Niin että kieltääkö mikään laki ajelemasta autolla perä edellä yleisillä teillä pitkiäkin matkoja?
Saako autolla ajaa peruuttamalla maantiellä
15
1740
Vastaukset
- Jolmif3
kieltää, liikenteen törkeä vaarantaminen.
- onfaktahomma
Karman laki.
- MoreControl
Kyllä kieltää. Ihan jo oma järki, jos sellaista sattuu omaamaan. Autoahan kuuluu ajaa muutenkin mahdollisimman vähän perä edellä.
- tottakaipitää
Autoa kuuluu nimenomaan ajaa mahdollisimman paljon perä edellä. Näin matkamittari ei laske niin paljon kilometrejä ja auton jälleenmyyntiarvo on korkeampi.
- hukkapakki
tottakaipitää kirjoitti:
Autoa kuuluu nimenomaan ajaa mahdollisimman paljon perä edellä. Näin matkamittari ei laske niin paljon kilometrejä ja auton jälleenmyyntiarvo on korkeampi.
Niin miksiköhän autoon muuten olisi laitettu peruutusvaihdetta jos sillä ei saa ajaa taaksepäin.
- mittarimatka
tottakaipitää kirjoitti:
Autoa kuuluu nimenomaan ajaa mahdollisimman paljon perä edellä. Näin matkamittari ei laske niin paljon kilometrejä ja auton jälleenmyyntiarvo on korkeampi.
Ainakin minun autossani myös peruutettaessa nopeusmittari näyttää nopeuden ja matkamittari kerryttää ajettuja kilometrejä.
- MoreControl
mittarimatka kirjoitti:
Ainakin minun autossani myös peruutettaessa nopeusmittari näyttää nopeuden ja matkamittari kerryttää ajettuja kilometrejä.
Niin se on minunkin autoissani ollut jo pitkään. Ehkä nuo muut sitten ajelevat nostalgia malleilla. Ehkä ei, ne tyypit ovat yleensä aika pirun paljon fiksumpia.
- Kjell.C.Pippelström
Perään ajeleminen on todella ihanaa...
- tietoa_02
kyllä saa ajaa peruuttaen, mutta pitää laittaa meno suuntaan kirkkaat valot ja entiset etuvolot punaiseksi ja jarruvalot pitää olla
Kumpaa kaistaa peruuttaisit? Sitäkö missä on suunta sinne päin mihin suuntaan on nokka. Tai viereistä missä autot tulevat saman suuntaisesti kuin sinä mutta huomattavasti nopeammin ja teillä on nokat vastatusten. ?????
- peruuttaja
Muista kääntää flekti, niin kone ei keitä.
- Myösautoilija
Joo ei taitaisi onnistua kuin kuplavolkkarilla kun on ilmajäähdyrys
Eipä ole yhtään asiallista vastausta tullut....
Esim. wanhan ajan automaattivaihteistot (ns. öljynlämmittimet) on usein suuniteltu niin että vaikka vaihteisto olisi kuinka loppu tahansa, niin peruutusvaihde toimii....
Eli voiko tulla sakkoa jos peruuttaa esim 10 kilsan matkan kotiin... Tai no poliisithan voi sakottaa MISTÄ TAHANSA, mutta mahdetaankohan tuollaista sakkoa vahvistaa ikinä- fgfggfo
kyllä siitä vanhanajan automaattivaihteistostakin saa pakin hajalle vaikka liian vähäisen öljyn aiheuttaman luiston takia, tai jos öljypumppu/turbiini hajoaa niin ei tasan liiku mihinkään koko keksintö.... kaikenlaisia esson baarin juttuja..
ja jos peruuttamalla meinaat ajella niin ainakin valot näyttää päin vittua, joten siinä ainakin sakotusperuste.. käyttäkää järkeä..
Tällä pääsee eteen ja taaksepäin yhtä lujaa http://ra.fi/dqum
" Mielenkiintoinen piirre: asettaa auton käänteisessä päinvastaiseksi koko käyttöjärjestelmä. Tämä mahdollisti ajoneuvon ainakin aiemmin esimerkkejä, teoriassa päästä samaan huippunopeuden taaksepäin kuin eteenpäin."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381299
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35830Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14580
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27576Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24511
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15472