Jos saisin päättää

niin ottaisin Suomeen välittömästi 10 miljoonaa asukasta Somaliasta ja naapurimaista. 20 miljoonaa ahkeraa työntekijää kyseisistä maista olisi optimi. Suomesta tulisi euroopan talouden moottori.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Maahanmuuttajat Etelä- ja Keski-Suomeen ja suomalaiset voisi pakkosiirtää Lappiin. Suomalaisethan ovat jo tottuneet viileämpiin olosuhteisiin ja siellä olisi tilaa ryypätä ja rellestää.

Somalialaiset sitävastoin osaavat käyttäytyä eivätkä varmasti halua katsella suomalaisten sikailuja.

Äänestä

Tässä on ideaa. Kainuulaiset on niin junttia sakkia, että voisimme pakkosiirtää ne lappiin (mieluiten rajan taaksi) ja muuttaa niiden pellot khat-viljelmiksi ja totta kai somaliasta haetaan tietotaitoa ja osaavaa työvoimaa näin saadaan suomesta maailman suurin khatin tuottajamaa ja vienti vetämään.

Äänestä

Ei ne ( ahkerat? ) somalit alkaisi suomalaisia elättämään; he pitäisivät rahat itsellään, suomalaiset saisivat vaikka kuolla nälkään ja viinaan.- Länsimaalaisille on tyypillistä sellainen typeryys, että elätetään ulkomaalaisia loisia.

Äänestä
  • Osuit naulan kantaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raitis1995 kirjoitti:

niin ottaisin Suomeen välittömästi 10 miljoonaa asukasta Somaliasta ja naapurimaista. 20 miljoonaa ahkeraa työntekijää kyseisistä maista olisi optimi. Suomesta tulisi euroopan talouden moottori.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu