Hamsterin nukkuminen

Ääntelijä

Juu elikkä olen miettinyt pitkään tätä kysymystä eli pitääkö hamsterin nukkuessa olla hiljaa? Häiritseekö puhe sen unen laatua? Pieni musiikki? Entäpä askeleiden äänet?
Olisi kiva tietää miten antaa hamsterille hyvä elämä antamalla sillekin omaa rauhaa kun näin samassa huoneistossa ollaan.:) kiitos jo etukäteen vastaajille!:)

6

454

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppaaja

      Tuskin askeleet haittaava mutta radiota kannattaa kuunnellaa kuulokkeilla tai vain silloin kuin hamsteri on hereillä.Hamsteri ei välttämättä pidä mölisevästä koneesta unien aikana :DTäysin hiljaa ei tarvitse olla eikä puhekkaan haittaa.Arkipäivän ääniin hamsteri tottuu :)

    • juuriniiin

      Meilläkään hamsterin paikkana ei ole muita vaihtoehtoja kuin olohuone. Uskon että hamsteri nukkuu aivan yhtä hyvin olohuoneessa kuin missä tahansa, koska kyllä hamsteri tottuu kaikkiin ääniin, eikä heräile. Oma hamsterini nukkuu kyllä kaikki päivät, eikä ole hereille jos ei jano tai nälkä yllätä. Eli en usko että normaalit äänet ja esim telkkarin ääni hamsua häiritsee.

      • qwertyuo

        Hamsterin asumusta ei saa sijoittaa television viereen, sillä metelin on hamsterin korvissa kova.Tämä lukee muistaakseni monessa hamsterin hoito-ohjeissa.


      • Ääntelijä
        qwertyuo kirjoitti:

        Hamsterin asumusta ei saa sijoittaa television viereen, sillä metelin on hamsterin korvissa kova.Tämä lukee muistaakseni monessa hamsterin hoito-ohjeissa.

        Joo ei tietenkää meillä ole television lähelläkään, mutta ajattelin näin aika vasta hamsterin saaneena, että häiritseekö puhe yms. Hamsterin uneen, ettei sitten totu ns siihen, että ei saa rauhassa olla milloinkaan.
        Ja kyllä, olen lukenut hamstereiden hoidosta todella paljon ja kokemusta löyty monen vuoden verran tuttavien hamstereiden takia, mutta tuli näin yhtäkkiä mieleen tuo hamstereiden nukkuminen.


    • hamsuni

      Minun hamsteri on ollut meillä puoli vuotta ja herää aina imurin ääneen. Kaikki muu metakka esim.radio ei haittaa meidän hamsua. Mut ihan tulosta asti se herää imuriin:)

    • hamstre

      No kyllä hamsteri nopeasti tottuu normi ääniin kuten puhumiseen sun muuhun mutta itse en hamsteriani olohuoneeseen laittas sillä olohuone on talon yleisin istuma, juttelu paikka mistä kuulu kaikkia ääniä hamsteri saattaa tressata liiasta äänestä vieraatkin käyvät istumaan olo huoneeseen ja hamsteri kuule myös uusia ääniä siellä on yleensä telkkarit radiot kaikki isoimmat äänet itelläni syrkin häkin paikka on huoneeni pikku huoneessa jossa on sen ruuat ja kaikki tarvikkeet eikä sinne saa mennä vieraat mutta hamsterinne kyllä saa olla missä te itse haluatte hamsterihan on teidän joten teidän valintanne :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      367
      1415
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      63
      936
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      83
      880
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      62
      835
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      609
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      594
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      554
    Aihe