Onko täällä minkä verran Chiari 1 malformaatiosta kärsiviä?
Minulla se löytyi nyt raskausaikana kun otettiin pään magneettikuvat jatkuvien päänsärkyjen takia.
Suosituksena on synnytys sektiolla. Mistään en ole kuitenkaan tietoa löytänyt, että miksi. Mitä riskejä alatiesynnytyksessä sitten on?
Onko jollain kokemuksia? Tämä on toinen lapsi minulle, edellinen syntyi myös sektiolla, koska synnytys ei vain edennyt.
Sektio on sovittu nyt kuukauden päähän, mutta päivittäin mietin alatiesynnytyksen mahdollisuutta. Pitäisi varmaan ottaa vielä yhteyttä lääkäriin ja keskustella asiasta. Tuntuu vain, että hekin ovat vain näiden vähäisten tietojen varassa mitä itsekin googlen avulla löytänyt.
Chiari 1 ja synnytys
4
1004
Vastaukset
- Liianisotaivot
Moi! Mulla todettiin juuri myös Chiari 1 ja nyt rv22. Ihan raskauden takia mentiin magneettiin, koska äidilläni on myös chiari ja mulla samankaltaisia oireita. Haluttiin nimenomaan synnytyksen takia tietää. Siellähän olikin sitten yllätyksenä vielä pahempi kuin äidilläni ja sen lisäksi ylin nikama vähän sijoiltaan.
Yritin viime yönä ottaa selvää näistä asioists, mutta hyvin vähän tuntuu olevan tietoa, englanniksikaan. Sen tiesin jo aiemmin, että ponnistus voi lisätä chiaria tai jopa reväyttää jotain. Mutta uutena tietona tuli myös, että selkäydinpuudutukset voivat olla tosi vaarallisia ja ainakin jenkeissä monille oli tehty nukutuksessa sektio. Miten sulla lopulta kävi? Ja kuinka hyvin sua ymmärrettiin ja tiesivätkö lääkärit mistään mitään? Koska sektiosta päätettiin?
Toivottavasti vastaisit vielä, tosi tyhmä olo kun ei mistään saa tietoa.- chiari
Sektiosta lääkäri päätti heti kun tämä löytyi. Kaksi päivää ennen laskettua aikaa leikattiin. Spinaalipuudutuksessa. Mikähän näissä puudutteissa sitten on niin vaarallista?
Eipä tuosta tunnu kukaan mitään tietävän. Onneksi minun oireeni ovat vähäisiä. Ainakin vielä.
Olisi silti mukava löytää kohtalotovereita. Tuskin tätä vastaustani enää edes huomaat.
- chiarijaneljälasta
Mulla on Chiari 1 ja neljä lasta. Kaikki syntyneet alateise. Ei komplikaatioita. Lapset terveitä. Missään vaiheessa ei raskauksien aikana edes puhuttu keisarista. Nyt nuorin on 2 v ja kesällä tuon Chiarin takia leikkaus. Alkaa olla sen verran huono olo ettei tätä enää jaksa. Mulla on myös kilpirauhasen vajaatoiminta ja niskassa selkäytimessä kysta. Eipä nuokaan vaivat estäneet alakautta synnyttämistä turvallisesti.
- hypermobe
Miten teillä todettiin tuo chiari 1 jos saan kysyä?
Minulla hypermobiliteettisyndrooma ja neurologistyyppisiä oireita, joille ei selitystä ole löytynyt. Naprapaatti ainoa jolta jotain apuja saanut, on ihmetellyt kun ei niskaa ole kuvattu; ilman vammaa selvät whiplash-oireet ja jotain vasteita (minä näistä ymmärrä...) jotka hänestä vaikuttavat siltä, että kaularangassa jotain vialla.
Vaikka kaikenlaista remppaa on kropassa ollut esim. hermovaurioiksi epäiltyjä oireita, ei mitään tutkita, koska toimintakykyni on pysynyt suhteellisen hyvänä. Edes hermoratakuviin saati sitten MRI:hin ole lähetettä saanut julkiselta.
"Jännityspäänsärkyä" (niskasta selkään ja takaraivolle/otsaan asti säteilevää paineen tuntuista kipua) minulla on ollut lähes aina, samoin sormien vapinaa, tuntopuutoksia, huimausta ja kömpelyyttä. Kaikki Chiarin oireita, jos olen oikein ymmärtänyt.
Mutta kun olen nuorena ollut ahdistuneisuuden takia hoidettavana niin tuntuu että kaikki pistetään sen piikkiin että "hulluhan tuo on, ei sillä mikään hätä ole".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä811588Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2671516Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661242Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691242- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64817Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771- 37767