Käsi ei kiinnosta

apuaa

Jos laitan käteni hamsuni häkkiin, ihan kuin se ei ees huomaisi sitä. Se ei kiinnitä mitään huomioo käteen,ei mitään. Miten sitä voi käsitellä kun se ei tuu kädelle. Pitäiskö se vaan napata sieltä häkistä? Mut jos nappaan ni pelkään et se pelästyy ja ei sen jälkeen luota mun käsiin ja sit välttelee viel enemmän. Helppikää, pliiiiis!!

4

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hamsterikuiskaaja

      En oo mikään kauheen hyvä neuvomaan näissä asioissa, kun olen itsekin saanut hamsterini muutamia viikkoja sitten, mutta itse totutin hamsuni käteeni lempiherkkunsa avulla (auringonkukansiemen)
      Asetan siemenen käteeni ja laitan häkkiin ja odottelen, että hamsteri tulee käteni luokse ja kun on kädelläni nostan häkistä pois ja palkitsen uudelleen namilla.
      On jo aikalailla tottunut uuteen ympäristöön vaikka olikin melko säikky yksilö kyseessä ja tottui käsittelyynki siis melko nopeasti.
      Jos hamsterisi on eläinkaupasta, voi olla, että sitä ei ole käsitelty ja siksi ei piittaa kädestäsi, joten suosittelisin aina iltaisin hamsterin herätessä käsitellä paljon ja palkita pienin määrin aina kun on kädelläsi niin eiköhän se hamsu totu ja pian kiinnostuksen herätessä tule kädellesi!:) jos ei millään meinaa kädelle tulla niin koita vaikka jollain pienellä astialla tai hamsterin mökillä siirtää varovasti ulos häkistä namun kera.)Äläkä lannistu, jos ei heti toimi tuo vinkki, koska kaikki hamsterit ovat erilaisia eikä siksi välttämättä toimi kaikille;) Toivottavasti muukin vastaa ja kertoo omia kokemuksia näistä tilanteista!

    • hamsterit

      Kun sain hamsterini nostin sen vain pahviputkella käteen ja kun se muutaman sekunnin oli ollut laskin takaisin. Pikkuhiljaa aloin nostamaan hamsun ihan vain nappaamalla (ei tietenkään jahtaamalla tai säikäyttämällä). Nykyään nostan sen vain käteen. Hamsterillani oli aivan sama juttu, hän ei välittänyt kädestä. Minulla siis on toiminut pahviputkella/käsillä nostaminen. Ei sen hamsterin pitäisi sitä säikähtää jos tekee rauhallisesti eikä se tule hamsterille arvaamatta. Onnea hamsterin käsittelyyn! :)

    • apuaa

      Kiitos avusta! Minä kokeilen neuvojanne. Hamsteri on Turun zoojattaresta(tai en oo varma kuuluuko Raisioon). Ja olen kokeillut herkun kanssa mut se vähän tulee lähelle mut ei kädelle.

    • hamstre

      Itellä hamsteri tottu
      heti käteen kun seuraavana päivänä testasin pitää sitä sylissä mutta tosiaan ite näytän hamsulleni eka kättä ja kosken siihen hellästi sitte nostan sen kädelleni missään nimessä ei saa hamsteria ottaa tuosta vaan aina pitää ilmottaa hamsterille että hamsteri ei säikähdä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      69
      3254
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1881
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1269
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1058
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      1002
    6. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      954
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      936
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      885
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      879
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      810
    Aihe