Inksassa ruisrääkkäkin!

luontofriikki2

Yölaulaja vielä. Ääni ei ehkä parhaiden yölaulajien kärkeä, mutta iloitsin silti sen ääntelystä klo 23 jälkeen.

8

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomenmieli

      Lojautin haulikolla karkeat haulit äänen suuntaan ja nukuin hyvin loppuyön!

    • hiljaisuutta

      Missähän niitä ei olisi?

    • luontofriikki2

      Aikoinaan nokikanakin viihtyi Kymijoen rantakaislikossa. Tulipunaisesta nenästään huolimatta kaatuilematta se hyöri ilmeisesti selvin päin jotain etsimässä.

      Ratatien varrella Kekkosen aikaan näin keltavästäräkin. Viileät ilmat eivät houkuttaneet matkaan punavarpustakaan kun se vislailu nyt puuttuu äänimaisemasta.

    • Lintupönttö

      Anjalan puolella pesii harmaapäätikkakin, kaksi talvea ollut säännöllinen vieras talviruokinnassa pihalla.

      • en.tunne.lintuja

        Tikkalinnuista tunnen vaan palokärjen, käpy- ja pikkutikan. Käpytikka käy tarkistamassa pihat, olisiko niissä helppoa syötävää.
        Satakielen laulua kuulin vain yhtenä iltamyöhänä. Vasta aikuisikäisenä opin erottamaan pajulinnun laulun terhakkaammasta peipon laulusta.


    • älä.rääkkää

      En miä nää missää mitää rääkkääkään.

    • Kuningaskalastajakin

      Kymijoella.

      • erikois.klyyvari

        Ei mikään kumma. Löysin Kotkasta kuolleen kuningaskalastajan. Oli törmännyt varaston ikkunaan. Aurajoella ehkä pesinytkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5091
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1751
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1463
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1147
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      302
      969
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      820
    Aihe