Poikaset pistää parastaan

Äänivyöryllä ja tyrkkyäänillä hankittu 4-vuostiskausi hupenee höpsiissä.

Vois sannoo, äänikuningaskin on kuluttanut päivät pörröpäätä pyörittäissä ja illat itseään kehuen.

Laillisuuden vouhka majuri 180-astetta on käyttänyt puoltoäänet laittoman tilan koossa pitämiseen ja muiden maineen mustaamiseen.

Arpaonni-pääjuristi pyörii matkassa niin kuin turisti, arvostelee toisten rumia tekemisiä, kun itse käytännöllisesti örveltää paikkakunnan kuralle muiden seuratessa myötähäpeästä touhua.
31<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Kirjoititpa täyttä asiaa,osuit naulankantaan

Äänestä

Siinä Kihuilla fanfaarein huomioitavia poikasia eli Poikaset Pistävät Parastaan-pahvinaamiopojat. Kulissitaidepiirissä askarrellen Edestä yhtähymyä-naama ja takaa raateluhampaat pukinsarvi- naamat.

Äänestä

On vissiin pojat lähteneet bussilla Vaasaan. Vanhoillislestadiolaista anteeksiantoa nauttimaan; minä annan sulle, sinä ,ja sinä annat mulle. Sunnuntaina he voivat palata reput tyhjinä omista päällimmäisistä tekosista vapautuneina, pienistä tietenkin. Porukalla nekin tunnustukset tehtiin.
Ei tietty suurista, kun kukaan ei muista niistä mitään, toisin sanoen, kenen päätemppu se oli ja kenen tukena kukakin oli, ja kuka heistä painoi laukaise-nappulaa, kun asia alkuun laitettiin.

Äänestä

Höh, ne isot pulut ovat laskemassa, miten ja mitä tulevissa vaaleissa on varaa levitellä huhuja. Kas kun samoista eläkekerhoista tulevista äänistä on pakko riittää kaikille läpimenoa varten ja jos yhtikäs olen kansan ätinää virheelläkin kuunnellut, niin joukkoryntäys niin nukkuviin (suorasäärisiin 50%), kuin muutenkin tyrmistyneitä on siirtymässä sekavana sakkina ei äänestetä-koppiin.

Äänestä

Nuin ikkään.Syrämmestäni toivon,että tuo miesten eläkeremmi oikeesti siirtyy näistäkin hommista eläkkeelle ja lakkaa viisaamasta niitä,jotka ei vaivaudu ottaan selvää asioista.Eläkeliitossa ääniä kerätään,kuten edellä maenittiin.Konstit on monet ja verkot levitelty usseemmille vesille vatmuuven vuoksi.

Äänestä
  • Kuinka paljon niitä ääniä on kasattu Eläkeliiton pussiin Pyhäjärvellä?
    Lienee puolet, etteivät tiedä edes kuuluvansa koko "kerhoon"!
    Konstit on monet, kuten kuntalaiset tietävät. Siis asiatontako?

    Äänestä

Me on meidän mökillä laskettu nuo äänet ainakin sata kertaa,miten voi yksi saada yli 200 ääntä.

Äänestä
  • Toinen laskee ääniä ja toinen kirjoittelee tänne kehuen omia tekstejään! Siis vain yksi kirjoittaja (Proolainen) tässäkin keskustelussa!

    Äänestä

Valtuustossa virallisella kokoukseen kirjatulla valtuutetulla on silti VAIN yksi ääni. Kansanedustajilla on ihme kyllä sama, joten Helsingin ääni-per-mies ei poikkea käytännöstä.
Joillakin on ihme halu suitsia itsestään enemmän munaa Pyhäjärvellä äänimääristä. kannatuksen hyödyntämistä jolla he polleana yrittävät tyrkyttää itseään pätemään . siinä kuluu vielä viikkoja , kuukausi tai vuosia, kunnes päästään lopullisesti eroon näistä mahtisonneista.

Äänestä
  • On siinä kuitenkin vissi ero jos toista kannattaa/äänestää 221 kansalaista ja toista 13!

    Äänestä

Mikä ero? Kuule Pyhäjärven sotkujen mittasuhteissa, olettaen että tiedän keistä puhut, niin sanon, että 13 ääntä edustaakin rehtiä, yhteisen pussin laillista käyttöä, kun taas 221 ääntä röyhkeää jakopolitiikkaa; mulle-mulle- ehkä vähän kaverillekin, että pitää turpansa kiinni sovituissa kohdin.

Äänestä
  • On siinä kuitenkin ero!

    Äänestä

  • meneekö500rikki kirjoitti:

    On siinä kuitenkin ero!

    500 on jo rikki, nimittäin määrässä eli hallinnon päätöksillä, joita ovat rötösteltyhenkisesti sinne päin laillisuuden suuntaan tälläkin kaudella joka kokouksessa tehty. Olihan mittavaa riskiluetteloa kaupunginhallinnon touhuluista v.2014. Eihän niitä herrat niitä itse esiin tuoneet, vaan tietenkin ei kavereiden-toimesta lista oli kuultavana. Hiki kirposi listan nostojen kuulijalle, vaan eipä kolahtanut ketkuloihin.
    Pois lähtenyt.

    Äänestä

  • pois.pois.pojat.tulee kirjoitti:

    500 on jo rikki, nimittäin määrässä eli hallinnon päätöksillä, joita ovat rötösteltyhenkisesti sinne päin laillisuuden suuntaan tälläkin kaudella joka kokouksessa tehty. Olihan mittavaa riskiluetteloa kaupunginhallinnon touhuluista v.2014. Eihän niitä herrat niitä itse esiin tuoneet, vaan tietenkin ei kavereiden-toimesta lista oli kuultavana. Hiki kirposi listan nostojen kuulijalle, vaan eipä kolahtanut ketkuloihin.
    Pois lähtenyt.

    Mitä riskiluetteloa? Oliko Proolaisten kehittelemä listaus asioista jotka ei pidä paikkansa?

    Äänestä

  • vääristellenkötaas kirjoitti:

    Mitä riskiluetteloa? Oliko Proolaisten kehittelemä listaus asioista jotka ei pidä paikkansa?

    sinä se vasta pulunperseen nuolija olet. Maksetaanko sinulle että jaksat joka ketjussa roikkua räkyttämässä...kuntalaisten puolesta puhujia.

    Äänestä

  • vääristellenkötaas kirjoitti:

    Mitä riskiluetteloa? Oliko Proolaisten kehittelemä listaus asioista jotka ei pidä paikkansa?

    Kerro, mikä niistä ei pidä paikkaansa. Valtuustolle on jätetty riskilista kaupungin riskeistä. Pöytäkirjaan liitettäväksi. On hyvä olla tällainen luetteloseuranta. Siinähän on vara ottaa käsittelyyn ja todeta, mikä ei pidä paikkaansa. Eikö vain?

    Pyydä lista kaupungilta, kunhan pöytäkirja on valmis ja vastaa sitten kaupunginhallitukselle, kun päätöksiä laittavat täytäntöön, mikä ei pidä paikkaansa.
    Eihän tämä ole sen vaikeampaa.

    Äänestä

  • kalliit.laulut kirjoitti:

    Kerro, mikä niistä ei pidä paikkaansa. Valtuustolle on jätetty riskilista kaupungin riskeistä. Pöytäkirjaan liitettäväksi. On hyvä olla tällainen luetteloseuranta. Siinähän on vara ottaa käsittelyyn ja todeta, mikä ei pidä paikkaansa. Eikö vain?

    Pyydä lista kaupungilta, kunhan pöytäkirja on valmis ja vastaa sitten kaupunginhallitukselle, kun päätöksiä laittavat täytäntöön, mikä ei pidä paikkaansa.
    Eihän tämä ole sen vaikeampaa.

    Laittakaa joku joka tietää esimerkkejä riskeistä!

    Äänestä

Meno oli eilen kuin pohjois-koreassa. Tarkastuslautakunnan vpj Lehtomäki näki kaiken hallinnossa niin hyvin onnistuneena, että se jo riitti tavan kuulijalle vahvistamaan sen, että siinä se pääjohtajien luottomies laulaa ikuisia lurituksiaan pohjattomaan mitättömyyteensä.
paskaisen pelin johtajat lihovat leikkiessään mahtimiehiä ja kuntalaiset saavat maksaa.
Tyrannimaisen kuuloista kokousjohtoa, ja niin se oli kuulemma nuijamieskin väsähtänyt ja siirtynyt takariviin istumaan.
Ja tikkas-Veikko on sitten palannut ainakin jo hengessä Kuhmoon!
Hällä oli niin kuin hämärähommapäivät pykälässä.

Äänestä
  • Elä nyt!

    Äänestä

  • Tarkastuslautakunta oli kokouksissaan antanut samanlaiset lausunnot kuin Lehtomäki. Talous on ihan mallillaan.

    Äänestä

  • Esittelikö tarkltk puheenjohtaja asian?

    Äänestä

väliin esitän eriävän mielipiteen.

Äänestä
  • Toivottavasti joku protestoi ja vaatii maksumiehiksi sylttytehtaan toimijoita,Rinnevaaran töihin tuloon estäneitö tahoja!

    Äänestä

Mallihan se on tämäkin, valtuuston ryhmähiljaisuushiljainen enemmistö vm.2015. Keskustan ryhmäkokous oli sunnuntain muutaman jäsenen osallisuudella loppujen mielipiteen lukko. Siinähän nuo näytti menevän vasurit ja demarit ja persut samassa valussa hiljaisuuden mereen. Ei ryhmäpuheenvuoroja multa kuin Keskustalta Hall/ryhmän/teknisen pj Kauraselta; tämä on ryhmän päätös. tillin tallin tilit ja toheloitu touhu on ollut valtuustossa sovittujen linjojen mukaista.
No mikä se onkaan tämän valtuuston linja?
Ei sitä hullu huomaa, itsekseen viisas ei virka mitään.
Vs.Kj Tikkanen vaikutti pystyyn nostetulta katkeralta sijaiskärsijältä, syytti alituiseen virkamiehiä työllistäviä valtuutettuja ja valitti koko ajan jos mistä ja ilkeitä piikkejä sinne sun tänne valtuutettuja kohtaan.
Kun kerran meni ja otti ja hävisi isojen poikien kanssa pelillään, niin olisiko kannattanut lähteä kaupungista kuitenkin nöyremmällä asenteella, mies se hävinnytkin. Syypäähän on löytynyt lakipykälä ja kun kerran sen KHO löysi. Pahalainen riitapukarin ja juonijan kuva hänestä jäi eilisen perusteella jäi.
Meinaan, varmasti olisi kuulijoille jäänyt mieluisampi muistikuva kaikkensa peliin, laittaneesta vanhan koulukunnan joutsenlaulajasta.

Äänestä
  • Nyt kyllä kirjoitat omiasi. Oikein hyvä ja jämäkkä kuva on suurella yleisöllä Tikkasesta! Jos kirjoittaa omia tai pienen ryhmänsä mielipiteitä, olisi hyvä mainita että, tämä on VAIN meidän mielipide!

    Äänestä

  • Eipä kirjoitakaan omiaan. Kyllästyneitä olivat muutkin, kuin pieni tai minä-vain ryhmä. Tikkaseen pani toivonsa useamman puolueen hiljainen äänestäjäkunta, mutta mutta?
    Vehtuuksi meni, sano mitä sanot. Ihan vehtuuksi.
    Ota Veikko kunnon perskännit ja noidu Kuhmon kuutamolle viikko yhteen putkeen pyhäjärvisiä; Paskareissu, mutta tulipahan tehtyä.

    Äänestä

  • Kuuluu laittaa jo omat allekirjoitukset, kun tuommoista sontaa suoltaa palstoille jatkuvasti. Monet ovat kyllä jo arvailuja heitelleet. Mahtaa pitää paikkaansa.

    Äänestä

Yliprovosoidutko? Kannattaa nostaa ylös nimetön kirje Rinnevaaralle. Onhan asiassa jos toisessa, oikeusasteisiin saakka höyrytyissä ylilyöty, alimenty ja poikittain polkaistu. Miten lienee Tikkasen jälkihiki avoinna olevissa, kaupungin vastuuseen liittyvissä oikeudenistunnoissa?

Ettei pääse ruohottumaan arkistopolku, niin..
" KOOSTE PYHÄJÄRVEN TAPAHTUMISTA KOSKIEN RINNEVAARAA

Rinnevaaran erottaminen Tikanmäen et al toimesta on alkanut jo välittömästi maalikuun 2010 valtuuston kokouksessa, jolloin Rinnevaara valittiin kaupunginjohtajaksi. Rinnevaara valittiin uusien vaaleissa voittaneiden valtuutettujen toimesta. Uudet valtuutetut hakivat oikeudenmukaista toimintaa Pyhäjärvelle.

_____

6.6.2012 § 232 kj Rinnevaaralle myönnettiin kaupunginhallituksen pyynnöstä enintään vuoden mittainen virkavapaus 5.8.2012 alkaen, Rinnevaara jätti asiasta kirjallisen suostumuksen

Virkavapaudesta valitus Oulun hallinto-oikeudelle Jukka Tikanmäen, Tarmo Rapon, Taimi Piipon, jne toimesta.

Tarmo Rapo lähettää sähköposteja Heinolan valtuutetulle, joissa hän mm. ilmoittaa Tikanmäen olleen yhteydessä Heinolan khallituksen puheenjohtajaan useita kertoja sekä kertoi tehneensä 15-sivuisen rikostutkintapyynnön Rinnevaarasta poliisille virkarikoksesta ja kehotti myös Heinolaa tekemään rikosilmoituksen Rinnevaarasta, jottei Heinolan tarvitse maksaa Rinnevaaralle.

Tutkintarikosilmoituksen allekirjoittajina ovat: Tarmo Rapo, Taimi Piippo, Asko Kauranen (nykyinen khall pj), Asko Torssonen (tarkastuslautakunnan pj), Jari Aittokoski, Markku Fält, Paavo Leskinen (khallituksen jäsen).

Tämän jälkeen mediassa uutisoitiin tammikuussa 2013 ”Kahdet potkut yhtä aikaa” eli oli suunniteltu yhteistyössä irtisanoa Rinnevaara yhtä aikaa molemmista kaupungeista.

18.2.2013 (asianumero 22) Pyhäjärven kaupunginhallitus päättää pj Jukka Tikanmäen valmistelusta ja esittelystä, että kj Rinnevaaralle myönnetään ero 5.8.2012 alkaen.

Taimi Piippo osallistui myös päätöksentekoon. Paavo Leskinen myös.

Esittelytekstissä on useita valheellisuuksia mm. että Rinnevaara on jättänyt avoimen kirjeen jatkavansa Heinolan kaupunginjohtajana, että Heinolan kaupunki olisi edellyttänyt irtisanoutumista ennen Heinolassa viransijaisuuden hoitamisen alkamista, jne.

Samoin kokouksessa on käsitelty ja merkitty liitteiksi yksityisluonteisia sähköposteja sekä Heinolassa tehty työryhmän raportti, joka sittemmin todettiin KPMG:n raportissa esteellisen tekemäksi ja Kouvolan hallinto-oikeus kumosi raportin oikeellisuuden.

25.2.2013

Khallituksen pj Tikanmäki ilmoittaa olevasta esittelijänä Rinnevaaran asiassa vaikka on tehnyt virkavapauden myöntämisestä valituksen hallinto-oikeuteen ja sittemmin KHOlle.

Tikanmäki ja Piippo ovat erikseen maininneet valtuuston pöytäkirjaan, etteivät ole esteellisiä käsittelemään Rinnevaaran asiaa. Samoin he ovat muissakin pykälissä ilmoittaneet etteivät ole esteellisiä Rinnevaara asiassa.

Valtuuston kokouksessa on valkokankaalle heijastettu Rinnevaaran yksityisiä sähköposteja. Valtuuston päätöksestä on valitettu usean henkilön taholta Oulun hallinto-oikeuteen.

17.4.2013 Oulun hallinto-oikeus antaa valtuuston päätöksestä 25.2.2013 täytäntöönpanokiellon.

Täytäntöönpanokieltoa ei noudateta missään vaiheessa.

Toukokuussa Tikanmäki yrittää pyytää ammattijärjestöjen lausuntoja Rinnevaaran paluusta. Ammattijärjestöt eivät anna lausuntoja.

Rinnevaara pyytää saada keskeyttää virkavapaansa 15.5.2013 tai viimeistään 1.6.2013 alkaen.

13.5.2013 § 266 khallitus pj Tikanmäen esityksestä evätään Rinnevaaran virkavapauden keskeytys. HUOM. Tässä myönnetään, että Rinnevaara on virkavapaalla. Pykälän pöytäkirjassa on virheellistä tietoa, joka sittemmin korjataan 27.5.2013 sekä muissa asioissa

13.5.2013 khallitus antaa useita lausuntoja Oulun hallinto-oikeudelle koskien Rinnevaaraa. Esittelijänä toimii kaikissa Tikanmäki.

Oulun hallinto-oikeuden vastineet kaikkien valittajien valituksia Tikanmäeltä, Piipolta ja Aila Kauraselta vihamielisiä. Rinnevaara yritettiin pitää poissa virasta kesällä 2013 maksamalla hänelle neljän kuukauden palkka ja Rinnevaara olisi voinut olla kotona. Rinnevaaran jättämiä oikaisuvaatimuksia ei ole käsitelty kaupunginhallituksessa. Vanhin oikaisuvaatimus jätetty 7.8.2013.

Rinnevaaralta estetään mahdollisuus valittaa oikeusasteelle.

Joulukuussa 2014 Tarmo Rapo ja Jukka Tikanmäki järjestävät tilaisuuden osalle henkilöstöä, jossa suoritetaan äänestys Rinnevaaran palaamisesta.

Käräjäoikeus on tuominnut marraskuussa 2014 Pyhäjärven kaupungin kolmesta syrjintäteosta.

Puheenjohtajana on toiminut Jukka Tikanmäki Rinnevaaran asioissa.

Valtuustossa ja khallituksessa on useaan otteeseen vedottu kuntalain 40 pykälään mutta mm. valtuuston pj Kimmo Sarkkinen ei ole reagoinut asiaan."

Äänestä
  • Synkkä on kahden tuhnuparonin ja myötäpuolien syntisäkki. Onkohan molemmille mahdollisesti suoritettu jossain vaiheessa omantunnon ohitusleikkaus?

    Äänestä

  • Jättäkää jo Rinnevaara rauhaan. Ei ole mitään syytä mekkaloida hänestä jatkuvasti. Odotetaan ilmoitusta töiden aloittamisesta. Eikös nyt olla siinä vaiheessa. Eletään vuotta 2015.

    Äänestä

  • Jatkavat samaa R:n kiusaamista, minkä aloittivat virkavapautta tarjoamalla henkilölle, joka halusi vaihtaa maisemaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Upeaa-Pyhäjärvi kirjoitti:

Äänivyöryllä ja tyrkkyäänillä hankittu 4-vuostiskausi hupenee höpsiissä.

Vois sannoo, äänikuningaskin on kuluttanut päivät pörröpäätä pyörittäissä ja illat itseään kehuen.

Laillisuuden vouhka majuri 180-astetta on käyttänyt puoltoäänet laittoman tilan koossa pitämiseen ja muiden maineen mustaamiseen.

Arpaonni-pääjuristi pyörii matkassa niin kuin turisti, arvostelee toisten rumia tekemisiä, kun itse käytännöllisesti örveltää paikkakunnan kuralle muiden seuratessa myötähäpeästä touhua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu