Tänään viimein

alkaa kesäloma! Alkaakohan ikä painaa kun nämä lomalle lähtemiset tuntuvat vuosi vuodelta paremmalta.... :D
Mutta siis, tervetuloa kesä ja helteet, täällä on yksi lomalainen valmiina nauttimaan teistä. :)
37<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Tässä toinen. Hommat hoidettu, nyt onnellisuuskotiin lomailemaan.

Äänestä
  • Pöytä puhdas täälläkin. Maalaismaisemat odottavat ja onnellisuuskoti.
    Kivasti sanottu tuo "onnellisuuskoti", juuri sitä se on :)

    Äänestä

  • Jäin kesälomalle v 2011 ja sitä on jatkunut näin kauan.

    Äänestä

Et viittis.
Täällä on jo niin paljon vapaa-aikalaisia.
Joskus tuntuu että ihan liikaakin :)
Varsinkin öisin.

Tuu ny kuitenkin, kunhan lupaat että et kirjoitä näin pöljää pulputusta ja
väkinäistä vääntöä, kuin täällä on yleistä :)
Yölläkään.


H.

Äänestä

Minäkin jo luulin pääseväni eläkeputkeen, mutta ei se vain niin onnistunut. Nyt olen kyllä ihan "tarkoituksella" työttömänä ja toivon että saan olla vielä ainakin myöhäsyksyyn. Jos ei työkkäri painosta ennen, niin sitten pitää alkaa taas keräilemään hoidokkeja ja eri tahoilta, että tulee työtunnit täyteen. Se on sitä, että käy siivoilemassa, auttamassa pesuissa, kotitöissä vajaakuntoisia useissa paikoissa. Päivässä saattaa olla neljä - viisikin eri kohdetta, joskus myös viikonloppuisin ja illalla - miten sovitaan.
Näkyisi noita paikkoja nytkin olevan. Reilut puoli vuotta sitten sattui niin, että useampi jäi pois, jouti laitokseen tai tuli muu järjestely. Pääsin ringistä pois.
Voi kun se päivä pian koittaisi, että pääsisi lopullisesti "lomalle". Mikäli terveys kestää niin jopa neljä vuotta pitäisi vielä sinnitellä näin. Voihan sitä sittenkin vielä jatkaa jos työhaluja piisaa.

Niin oikein rentouttavaa ja virkistävää lomaa aloittajalle.

Äänestä
  • Kiitos :)
    Mennään päivä kerrallaan kohti eläkepäiviä. Onni on tässä ja nyt, ei jossain tulevaisuudessa, "sitku"jen takana.

    Äänestä

  • Loispummi!

    Äänestä

  • näiä.riittää kirjoitti:

    Loispummi!

    Eikös hää ole vielå uskovainen ja tuollalailla varastaa veromarkkoja tahallisella työttömyydellä. Hyi buabelin lohikiärme!

    Äänestä

  • Tee työtä niin kauan kuin saat ja kykenet. Pysyt virkeänä ja ajassa. Ja kun aika on lopettaa, tiedät sen etkä ole kenellekään tilivelvollinen. Paikkasi saa toivottavasti nuorempi. Ole iloisella mielellä - hyvää kesää.

    Äänestä

Hyvää kesälomaa siilimuori ei tuo hopiakaan paha nimimerkki ole.

Äänestä
  • Kiitos!
    Hopia on oikein hyvä nimimerkki. Minulle. ;)

    Äänestä

  • "korpikirjailija"

    Et kai sinäkin ala yö-kirjoittajaksi :)
    Jos, niin tässäpä sinullekin uusi nimmari:
    "Korvenmustayökkönen"

    Näitä teeveen versioita olis jo riittävästi.

    yst.

    H.

    Äänestä

  • Kymmenen plussaa korppikselle ;)

    Äänestä

  • Korppis, minulla ei ole rekisteröityä nikkiä, jos olisi, Se ei olisi hopia vaan kulta :D.

    Äänestä

  • ole.hyvä kirjoitti:

    Kymmenen plussaa korppikselle ;)

    Täältä kans kymmenen viinisaavillista Korpille väärästä arvauksesta! Älä sitte juo kaikkia kerralla.

    Äänestä

  • siilimuori kirjoitti:

    Korppis, minulla ei ole rekisteröityä nikkiä, jos olisi, Se ei olisi hopia vaan kulta :D.

    Mihis pikkuniina lusiinan kadotti ??

    Äänestä

  • ainaniin kirjoitti:

    Mihis pikkuniina lusiinan kadotti ??

    Otapas näistä selvää, herramme hiirulaisista ;)

    Äänestä

  • korppis1 kirjoitti:

    Otapas näistä selvää, herramme hiirulaisista ;)

    Muistan kun itse esiinnyit Lorena -nikillä ja kommentoit itsellesi. Jäit kiinni ja tunnustit.

    Äänestä

  • ainaniin kirjoitti:

    Mihis pikkuniina lusiinan kadotti ??

    pikkuniinalla ei ole mitään tekoimstä lusiinan kanssa. Onkos teillä täällä menossa jotkut luulotautisten bileet :)?

    Äänestä

  • hyeenako kirjoitti:

    Muistan kun itse esiinnyit Lorena -nikillä ja kommentoit itsellesi. Jäit kiinni ja tunnustit.

    Niin oli. Hän oli tehnyt aloituksen, joka ilmeisesti ei ottanut "tuulta alleen" ja komentoi itse itselleen ja teki kämmin :) Ja taashan me naiset naurettiin.

    Äänestä

  • muistan.muistan kirjoitti:

    Niin oli. Hän oli tehnyt aloituksen, joka ilmeisesti ei ottanut "tuulta alleen" ja komentoi itse itselleen ja teki kämmin :) Ja taashan me naiset naurettiin.

    Kivat teille, mitähän Lorena mahtaa tuumia kun lukee oleens minä ; ) Voi olla ylpeäkin, että hänet on yhdistetty minuun. Ja taas me minä ja variksenpojat naurettiin.

    Äänestä

  • korpikirjailija kirjoitti:

    Kivat teille, mitähän Lorena mahtaa tuumia kun lukee oleens minä ; ) Voi olla ylpeäkin, että hänet on yhdistetty minuun. Ja taas me minä ja variksenpojat naurettiin.

    No semmonen tyhjännaurajahan sinä oletkin.

    Äänestä

Niinpä, vaan "lomanen" jatkuu! Ei tietoa tulevasta, ei muistoa menneestä, vahvasti tässä päivässä kiinni. Ei uskois, että vielä viime vuonna suunnittelin työelämää ja lomia. Nyt niistä molemmista ei ole tietoakaan!
Elämä tässä päivässä on parasta :-D

Äänestä

Jaa, mullakin piti alkaa loma tänään viikonloppuvapailla, mutta mönkään meni, nimittäin viikonloppuvapaa. Hyvvää hyvvyyttäin lupasin ensin tehä sunnuntain ja nyt sitten kun puuttu lauantaista työntekijä niin senkin. Mutta sitäkin makiammalt varmaan tuntuu sitten su iltana klo 22 kun jääpi pitemmälle vapaille, siis lomalle.

Äänestä
  • Aikoinaan tuli itsekin "joustettua" mokomissa jonninjoutavissa duuneissa. Noh, aikansa kutakin ja hyvää ansaittua lomaa sinulle, kun vihdoin lomasi alkaa.

    Äänestä

  • Psykoterapeutitar kirjoitti:

    Aikoinaan tuli itsekin "joustettua" mokomissa jonninjoutavissa duuneissa. Noh, aikansa kutakin ja hyvää ansaittua lomaa sinulle, kun vihdoin lomasi alkaa.

    Kiitos.

    Äänestä

Minä puolestani en olisi millään halunnut jäädä lomalle!

Pääsisin jo vanhuuseläkkeelle, mutta tykkään olla töissä. Tiedän, että joskus on kuitenkin jäätävä ja mitä enempi aika kuluu, sitä arvokkaampana pidän työntekoa ja sitä vähemmän odotan lomaa. Toki saan aikani lomalla kulumaan ja viihdyn kyllä sitten viikkojen myötä, mutta mielelläni menen taas elokuussa työhön.

Äänestä
  • Onko työssäsi jotain ainutlaatuista?

    Äänestä

  • kunhan_kysyn kirjoitti:

    Onko työssäsi jotain ainutlaatuista?

    Ei ole mitään ainutlaatuista . Mutta tykkään työnteosta ja olen pääsääntöisesti viihtynyt kaikilla aloilla ja kaikissa yöpaikoissa joissa olen ollut elämäni varrella.

    Äänestä

Näkyy tulleen puskasta takaisin meidän hymiötyttökin vaikka lähti niin koppavasti "lomalle" palstalta.

Äänestä
  • Ihanko totta,voi kauheaa :/

    Äänestä

mulla alkoi toiseksi viimmeinen, ensikesänä viimmeikin, ja sitten vaan eläkettä odottelemaan, jos nyt ei käy niin, että työt loppuu ykskaks yllättäen.
Täs vähän olen sen korppiksen ojhjeen mukaan aloitellut, kuivaa siidediä spraittia, ja kossua, taidampa tästä lähteä paikkalliseen.

Äänestä
  • Huppis kuppis pimpelipompeli henrijii se korppiksen drinkkiä siemaili vaan ei hänestä korppista tullutkaan :)

    Äänestä

  • Nyt olis kossu paikallaa, kun ei ole alkon vierestä kävelin eikä juolahtanu mieleen hyh hyh olisiko rauhoittanut vähä potuttanu, pieniä ongelmia pitkin iltoo.

    Äänestä

  • Vain pienen naparterin kossuu, vain pienen naparterin vain...

    Äänestä

  • hymytyttöpuskassako kirjoitti:

    Huppis kuppis pimpelipompeli henrijii se korppiksen drinkkiä siemaili vaan ei hänestä korppista tullutkaan :)

    Kivalta tuntuu olla suosittu palstalla. Hercule Poirot ilta ja nyt kohta petiin ; )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hopia kirjoitti:

alkaa kesäloma! Alkaakohan ikä painaa kun nämä lomalle lähtemiset tuntuvat vuosi vuodelta paremmalta.... :D
Mutta siis, tervetuloa kesä ja helteet, täällä on yksi lomalainen valmiina nauttimaan teistä. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu