Mitä pitäisi tehdä?

koiranomistaja

Hei! Meillä on reilu puolenvuoden ikäinen labbis narttu. Se ei ole vieläkään sisä siisti. Tai no olisi jos vain haluaisi! Jos olen vaikka pitkään sen kanssa ulkona, ja menen sisälle, niin heti on jotain tuhottu. Esim tänään se kaivoi ainakin kolmesta ruukusta kukan pois ja vielä oikein levitti mullat ympäri pihaa. Eli oikeastaan aina kun sen jättää yksin, oli se sitten ulos tai sisälle, se tuhoaa jotakin. Kyse ei voi olla siitä etteikö sen kanssa oltaisi riittävästi, sillä en ole töissä vaan äitiyslomalla. Vietän melkein koko päivän vaan koirani ja lapsieni kanssa. Mitä tehdä? Saa kysellä lisäkysymyksiä jos ne auttaa.

5

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chessu

      Hei, itselläni oli sama homma. Opetin koirani viemällä sen hihnassa ulos ja selvensin sille että mitä pitää tehdä "pissalle" aina kun se teki asiat ulos palkkasin sen. Viikko tai kaksi tämän jälkeen poistin hihnan ja jälleen annoin käskyn. Tänä päivänä kun päästän sen ovesta ulos komennan ovelta mitä tehdä ja neiti juoksee heti sisälle namia hakemaan.

    • koiranomistaja

      Kiitos vastauksesta :) ja siis toi minun ensimmäinen viestini on vähän epä selvä kun sanon "ei ole SISÄSIISTI" ja puhun koko ajan tuhoamisesta! :D siis joko on pissat/kakat lattialla, tai jotain tuhottu. jotain protestia aina

    • riiviöt

      Hei! Minulla energinen 1 v. sekarotuinen, joka ei myöskään ole vielä täysin "sisäsiisti" :) Omat pedit, sohva, nojatuolit, kännykkä, tabletin suojakotelo, 2 x silmälasit, muutamat kengät, kuntopyörä, orvokin kukat, piha täynnä kuoppia... Tosin pahin tuhoamisvaihe alkaa taittumaan. Ei nuori koira sitä tee ilkeyksissään tai protestoidakseen. On vaan niin kovasti virtaa ja maailmassa paljon tutkittavaa. Onko sinulla huonetta, jonka oveen voisit laittaa koiraportin ja huoneen niin tyhjäksi arvokkaasta, ettei mitään todellista tuhoa pääse tapahtumaan. Kun et voi koiraa koko ajan vahtia, niin koira omaan huoneeseen. Meillä toimii tämä hyvin. Koira menee tosi mielellään omaan huoneeseen pelkästä käskystä (ja palkka seuraa tietysti), koska se on muutenkin yöpaikka ja paikka, jossa ruokaillaan. Koiran omistaminen vaatii joskus pitkää pinnaa ja tuottaa harmaita hiuksia. Useimmiten myös antaakin paljon. Kyllä se siitä!

    • lenkkit

      Useammin ulos ja leikin varjon yhdistää ulkoiluun jotta siitä tulee mieluisaa tulevaisuudessakin. Namit tai lelu mukaan

    • ghughygh

      Ongelmasi taitaa olla, että koira ei osaa jäädä hetkeksikään yksin. Googletappas "eroahdistus" ja miten koiraa opetetaan olemaan yksin. Koirasi on vielä pentu, joten sitä luonnollisesti jännittää jäädä yksin. Pitäisi opettaa vaiheittain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      15
      6802
    2. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      93
      3294
    3. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      19
      3179
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      91
      3075
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      50
      2933
    6. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      2607
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      46
      2434
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2190
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1973
    10. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      8
      1932
    Aihe