Olen kunnostamassa Pukh-merkkistä meridieseliä jossa on vain yksi jäähdytyspiiri, siis suora merivesijäähdytys. merivesi muodostaa sylinteriryhmän vesivaippaan ns. kattilakieveä, joka on myös lämmöneriste. tämä kattilakivi voidaan poistaa lipeäpesulla konepajalla. kaikki vanhan ajan venemoottorit: Wikström, Olympia, Andros, Albin ym. olivet suoralla jäähdytysjärjestelmällä eli koneen vesipumppu otti veden siitä missä vene ui ja osa sylinterivaipassa kiertäneestä vedestä johdettiin pakoputkeen jäähdyttämään pakokaasuja ja loppu pumpattiin veneen laidasta ulos. Myös dieselmoottoreita on valmistettu ihan tehtaassa merivesijäähdytteiseksi. Toisiopiirin asentaminen eli marinointi voidaan tehdä siis mille moottorille tahansa rakentamalla toinen vesikiertopiiri veneeseen ja liittämällä ensio ja toisiojäähdyspiirit lämmönvaihtimella. Olisiko kenelläkään kokemusta dieselmoottorin suoran merivesijäähdytyksen veden ajamisesta pelkästään pakoputkeen?
moottoriveneen suora jäähdytys merivedellä
Vanhatveneet
3267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yanmar 2QM15 on raakavesijäähdytteinen pannu, jossa vesikierto päätyy pakomutkaan ja pakoputken kautta ulos. Kokemusta on vuoden 1979 mallista, joka oli omassa käytössä 1999-2014. Kattilakiveä ei ole putsattu ja pannu toimi loistavasti luopumiseen asti. Pakoputken mutka syöpyi puhki joskus 2000-luvun alussa ja korvattiin hst:lla. Tunteja pannuun tuli aika tasan 2000.
Ota sylinterinkansi ja pakosarja auki. Puhdista ruoste (se on ruostetta, ei kattilakiveä). Puhdista myös sylinteriryhmän alaosasta ruoste pois. Sitä on paljon. Tarkista syöpymisen aste. Tarkista sylinterit ja männät. Hio venttiilit.
Korjaa merivesipumppu jne. Varaosia ja tiivisteitä saat Tekno-Marinelta.
Kai viimeistään 60-luvulta eteenpäin raakavesijähdytteisissä kaikki vesi menee pakoputkeen. Ja näin on ainakin kaikissa Bukheissa.
Bukhin arka paikka on sylinterikannessa suuttimelle jyrsityn kolon reunassa. Siinä on terävä nurkka ohuimman seinämän kohdalla. Seuraava syöpyvä kohde on pakosarja, joka kannattaa uusia mielummin kalenterista katsoen kuin puhkisyöpymistä odotellen, tulee halvemmaksi. Omastani uusin aiemman pitkäaikaisen maahantuojan suosituksesta pakosarjan 20 v kohdalla.
Muutoin raunoks antoi pätevät neuvot yllä.
Yleinen juttu Bukhissa tuntuu olevan kampiakselin etupään stefan pieni vuoto. Öljyn kulumisena se ei juuri näy, mutta konetilassa kyllä, koska vauhtipyörä levittää ne tipat tehokkaasti. Tässä voisikin raunoks:ltä kysyä, onko stefan vaihtamisessa paikoillaan muuta ongelmaa kuin satakiloinen vauhtipyörä?