Onko kukaan rakentanut WLAN:lla kotiverkkoa, jossa kaksi tai useampi kone käyttää samaa laajakaista yhteyttä ja samaa tulostinta? Pääpaino kysymyksessä on tuossa tulostinpuolessa, sillä se on minulle vieraampi alue. Kuulisin mielelläni, millä kokoonpanolla (tukiasemat, tulostinpalvelin jne) laitoitte homman pelittämään sekä millaisia kokemuksia teillä on asetusten viilaamisesta ja ratkaisun käytännön toimivuudesta.
WLAN & jaettu tulostin?
Amatööri
91867
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos on kyse USB kirjoittimen jaosto, Airport Express on hyvä.
http://www.apple.com/fi/airportexpress/
Ja nykyisin joihinkin kirjoittimiin saa optiona wlan kortin tai tietysti verkkokortin lankayhteyttä varten.
Mulla on nyt ollut puoltoistavuotta wlan kotiverkko, jossa on vaihtelevasti kaksi tai kolme konetta jakamassa nettiyhteyttä sekä ethernetin kautta tulostinta. Ja siinä on myös mahdollisuus jakaa USB tulostin.
Kokoonpano: Apple Airport Extreme tukiasema, Airport Extreme wlan kortit. Tulostimet jaettu AppleTalkilla käyttäen Farallonin AppleTalk to ethernet siltaa. Koneet on Macceja, mutta myös PC:t toimii, on kokeiltu.
Ei mitään viilaamista ja toimii kuin junan vessa. Myös USB kirjoittimen voi liittää tukiasemaan ja jakaa sitä kautta.
Mulla vaan ei ole tarvetta tohon ennenkuin ostan uuden tulostimen.
Kiitos vastauksesta. Ihan mielenkiintoinen konsepti tuo Airport Express, sen musiikkiratkaisut olivat minulle uutta.
Tarvitaanko mainitsemaasi siltaa, jos käyttää Airport Expressiä? Ilmeisesti ei?
Toivottavasti joku muukin rohkenee kertoa omasta vastaavasta viritelmästään...
Alkaa tuo 1stMacFinn-heppu vähän ihmetyttää, kun kaveri ei tee mitään muuta kuin kääntää asian kuin asian Airport Expressiin ja vieläpä on ensimmäisten joukossa joka viestiketjussa tekemässä niin. Kai niitä voi muuallakin mainostaa kuin täällä?
Ok, tässä tapauksessa tuote voi hyvinkin olla ihan toimiva, mutta löytyy noita muitakin esim. Linksysiltä.
Siis kysyjän esittämään malliin EI saa vastata, että Airport Express on hyvä, vaikka se tekeekin sen mitä kysyjä kysyy? Siksikö kun se on Applen tuote? Vai onko sulla oikein perustelukin?
Esitäpä tähän Expressiä vastaava Linksysin tuote? Ei taida löytyä, ei muiltakaan valmistajilta.
Ja tuohon aikaisempaan kommenttiin, tuon AT-ethernet sillan vaatii mun kirjoittimet. Jos käyttää USB kirjoitinta, siltaa ei tarvita.
Ei löydy samanlaista kuin Airport Express ei, mutta laitteet joissa on tarvittavat ominaisuudet tekemään nuo toivotut asiat ovat sitäkin yleisempiä.
Aina ei tarvitse olla Airport Express vaikka kuinka sitä toivoisitkin. Edullisempiakin on jotka toimivat aivan yhtä hyvin.
Mäkkikaverin puolustukseksi on sanottava, että hän näyttää olleen ainoa, jolla oli jotain vastattavaa kysymykseeni. Minua ei PC-käyttäjänä haittaa lainkaan, jos joku kertoo Applen tuotteisiin perustuvia näkemyksiään. Osaan ajatella omilla aivoillani, kriittisestikin, ja kuuntelen/luen mielelläni muiden ajatuksia varsinkin silloin, jos ne tuulettavat kalkkeutuneita näkemyksiäni.
Airport Expressin musiikkiominaisuudet olivat mielenkiintoista luettavaa, mutta muutoin uskon löytäväni omia tarpeitani vastaavan tuotteen edullisemmin PC-hemmoille tutummista merkeistä. Tänään jo näin jossain mainoksessa Canonin printterin, jossa on sisään rakennettu WLAN. Taidan käydä tsekkaammassa tuon vehkeen jossain vaiheessa.
Sulla kun tuntuu tuo Airportti olevan hallussa niin joudatko neuvomaan aloittelijaa miksi se i Tunes ei löydä Expressiä vaikka verkko on pystyssä ja yhteys muuten toimii.
Herja:"AP Express apuri havaitsi, että langattomien verkkojen ylläpito ei ole sallittu tällä Windows-tietokoneella. Tämä saattaa johtua kolmannen osapuolen apuohjelmasta, jota käytetään langattomien verkkojen ylläpitoon."
Joo tuo airport on aikas lelu (pieni kantomatka jne.)
Sen siaan MSI:llä on alle satasen maksava boksi jossa on ADSL-laite ja NAT ja palomuuri (voi tietty käyttää muutakin ADSL:ää jos haluaa)
SItten siinä on vielä viisi 10/100 megaista lan porttia ja 52 megainen WLAN sekä paikka USB-kirjoittimelle (sekä tuki esim. biltemassa myytävälle USB to LPT adpterille)
Laite on vakaa ja helppo ohjelmoida sillä laite neuvaa mitä tehdään ja ksyy koneiden määrää jne.
Jos taas haluat pelkän LAN-tukiasemna niin siihenkin voi ostaa 10/100 lan to LPT/USB adapterin biltemsta.
Toki tulostin voi olla myös yhdessä koneessa mutta silloin koneen pitää olla aina päällä kun haluaa tulostaa.
Eli MSI on on erittäin hyvä vehe
Tukiasemana dlink di-614 , jonka lan-porteissa kiinni 2 printteriä (Epson C42SX, DP-101P printteriserverillä) ja HP laserjet4m. Nettiin 8 mbitin ADSL. Piuhalla tukiasemassa on kiinni 1 pöytäkone ja langattomasti 2 pöytäkonetta ja 1 kannettava. Yhteen lan-porttiin on tulossa vielä yksi kone serveriksi. Molemmat printterit toimivat jaettuina koko verkolle. Koko systeemi oli helppo konffata ja toimii moitteetta, vaikka onkin halpis dlink... Pitäis vielä päivittää firmwaret, jotta sais WPA:n käyttöön tai sitten koko systeemin toimimattomaksi...