Median tärkeysjärjestys

ainakin nettisivuilla on vähän ihmeellistä. Vaikka mitä kamalaa olisi tapahtunut. niin pääotsikko on aina urheilu. Tänäkin aamuna muistaakseni Iltalehdessä oli ensin "Rantanen varattiin Coloradoon". Vasta sitten pommi-iskuista.
Minä en koskaan osta lehteä silloin, kun urheilu on ensisijaisessa asemassa. Joten aika moni irtolehtinumero jää ostamatta.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Joop

Sitä saa, mitä tilaa. Urheilu kokonaisuutena yks suomen suurimmista pisneksistä ja ylivoimaisesti suosituin genre mediapuolella. Näkeehän tuon, joku lätkähalli aina täynnä katsojia, kun aikuiset ukot hakkaa kepukalla muovista pyörylää. Saman kokoisen paikan aaminen täyteen katsojia konserttiin, vaatii käytännössä maailmanluokan esiintyjän. Ja musassa myös erittäin paljon tarjontaa. Urheilussa paljon lajeja.

Onneksi keksitty kaukosäädin, telkkarissa tulee urheilu-uutisia kai enenpi, kuin maailman tapahtumia. Ja kun niitä ö-sarjan palloiludivisioonia on joka lähtöön :D

Urheilu suunnalleen sama-asia, kuin uskonto. Paitsi ihmiset aidosti fanaattisia aatteelleen ja joukkueelleen. Hah, kun oltiin muutettu Manseen, ekana iltana Koskipuistossa alkuasukas istahti huppelissa viereen penkille "Ilves, vai Tappara?" Sekunnin osa aikaa tehdä elämänsä tärkein päätös. Vastasin "Tappara". Elämäni paras arvaus, hampaat vielä tallessa. Siitä asti olen ollut vankka Tapparafani, vaikken jääkiekkoa seuraa ollenkaan.

=DW=

Äänestä
  • Urheilu on mm. siirtynyt yle1 uutisissa ennen säätietoja. Syy urheilua mainostetaan koska urheilua on eniten maksullisille kanaville.

    Äänestä

Miksi ostaa vanhentunutta printtipaperia yleensäkään kun tieto on vanhaa. Päivitetyt tiedot löytyvät nettiversiona ja kyllähän Coloradon varaama Rantanen on todella tärkeä uutinen. Tiedämme alkaa odottaa Stanley-Silver-Pytyn (todella huono kopio, kävisi pihakukka maljakoksi) saapumista suomeen. Onhan se saletti, että Rantasen täytyy olla Teemu Selänteen mailanperijä vähintään, koska siitä otsikoidaan.

Äänestä

Jaa, kai lehden täytyy katsoa mikä myy. Urheiluhullulle kansalle urheilua. Kyllähän katastrofit höysteeksi sopivat, mutta jos niitä (terrori-iskuja) tapahtuu kolmekin samana päivänä nekin taitavat menettää uutisarvonsa...

Äänestä
  • Terroristien pitäisi neuvotella ja sopia päivistä jolloin mikin porukka iskunsa tekee. Uutisarvo säilyisi paremmin, jokainen saisi vuorollaan oman uutispäivänsä ja median sekä ihmistenhuomion.

    Äänestä

  • vaikuinka kirjoitti:

    Terroristien pitäisi neuvotella ja sopia päivistä jolloin mikin porukka iskunsa tekee. Uutisarvo säilyisi paremmin, jokainen saisi vuorollaan oman uutispäivänsä ja median sekä ihmistenhuomion.

    Hyvä ehdotus. Kas kun eivät ole huomanneet...))

    Äänestä

  • Tuossahan olisi hallitukselle yksi verokohde. Urheilulle 80% lisää veroa. Jos ostaa liput johonkin matsiin, ei muuta kuin 80% lätkäys lisää. Kyllähän ne urheiluhullut maksavat vaikka mitä!

    Äänestä

  • vihaanurheilua kirjoitti:

    Tuossahan olisi hallitukselle yksi verokohde. Urheilulle 80% lisää veroa. Jos ostaa liput johonkin matsiin, ei muuta kuin 80% lätkäys lisää. Kyllähän ne urheiluhullut maksavat vaikka mitä!

    Sopisi mulle, urheiluvero. Ja se maksaa, joka käyttää...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikäontärkein kirjoitti:

ainakin nettisivuilla on vähän ihmeellistä. Vaikka mitä kamalaa olisi tapahtunut. niin pääotsikko on aina urheilu. Tänäkin aamuna muistaakseni Iltalehdessä oli ensin "Rantanen varattiin Coloradoon". Vasta sitten pommi-iskuista.
Minä en koskaan osta lehteä silloin, kun urheilu on ensisijaisessa asemassa. Joten aika moni irtolehtinumero jää ostamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu