Entiset yrittäjät haastoivat Mäntymotellin

NäinSaadaanMotelliOmaksi

Länsi-Savo kirjoittaa 24.6.2015: Entiset yrittäjät haastoivat Mäntymotellin omistajat oikeuteen.
Yrittäjä Satu Jokihalme sai kesäkuun alussa tietää, ettei poliisi pidä perusteltuna aloittaa tutkintaa vuokranantajan jättämän tutkintapyynnön perusteella.

Venäläistet omistajat olivat jättäneet jo aikaisemmin Jokihalmeeseen ja tämän yrittäjäkumppani Manu Syrjäseen kohdistuvan tutkintapyynnön. Sekään ei ylittänyt poliisin tutkintakynnystä.

Poliisin mukaan asiassa ei ole syytä epäillä rikosta ja tutkimuspyynnössä mainitut asiat ovat vuokrasopimukseen kuuluvia yksityisoikeudellisia riita-asioita.

Jokihalme ja Syrjänen ovat puolestaan jättäneet Helsingin käräjäoikeuteen haastehakemuksen vuokrasopimuksen rikkomisesta.
Haasteen mukaan vuokralaiset ovat reklamoineet omistajalle Mäntymotellin huonosta kunnosta monta kertaa.
Omistaja ei kuitenkaan ole tehnyt sellaisia korjauksia, että rakennuksissa voitaisiin harjoittaa vuokrasopimuksen mukaista liiketoimintaa.

Toiminta loppui viime vuoden lopulla, kun terveysviranomaiset kielsivät toiminnan jatkamisen kosteus- ja sisäilmaongelmien vuoksi. Suuressa osassa motellin rakennuksista toimintaa ei voi jatkaa ennen perusteellisia korjauksia.

Haasteen mukaan vuokranantajalle on syntynyt korvausvelvollisuus, koska motelli ei ole ollut sopimuksen mukaisessa kunnossa.
Lisäksi vuokralaiset kärsivät tappioita, koska vuokrasopimus päättyi kolme ja puoli vuotta ennen määräaikaa.

Omistajat ovat toistuvasti väittäneet, että motellin huono kunto johtuisi vuokralaisten laiminlyönneistä.
Jokihalmeen mukaan on selvää, että rakennusten vakavat ongelmat olivat olleet olemassa jo ennen heidän vuokrakauttaan. Käräjäoikeuteen jätetyssä haasteessa esitetään, että vuokranantaja oli tietoinen monista ongelmista ja yritti näitä salata.

Venäläisten omistajien yhtiö M-realestates Oy Ltd:in puhelinnumerossa ei vastattu soittoon. Yrityksen asioita hoitavasta lakiasiantoimistosta ei haluttu kommentoida asiaa mitenkään.

13

2407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lakipaikalle

      Ähäkutti mitäs veljeilette ryssien kanssa. Milloin niihin on voinut luottaa?

      • Kauheatvuokralaiset

        Niin, ei voi luottaa edes vuokralaisiin.


      • Anonyymi

        Ihminen se veli venäläinenkin on.


    • emilietu

      Kyllä on turhaa itkua vuokralaiselta.
      Velkoja kerääntyi joka puolelle alun alkaen.
      Palkattiin kalliita artisteja,ja mainostettiin ovelasti netistä kopioiduilla videoilla.
      Ei kai se ole vuokranantajan syy jos verovelkaa syntyy,ja virvoitusjuomat jää maksamati.

      • MitenSeMeni

        Onko näin, jättivätkö asioita maksamatta muuallekin? Pitäjänuutisten mukaan jäi VUODEN vuokrat maksamatta. Joku ihmetteli taannoin, että kenenhän tavaraa siellä lähtötunnelman huutokaupassa oikein myytiinkään?


    • pelkkääkuvitelmaa

      Viimeiseksi kusetukseksi jäi lupaus motellin taipaleen kirjasta. Nyt on loma ohi eikä lukemista tullut. Pelkkää ilmaa ja turhia lupauksia koko systeemi.

      • Anonyymi

        Motelli taas auki.... mutta kauanko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Motelli taas auki.... mutta kauanko.

        Toivottavasti uusi yrittäjä pärjää paremmin kun edelliset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Motelli taas auki.... mutta kauanko.

        Tuleeko idän vosut taas tänne ???


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuleeko idän vosut taas tänne ???

        Tämä vastaus kuuluu taas osastoon joka ei kuulu tähän keskusteluun.


    • Anonyymi

      Venäläisten omistamissa vanhoissa motellikiinteistöissä on monella paikkakunnalla pyöritetty enemmän tai vähemmän näkyvästi tyttöbisnestä. Siinä sivussa, kunnes lieveilmiöitä on tullut liikaa ja käry on käynyt.

      • Anonyymi

        On turha yleistää tai ennakoida tulevaisuutta.
        Pääasia on että vipinää syntyy ettei käy kuten joskus kun menetettiin ABC. Kun piti levätä yön yli.


      • Anonyymi

        Varmaan olis tarvetta typyillä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1556
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      92
      1468
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      194
      916
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      114
      796
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      730
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      704
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe