Hamsterin nukkuminen

Juu elikkä olen miettinyt pitkään tätä kysymystä eli pitääkö hamsterin nukkuessa olla hiljaa? Häiritseekö puhe sen unen laatua? Pieni musiikki? Entäpä askeleiden äänet?
Olisi kiva tietää miten antaa hamsterille hyvä elämä antamalla sillekin omaa rauhaa kun näin samassa huoneistossa ollaan.:) kiitos jo etukäteen vastaajille!:)
6463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuskin askeleet haittaava mutta radiota kannattaa kuunnellaa kuulokkeilla tai vain silloin kuin hamsteri on hereillä.Hamsteri ei välttämättä pidä mölisevästä koneesta unien aikana :DTäysin hiljaa ei tarvitse olla eikä puhekkaan haittaa.Arkipäivän ääniin hamsteri tottuu :)

Äänestä

Meilläkään hamsterin paikkana ei ole muita vaihtoehtoja kuin olohuone. Uskon että hamsteri nukkuu aivan yhtä hyvin olohuoneessa kuin missä tahansa, koska kyllä hamsteri tottuu kaikkiin ääniin, eikä heräile. Oma hamsterini nukkuu kyllä kaikki päivät, eikä ole hereille jos ei jano tai nälkä yllätä. Eli en usko että normaalit äänet ja esim telkkarin ääni hamsua häiritsee.

Äänestä
  • Hamsterin asumusta ei saa sijoittaa television viereen, sillä metelin on hamsterin korvissa kova.Tämä lukee muistaakseni monessa hamsterin hoito-ohjeissa.

    Äänestä

  • qwertyuo kirjoitti:

    Hamsterin asumusta ei saa sijoittaa television viereen, sillä metelin on hamsterin korvissa kova.Tämä lukee muistaakseni monessa hamsterin hoito-ohjeissa.

    Joo ei tietenkää meillä ole television lähelläkään, mutta ajattelin näin aika vasta hamsterin saaneena, että häiritseekö puhe yms. Hamsterin uneen, ettei sitten totu ns siihen, että ei saa rauhassa olla milloinkaan.
    Ja kyllä, olen lukenut hamstereiden hoidosta todella paljon ja kokemusta löyty monen vuoden verran tuttavien hamstereiden takia, mutta tuli näin yhtäkkiä mieleen tuo hamstereiden nukkuminen.

    Äänestä

Minun hamsteri on ollut meillä puoli vuotta ja herää aina imurin ääneen. Kaikki muu metakka esim.radio ei haittaa meidän hamsua. Mut ihan tulosta asti se herää imuriin:)

Äänestä

No kyllä hamsteri nopeasti tottuu normi ääniin kuten puhumiseen sun muuhun mutta itse en hamsteriani olohuoneeseen laittas sillä olohuone on talon yleisin istuma, juttelu paikka mistä kuulu kaikkia ääniä hamsteri saattaa tressata liiasta äänestä vieraatkin käyvät istumaan olo huoneeseen ja hamsteri kuule myös uusia ääniä siellä on yleensä telkkarit radiot kaikki isoimmat äänet itelläni syrkin häkin paikka on huoneeni pikku huoneessa jossa on sen ruuat ja kaikki tarvikkeet eikä sinne saa mennä vieraat mutta hamsterinne kyllä saa olla missä te itse haluatte hamsterihan on teidän joten teidän valintanne :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ääntelijä kirjoitti:

Juu elikkä olen miettinyt pitkään tätä kysymystä eli pitääkö hamsterin nukkuessa olla hiljaa? Häiritseekö puhe sen unen laatua? Pieni musiikki? Entäpä askeleiden äänet?
Olisi kiva tietää miten antaa hamsterille hyvä elämä antamalla sillekin omaa rauhaa kun näin samassa huoneistossa ollaan.:) kiitos jo etukäteen vastaajille!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu