Älkää hakeko TTS:n rakennusalan koulutukseen, jos haluatte oppia jotakin Vantaan Sarkatielle, yks opettaja kouluttaa melkein kaikki kortit ja on surkea opettamisessa ja kurssin hallinnoinnissa, maailman tylsin, eläkevirassa. Lisäksi ei tehdä minkäänlaista opetussuunnitelmaa, Hopsia, halliharjoittelu tyhjänpäiväistä. Oppilaille luvataan kaikenlaista, mitään tapahtumatta. Ryhmämme pumppasi tietoa ja opetusta, ei saatu. Pelataan vain sillä, että oppilaat itse hakevat työharjoittelupaikan ja TTS saa valtiolta rahaa. Siellä ei opi mitään, surkea mesta, surkeat opettajat, eläkeviroissa! Karta kaukaa, jonninjoutavaa. Osa saa työpaikan vain omilla avuillaan, kurssille otetaan sellaisia, joilla on jo kokemusta. Työvoimatoimistokin voisi vähän olla kiinnostunut minne rahansa työntävät. Kurssilainen ei voi irtisanoutua kurssilta, koska saisi karenssin, pitää vaan kestää.
Onko muilla kokemuksia Työtehoseuran koulutuksista?
Onko muilla kokemuksia Työtehoseuran koulutuksista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Samaa mantraa 2 viikkoa kuulleena voin sanoa et opetus on vieläkin samalla tasolla!
Jos et sovellu yhen työnantajan perustella työssäoppijaksi, on organisaatio helisemässä, hehän ovat ottaneet opiskelijan sisään miehen, jota vois markkinoida eteenpäin ja saada TTS:lle rahaa.
Mut kun nyt ei kaikki mene nallikarkit oikien hyvin...
ja tässä on tts on taas välikädessä, kun firma sanop et ei ja kouluttajat ei tahdo omaa tyhmyn antaa karenssia - menettäisivät rahaa.
parasta mielestäni on kurssista riippumatta se että ihmiset alkaa vihdyttää erinlaisin nettisovellutuksin kun ei koulussa opi mitään.
Kuukauden istumisen jälkeen hankin netflix tunnukset että voin itseäni jollain lailla pitää selväjärkisenä kurssilla - ja jos omaehtoisesti lopetan kurssin, voi se johtaa karenssiin.
Itse en 3 kk jälkeen oppinut teknisesti mitään muuta kuin hiekotus ja roskiksen tyhjännys taktiikoita, joita vois kyl oppia 2 normissa työpäivässä!
Turhaa resurssien hukkaamista ja tahkoamista kun vois saman ajan ja rahan käyttää johonkin parempaan.
Nyt on vuosi 25 ja ei oo mitään muutunud.
Hakisin paikka laatoitus ja vedeneristys ja toka päivällä mentiin purkamaan vanhoja koppeja. Yhdellä tytöllä heti tapaturma, meni lääkärin. 2pv myöhemmin niksatti seuraava polven, vietiin pois ambulanssi kuljetuksella.
Ei mitää työturvallisuus opinta ennen.
Ihan surkea paikka!!!!
Rajamäellä jotenkin outo meininki.. tuntuu etteivät edes halua sinne ketään opiskelemaan. Puolet viikosta ollaan "kotona" opiskelemassa..silti opetus super hidasta vaikka luulisi että lähipäiviin pitäisi tunkea enemmän asiaa. Suosittelen katsomaan muita koulupaikkoja ensin.
Samaa mieltä, että kannattaa miettiä muita opiskelupaikkoja. Yks mun tuttu opiskeli metsäkoneenkuljettajaksi ja niillä oli lähes kaksi kuukautta ytojen etäopiskelua, eli lukkari tyhjänä ammattiaineista.
Kuulin myös henkilökohtaisesti, että puupuolen vanhempi kouluttaja oli kutsunut naisopiskelijoita ämmiksi sekä käyttänyt kouluttamisessa epäasiallista puhetyyliä kuten "sehän uppos kuin isäs äitiis" kun opiskelijat olivat ruuvanneet kipsilevyjä koolauksiin.