Chiari 1 ja synnytys

Chiari

Onko täällä minkä verran Chiari 1 malformaatiosta kärsiviä?
Minulla se löytyi nyt raskausaikana kun otettiin pään magneettikuvat jatkuvien päänsärkyjen takia.
Suosituksena on synnytys sektiolla. Mistään en ole kuitenkaan tietoa löytänyt, että miksi. Mitä riskejä alatiesynnytyksessä sitten on?
Onko jollain kokemuksia? Tämä on toinen lapsi minulle, edellinen syntyi myös sektiolla, koska synnytys ei vain edennyt.
Sektio on sovittu nyt kuukauden päähän, mutta päivittäin mietin alatiesynnytyksen mahdollisuutta. Pitäisi varmaan ottaa vielä yhteyttä lääkäriin ja keskustella asiasta. Tuntuu vain, että hekin ovat vain näiden vähäisten tietojen varassa mitä itsekin googlen avulla löytänyt.

4

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liianisotaivot

      Moi! Mulla todettiin juuri myös Chiari 1 ja nyt rv22. Ihan raskauden takia mentiin magneettiin, koska äidilläni on myös chiari ja mulla samankaltaisia oireita. Haluttiin nimenomaan synnytyksen takia tietää. Siellähän olikin sitten yllätyksenä vielä pahempi kuin äidilläni ja sen lisäksi ylin nikama vähän sijoiltaan.

      Yritin viime yönä ottaa selvää näistä asioists, mutta hyvin vähän tuntuu olevan tietoa, englanniksikaan. Sen tiesin jo aiemmin, että ponnistus voi lisätä chiaria tai jopa reväyttää jotain. Mutta uutena tietona tuli myös, että selkäydinpuudutukset voivat olla tosi vaarallisia ja ainakin jenkeissä monille oli tehty nukutuksessa sektio. Miten sulla lopulta kävi? Ja kuinka hyvin sua ymmärrettiin ja tiesivätkö lääkärit mistään mitään? Koska sektiosta päätettiin?

      Toivottavasti vastaisit vielä, tosi tyhmä olo kun ei mistään saa tietoa.

      • chiari

        Sektiosta lääkäri päätti heti kun tämä löytyi. Kaksi päivää ennen laskettua aikaa leikattiin. Spinaalipuudutuksessa. Mikähän näissä puudutteissa sitten on niin vaarallista?

        Eipä tuosta tunnu kukaan mitään tietävän. Onneksi minun oireeni ovat vähäisiä. Ainakin vielä.
        Olisi silti mukava löytää kohtalotovereita. Tuskin tätä vastaustani enää edes huomaat.


    • chiarijaneljälasta

      Mulla on Chiari 1 ja neljä lasta. Kaikki syntyneet alateise. Ei komplikaatioita. Lapset terveitä. Missään vaiheessa ei raskauksien aikana edes puhuttu keisarista. Nyt nuorin on 2 v ja kesällä tuon Chiarin takia leikkaus. Alkaa olla sen verran huono olo ettei tätä enää jaksa. Mulla on myös kilpirauhasen vajaatoiminta ja niskassa selkäytimessä kysta. Eipä nuokaan vaivat estäneet alakautta synnyttämistä turvallisesti.

    • hypermobe

      Miten teillä todettiin tuo chiari 1 jos saan kysyä?

      Minulla hypermobiliteettisyndrooma ja neurologistyyppisiä oireita, joille ei selitystä ole löytynyt. Naprapaatti ainoa jolta jotain apuja saanut, on ihmetellyt kun ei niskaa ole kuvattu; ilman vammaa selvät whiplash-oireet ja jotain vasteita (minä näistä ymmärrä...) jotka hänestä vaikuttavat siltä, että kaularangassa jotain vialla.
      Vaikka kaikenlaista remppaa on kropassa ollut esim. hermovaurioiksi epäiltyjä oireita, ei mitään tutkita, koska toimintakykyni on pysynyt suhteellisen hyvänä. Edes hermoratakuviin saati sitten MRI:hin ole lähetettä saanut julkiselta.
      "Jännityspäänsärkyä" (niskasta selkään ja takaraivolle/otsaan asti säteilevää paineen tuntuista kipua) minulla on ollut lähes aina, samoin sormien vapinaa, tuntopuutoksia, huimausta ja kömpelyyttä. Kaikki Chiarin oireita, jos olen oikein ymmärtänyt.

      Mutta kun olen nuorena ollut ahdistuneisuuden takia hoidettavana niin tuntuu että kaikki pistetään sen piikkiin että "hulluhan tuo on, ei sillä mikään hätä ole".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14341
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      146
      3799
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3712
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1492
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      365
      1451
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      43
      1221
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      11
      1190
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      951
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      918
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      91
      763
    Aihe