keliakian tutkiminen

höööö

Epäilen itselläni olevan keliakia, olen ollut n. puoli vuotta gluteenittomalla ruokavaliolla. Haluaisin nyt että tutkittaisiin joko koepalalla tai edes verikokeilla olenko oikeassa. Kauanko minun pitää taas syödä kaikkea viljaa ennenkuin koe voidaan tehdä.

4

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jöööjöjöä

      Syö ainakin 3-4 päivää ennen tutkimusta, että saat vereesi vasta-aineita.

      • höööö

        Riittääkö tuo 3-4 päivää, saako silloin jo luotettavat testit?


    • Gluteiini

      Jos saat selvästi oireita viljoista, mutta keliakiatesti on negatiivinen, saatat kärsiä gluteeniherkkyydestä. Silloin viljatuotteet pitää vain jättää pois ruokavaliosta. Kun syö riittävästi kasviksia, marjoja, hedelmiä ja juureksia, viljatuotteiden poisjättäminen ei aiheuta puutosta vitamiini- ja hivenainetasoissa.

    • kasviksia

      Viljavalmisteita ei raavaskaan mies tarvitse kahta leipäpalaa, yhtä pasta-annosta tai yhtä puurolautasellista enempää päivässä, sillä muuten ei jaksa syödä kasviksia riittävästi päivässä, joita tulisikin olla jokaisella aterialla puolet aterian koosta.

      Ja jos on ihan pakko syödä leipää, syö reikäleivän reikiä tai puurosta se VOIsilmä. Ne eivät lihota eivätkä aiheuta muitakaan oireita, kuten peräpukamia tai muuta suolivaivaa. Tällöin saadaan ihminen, jolla on terve reikä terveessä perseessä.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

      Syökää kasviksia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3666
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3589
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3320
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3291
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2166
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1758
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1496
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1451
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      86
      1345
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1303
    Aihe