Kivienruiskija Vaajakoskella

Olipas mukava seisoa autolla Urheilutien ja 638 risteyksessä(klo 15.21) kun tuli ympyrän suunnasta Valtra_traktori joka leikkasi tienpientareen ruohikkoa, sitten pysähtyi n.5 metrin päähän ja nosti ketjuhärvelinsä ylös, ketjut pyöri hullun lailla ja kiviä romisi auton kupeeseen ja sivulaseihin... että kuinkahan paljon tämä vekotin saa päivän aikana vahinkoa aikaseksi?
1863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Siinähän sulle miettimistä voi voi

Äänestä

Olisit tarkistanut auton vahingot ja käynyt kylmästi vaan ilmoittamassa traktorikuskille että mitä tehdään, vakuutus saa korvata jos vahinkoa tuli.

Noita kyllä saa varoa ja autoilijoilla on velvollisuus varoakin kun näkee työkoneen mutta traktorikuskikin saisi hieman varoa kun autot lähestyy.

Äänestä

Yleensäkin surkeaa katsottavaa kun akuinen mies suuressa traktorissa hinkkaa tienvarresta muutaman kymmenen sentin levyistä heinäkaistaletta kumoon. Aivan kuin tekisi suurenkin urotyön jottei norsut hyökkäisi puskasta liikenteen sekaan! Eikö tuolle ukolle löytyisi jotakin tähdellisempääkin tekemistä yhteiskunnassa. Panee naurattamaan niin että pallea on hellänä.

Äänestä
  • No onhan ne tien laidat siistimmät jos ne muutaman kerran kesässä leikataan matalaksi ja nopeiten työ käy traktorilla.

    Ihmettelen näitä valittajia, jos ei teiden pientareita leikattaisi niin siitä se vasta haloo ja valivali syntyisi. Näille valittajille ei voi olla mitenkään päin, teki siten tai täten niin aina löytyy joku hemmetin valittaja kun heillä ei elämässä muuta ole niin he vain valittavat ja valittavat.

    Kun tekisitte aamusta iltaan vaikka vain 5 päivää työtä niin ette enää jaksaisi ja viitsisi valittaa.

    Äänestä

  • Eipä tuo jälkikään kovin kaksiselta vaikuta, ja siellä ovat jokut liikennemerkitkin saaneet osansa.

    Äänestä

  • hbgvrfce kirjoitti:

    No onhan ne tien laidat siistimmät jos ne muutaman kerran kesässä leikataan matalaksi ja nopeiten työ käy traktorilla.

    Ihmettelen näitä valittajia, jos ei teiden pientareita leikattaisi niin siitä se vasta haloo ja valivali syntyisi. Näille valittajille ei voi olla mitenkään päin, teki siten tai täten niin aina löytyy joku hemmetin valittaja kun heillä ei elämässä muuta ole niin he vain valittavat ja valittavat.

    Kun tekisitte aamusta iltaan vaikka vain 5 päivää työtä niin ette enää jaksaisi ja viitsisi valittaa.

    Olen töissä 24/7 viikosta toiseen ja silti minulla on aikaa puuttua yhteiskunnan epäkohtiin. Koska, jollei niihin kukaan puutu niin kaikista tulee joutavia demarilässyköitä jotka sairastuttavat yhteiskunnan.

    Äänestä

Kuuluu sarjaan " kuinka kusetetaan kaupungilta toisten veroeuroja". Tuon työn voisi aivan hyvin tehdä nuoret kesätyöntekijät viikatteella, olisi monelle töitä.

Äänestä
  • Vai vielä nykynuori viikatteella niittämään, jälki ei ehkä olisi kovin silmälle ilo ja liian vaarallista antaa viikate nykynuorelle, siihen pitäisi järjestää kaksi koulutusta/perehdytystä, ensinnäkin turva kurssi työstä liikenneväylillä ja toinen kurssi viikatteen turvallinen käyttö.

    Äänestä

  • hooopppoooo kirjoitti:

    Vai vielä nykynuori viikatteella niittämään, jälki ei ehkä olisi kovin silmälle ilo ja liian vaarallista antaa viikate nykynuorelle, siihen pitäisi järjestää kaksi koulutusta/perehdytystä, ensinnäkin turva kurssi työstä liikenneväylillä ja toinen kurssi viikatteen turvallinen käyttö.

    Eihän nuoria saa töihin laittaa, ei missään tapauksessa, saattavat saada elin-ikäisen trauman työnteosta... hehän odottavat kansalaispalkkaa

    Äänestä

Vali vali juntit muuttakaa Siperiaan siellä on aura autoja

Äänestä

Niin , vanha rupinen kaarara niiteliän ohitse ja sitten korvauksia vaatimaan . Jos elämä ahdistaa niin vaikeaa on , kyllä se että joku tekee jotain niin suurimman närän aiheuttaa , kateus

Äänestä

Tarviiko sitä ajaa perseessä kiinni kun näkee että ruohoa leikataan vitun ääliöt

Äänestä
  • Eiköhän se ole niin että suojapeitto kivien lentoja vaimentamaan.Ainakin muualla muilla ne on paikallaan eikä mitään vaaraa että kivet lentelee autojen tai ihmisten päälle.
    Jos vakuutusyhtiö tai kaupunki joutuu noita korvauksia makselemaan niin urakoitsija vaihtuu.

    Äänestä

Kaupungin päättäjät on niin helvetin tyhmiä että mikä tahansa zetorikuski kykenee niitä kusettamaan mennen tullen. Voisiko panssarivaunun tykinpiippuun kytketty silppuri niittää vielä tehokkaammin sen kymmensenttisen ruohon kahdenkymmenen sentin leveydeltä? Armeija voisi Venäjän hyökkäystä odotellessa silputa pientareita vielä nykyistä kalliimmalla.

Äänestä

Työnnä panssarivaunu perseeseen

Äänestä

Sen traktorissa istuvan vetelyksen perse ei nouse sen vertaa että niittäisi manuaalisesti kaiteiden kohdalla rehottavat puskat jotka työntyvät kevytväylälle.
Siihen tarvitaan ilmeisesti eri urakoitsija jolla on kaidekohtien puhdistukseen soveltuva traktori!
Siinä välissä sieltä saattaa hyökätä se norsu lenkkeilijän kimppuun huomaamatta.

Äänestä
  • Työhän voidaan tehdä huonosti... tai oikein huonosti.

    Äänestä

Johtuukohan se öljyläikkäjono Vaajakosken kevytväylillä siitä että sillä keinolla työn tilaaja, eli veronmaksajien edustaja, pystyy tarkistamaan mitä reittiä se heinänraastajahönön työkone on kulkenut? Työn jäljestä kun sitä ei aina voi todeta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JotainTolkkuaTyöhön kirjoitti:

Olipas mukava seisoa autolla Urheilutien ja 638 risteyksessä(klo 15.21) kun tuli ympyrän suunnasta Valtra_traktori joka leikkasi tienpientareen ruohikkoa, sitten pysähtyi n.5 metrin päähän ja nosti ketjuhärvelinsä ylös, ketjut pyöri hullun lailla ja kiviä romisi auton kupeeseen ja sivulaseihin... että kuinkahan paljon tämä vekotin saa päivän aikana vahinkoa aikaseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu