Eli pärjääkö 250 kaksitahilla 450 nelitahille, jos on samantaisoiset kuskit?
Puolikas vs 450
Juuuuuuuh
2231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä pärjää!
Kisaluokatkin menevät: 125 2-tahti ja 250 4-t samassa luokassa, 250 2-t ja 450 4-t samassa ja 300 2-t ja 500 4-t samassa luokassa. Tämä perustuu siihen että nelari antaa kipinän vain JOKA TOISELLA kerralla männän käydessä ylhäällä kun 2-tahti antaa kipinän JOKA KERTA.
Esimerkki: 10,000 kierroksella (rpm) 250 2-tahdissa SEKUNNIN aikana tulppa antaa kipinän 166,7 kertaa, kun taas nelitahti näillä kierroksilla antaa vain 83,3 kipinää sekunnissa, jonka takia tarvitaan kuutioita noin puolet enemmän, jotta saadaan sama hyöty.
Jos tuosta ei mitään ymmärtänyt, niin toivottavastti tämä käytännön esimerkki auttaa :D
Sinun ja kaverisi pitää matkustaa 10 päivää kestävä matka, sinä matkustat JOKA PÄIVÄ ja näin ollen sinulle riittää tämä 10 päivää, mutta kaverisi matkustaa vain JOKA TOINEN päivä joten hänellä menee matkaan 20 päivää .
Pärjää, mutta se on varttilitrainen, ei puolikas. Puolikas voi olla 2 puolikas, 4 puolikas jne.