Prepaid numero pystytään jäljityämään mutta saadaanko samoin jäljitetyksi tuntematon numero.On kiusallista kun prepaid numerosta tulee naishenkilölle jatkuvasti rivoja viestejä ja soittoja ja puhelin täytyy pitää äänettämänä jolloin tärkeätkin puhelut jää vastaamatta.
Tuntematon/prepaid
miessoittaja
8178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tee rikosilmoitus poliisille. Eiköhän sitä kautta keinot löydyt prepaidille.
Tai ota uusu numero ja laita numero salaiseksi. Kerro numero harvoille ja valituille. Jos vielä soi, niin melko varmasti kuuluu soittajalle joka tuntee sinut.
Onko 358207191340 joku puhelinmyyjä?
On tosi pelottavaakin oikeastaan, jos tulee soittoja numeroista, joita ei tunnista, melkein pelästyy, että onko joku läheinen kuollut tms.
Miten oikein sellainenkin sitten hoidettaisiin, elleivät ihmiset vastaa tuntemattomista numeroista tuleviin soittoihin, kun haluavat välttää puhelinmyyjiä tms.
Call Waves Solutions Finland Oy
Kampikuja 4
78200 VARKAUS
puh. 020 719 1350
sähköpostilogiikka: [email protected]
fax 017 560 7740
Lisäyhteystiedot
www.callwaves.fi
[email protected]
Ei pysty poliisikaan jäljittämään jos tietää kuinka toimia prepaidliittymänsä kanssa.. :)
Mulle eiole vuosikausiin puhelinmyyjät ja muut turhakkeet soitellut kun vaihdoin prepaidiin ja sen annan vain kavereille.
Loppui ne häiriköinnit. Sekin etu ettei tule yllärilaskuja kun ne saldorajat ei pidä.
Tulee vaan paljon kalliimmaksi käyt-
tää Prepaidin. Vaikka käyttäisi Sau-
nalahden Prepaidin. Onko datasiirto
maksimi maksu 0.99 €/vrk ? Lisäk-
si tulee puhelut smsät. Laskutus
liittyvässä 25 €/kkssa saa rajatto-
män 50 Mbit/ssa 4G netin, puhelut
ja viestit. Mulla on ollut nyt Sauna-
lahden laskutus liittymän lisäksi
monta Prepaid liittymää jotta on
saanut testattu kuuluvuutta. Niitä
saa ladata puheaikaa lisää tai hank-
kia uusi aika usein ainakin mun käy-
tällä. Kohta avautuu DNAn lasktus-
liittymä
Prepaid kyetään jäljittämään siinä tapauksessa, että puhelinta, jossa prepaid-liittymä-pinkortti on sisällä, on käytetty aikaisemmin verkossa tunnetulla liittymällä. Puhelimissa on nimittäin oma koodinsa, imei tai jotain sinne päin. Tunnistus voi tapahtua myös, jos rahaa on siirretty tililtä prepaid-liittymälle.
Sen sijaan jos puhelin on ostettu tiettyä tarkoitusta varten eikä sitä käytetä muun kuin rekisteröimättömän Prepaidin kanssa ja latauskin tehdään lipukkeilla, voikin olla vaikeampi tapaus. Sitten pitää poliisin alkaa tutkimaan sitä, mistä on prepaid ostettu, takavarikoita liikkeen valvontanauhat ja sitä rataa. Ei liikkeilläkään niitä mahdollisia nauhoja ole tallella loputtomiin. Tarvitaan melkoinen rikos, jotta poliisi lähtee tällaiseen salapoliisityöhön.
Tietty sen prepaidin voi Ruotsista. Kyllähän silläkin voi soitella Suomessa ja silloin Suomen poliisin toimivaltuudet loppuu lyhyeen.
Aloittajan tapauksessa lienee helpointa bännätä numero, jotta siitä ei saa yhteyttä. Arvelisin, että uudemmissa puhelimissa tällainen toiminto saattaisi olla, että kun soitto tulee tietystä numerosta tai viesti, niin niitä ei vastaanoteta vaan menevät suoraan "roskakoriin". Androidille saa tällaisia sovelluksia käsittääkseni. Toimivat vähän kuin roskapostisuodatin. Sen jälkeen häirikkö saa roikkua linjoilla vaikka maailman tappiin saakka.