyvin pienestä kiinni oven aukeaminen, on 6. varapaikka jo osoitus, että asioita on tehty oikein! Toisaalta, muutama vuosi sitten oli 7 varapaikkaa, eli toivoa on!

    • tsirputi

      Noh jäi nyt synkkä mieli, tarkotin ennemminkin tsempata että peli ei ole vielä menetetty ja että hyvinhän se on mennyt! Onnea!

      • Aloit

        Kiitos paljon! Hain ensimmäistä kertaa ja kyllä panostin kuukausia kokeeseen... Mutta se varmaan nyt jäi tältä vuodelta! Ensi vuonna sitten:) kiitos tsempistä paljon!


      • FM-historia

        Tässä näkee ettei ne "kympin oppilaat" ole parasta ainesta yliopistoon. Itse hain C:n papereilla enkä lukenut pääsykokeisiin ja sisälle pääsin eka yrittämällä.


      • gfdhkjlö
        FM-historia kirjoitti:

        Tässä näkee ettei ne "kympin oppilaat" ole parasta ainesta yliopistoon. Itse hain C:n papereilla enkä lukenut pääsykokeisiin ja sisälle pääsin eka yrittämällä.

        Itsekään en ole mikään "kympin oppilas" koskaan ollukkaan :) Ja onneksi olkoon jos pääsit ekalla yrittämällä mitään tekemättä, mutta toisaalta tota kuulee jokaiselta. Mitään ei olla koskaan luettu, mutta kummasti vetelee aina niitä hyviä pisteitä/numeroita. Hyvä tyyli harhauttaa muita mut eipä muhun uppoa ;)
        Ja lisätäkseni vielä, mikä määrittää sen, että on parasta ainesta yliopistoon? Arvosanoillahan tännekkin haettaessa ei välttämättä ole mitään väliä, joten itse pidän kaikkia sisäänpäässeitä sellaisina keillä oli rahkeet sisään oli sitten 5 L tai 5 A siellä todistuksessa.


      • FM-historia

        Kyllä minä olen lukenut paljonkin historiaa. Pääsykokeisiin en lukenut lainkaan.
        Historiatieteessä tärkeintä on tiedon soveltaminen pelkän ulkoapänttäämisen sijaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      94
      3428
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2832
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2421
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      43
      1825
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1603
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1545
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1340
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1316
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1191
    Aihe