Suomi irti EU:sta -kansalaisaloite

5

71

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpö_höpö

      Työnnä aloitteesi hanuriisi.

    • demarit_vs_duunarit

      http://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/aliarvostetut-oikean-tyon-tekijat/4134709

      Suomen työntekijät on jaettu kahteen osaan, eliittiduunareihin ja paarialuokkaan.

      Eliittiduunarit muodostuvat mm. valtion perustamien tehtaiden työntekijöistä, suuresta osasta kuntien ja valtion (erityisesti valtion) työntekijöistä ja muutamista erityisaloista kuten ahtaajat. Näistä työpaikoista on tehty ammattiyhdistyksen kannustamina lepokoteja joissa koneet ja työehtoja polkemalla kilpailutetut alihankkijat tekevät kaiken oikean työn. Oma henkilökunta on nostettu asemaan jossa muiden työn tuloksesta kahmittua kohtuuttoman korkeaa palkkaa nautitaan suurelta osin täysin vastikkeetta. Tämä nakertaa kilpailukykyä ja työtä tekevien työläisten motivaatiota pitää hyvinvointivaltiota pystyssä.

      Paarialuokkaan kuuluvat loput ns. "suorittavan työn tekijät". He pitävät tosiasiassa pyörät pyörimässä. Tähän luokkaan kuuluvia työntekijöitä löytyy esim. konepajoilta, rakennuksilta, kaupan alalta yms. Myös pienessä mittakaavassa kunnista.

    • Paluuitsenäisyyteen

      Kannatetaan kansalaisaloitetta.

    • paljonrahaa

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012032415358255_uu.shtml

      Ay-liitoilla jättiomaisuus

      Lauantai 24.3.2012 klo 03.13

      Verorahoista häviää satoja miljoonia euroja ammattiliittojen tilien kartuttamiseen.

      Ammattiliitoilla vaikuttaa pyyhkivän taloudellisesti hyvin. Osakkeita ja omistuksia riittää, ja useamman liiton omaisuus ylittää sadan miljoonan euron rajan.

      Ay-liittojen suurten omaisuuksien taustalla on niiden keräämät jäsenmaksut, jotka voi vähentää verotuksessa.

      Palvelualojen ammattiliitto on omistajana Kittilässä sijaitsevassa Kylpylähotelli Levitunturissa. PAMin jäsenet saavat 50 prosentin alennuksen henkilökohtaisesta huonehinnasta. PAM on omistajana Kittilässä sijaitsevassa Kylpylähotelli Levitunturissa. PAMin jäsenet saavat 50 prosentin alennuksen henkilökohtaisesta huonehinnasta. (ANTTI SALLINEN / LAPIN KANSA)

      Paperiliitto myi taustalla näkyvän hotelli Ylläs Saagan viime syksynä Holiday Clubille. Kaupan yhteydessä liitto hankki jäsenistön käyttöön Holiday Clubin viikko-osakkeita Katinkullasta, Saimaalta, Saariselältä, Punkaharjulta ja Tampereen Kylpylästä. Paperiliitto myi taustalla näkyvän hotelli Ylläs Saagan viime syksynä Holiday Clubille. Kaupan yhteydessä liitto hankki jäsenistön käyttöön Holiday Clubin viikko-osakkeita Katinkullasta, Saimaalta, Saariselältä, Punkaharjulta ja Tampereen Kylpylästä.

    • 30000 rikki, lisää vain kannatuksia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      780
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      73
      600
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      49
      590
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe