En halua osastolle!

ahistaa

Hei voisiko osastolla hoidossa olleet kertoa jotain kokemuksia? Mulle on jo kaks lekuria sanonu, että se on suoraan sanottuna hullujen huone. Kävin kerran siellä arvioitavana mutta alkoi ahdistaa niin paljon, että sanoin vain haluavani pois. Olo on kuitenkin tällä hetkellä sellainen, että mulle suositellaan sairaalaa mutta pakkolähetettä eivät pysty tekemään. Hjälp!

7

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muukalainen76

      Älä sitten mene sinne...?

    • Ei osastolla nyt niiiiin kamalaa ole. Ei tietenkään mukavaakaan, mutta sieltä voi saada apua. Oikeasti.

      Mutta jos tuntuu yhtään siltä että pärjäisit kotona, niin älä mene osastolle.

    • Galotti57567467

      En suosittelisi kenellekään koskaan laitosta. Menetät päätäntävallan omasta elämästäsi, kaikki ihmisoikeutesi. Oikeuksien menettämiseen liittyy aina isoja riskejä. Kannattaa suosia vapaaehtoisia vaihtoehtoja, kuten kolmannen sektorin paikkoja. Siellä ei tarvitse pelätä, että joku diktatoi mitä sinulle tehdään. Saat itse päättää mikä auttaa ja mikä ei. Mikä ei auta voit kieltäytyä ja mennä sen mukaan mikä tuntuu hyvältä ja auttaa vointiasi. Laitoksessa et voi päättää vaan kaikki toimet tehdään sinulle tarvittaessa pakottaen "omaksi parhaaksesi."

    • ylpeähullu

      Jos hakeudut itse hoitoon ilman pakkohoitolähetettä saat lähteä milloin vain sieltä pois, ellei lääkäri kirjoita sinusta tarkkailulähetettä jonka se voi tehdä kyllä nytkin jos edellytyksen ovat olemassa. Itse olin osastolla useamman viikon ja mikäs siellä ollessa.. kukaan ei määrännyt minua mitenkään ja hoitajat tulivat useimmiten juttelemaan jos niitä pyysi.

      Jos todella et selviä kotona miksi et menisi paikkaan jossa sinua autetaan eikä sinun tarvitse miettiä ja murehtia muita, saat keskittyä vain itseesi ja parantumiseesi.

      Minun ihmisoikeuksiani ei loukattu mitenkään ja hoitajat pyysivät syömään, nukkumaan, heräämään ja nämäkin olivat lähinnä ohjeellisia eli ei pakollisia.

      Muistan kyllä miten pelotti mennä "hullujenhuoneelle" koska ainoa mielikuva oli elokuvista ja sarjoista. Totuus olikin toinen, osasto oli tavallisen sairaalan vuodeosaston ja olohuoneen sekoistus. Huoneet oli 2-3 hengen tilavat huoneet. liikkuminen oli rajoitettu 20-06 välisenä aikana jolloin ulko-ovet oli lukittu, muuten liikkumista ei rajoitettu. Kaikki tämä tosin vain yhdestä sairaalasta joten en osaa sanoa muista.

      • poiuu

        Toiset tykkää syödä vaikka paskaa, meitä on moneen junaan...

        Tuon aurinkoisen ja psykiatrian persettä nuolevan kirjhoituksen vastapainoksi täytyy muistuttaa, että pakkohoidossa olevien ihmisoikeuksia loukataan jatkuvasti. Kysy vaikka keltä, joka on ollut esiinä tilanteessa. Tuskin löydät yhtäkään, joka on jälkeenpäin kiitollinen... Tosin masokistisesta persoonallisuushäiriöstäkin kärsiviä on. Sanon vaan, että ajattele omilla aivoilla, äläkä varsinkaan ota kuuleviin korviiskaan mitään psykohölynpölyä.


      • ylpeähullu
        poiuu kirjoitti:

        Toiset tykkää syödä vaikka paskaa, meitä on moneen junaan...

        Tuon aurinkoisen ja psykiatrian persettä nuolevan kirjhoituksen vastapainoksi täytyy muistuttaa, että pakkohoidossa olevien ihmisoikeuksia loukataan jatkuvasti. Kysy vaikka keltä, joka on ollut esiinä tilanteessa. Tuskin löydät yhtäkään, joka on jälkeenpäin kiitollinen... Tosin masokistisesta persoonallisuushäiriöstäkin kärsiviä on. Sanon vaan, että ajattele omilla aivoilla, äläkä varsinkaan ota kuuleviin korviiskaan mitään psykohölynpölyä.

        Kyse ei tässä tapauksessa ollutkaan pakkohoidosta joten turha siitä on nyt keskustella, avaa sille oma ketjunsa. Kerroin vain oman kokemukseni useamman viikon hoidosta, se että sinun mielestä se on perseen nuolentaa on sinun mielipide.. mielipide on niinkuin persereikä, se on jokaisella.

        Jos et osastolla viihdy niin voit lähteä sieltä pois. Mutta jos olo kotona on noin huono niin miksi et menisi kokeilemaan osastoa.


    • selvinnytmasiksesta3krt

      Olin nuorena kuukauden nuorisopsykiatrisella. Hoidosta ei ole mitään pahaa sanomista. Vaikeinta oli oma paha olo sinne mennessä. Keskustelutyyppinen terapia, lääkkeet ja hoitajien ystävällisyys saivat aikaan sen, että paranin masennuksesta. Mutta koska masennuksella on tapana uusia, sairastuin vielä pariin otteeseen myöhemmin elämässä. Jos on alttiutta masennukseen, voi olla että mielialalääkettä pitää syödä lopun ikää. Se ei ollenkaan ole mikään hävettävä asia, itse olen nyt lievällä mielialalääkityksellä, elämä maistuu, ei kuitenkaan mene liian "lujaa". Ainut mikä ottaa päähän, kun jotkut väittävät että lääkkeitten syöminen on jotenkin väärin tai ihmisen heikkoutta. Minulle ne ovat mahdollistaneet tasapainoisen elämän. Olen perheenäiti, ollut väliin työelämässä ja uskon että tulevaisuudella on vielä paljon hyviä asioita annettavana. Nyt alkaa uusi työ, ja olen onnellinen että tasapaino on löytynyt. Tsemppiä sinulle, älä pelkää osastonhoitaja, jos sinne päädyt, koeta ottaa kaikki tarjottu apu vastaan. On kyse sinun elämästäsi, olet tärkeä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe