Itselläni on tuollainen Lidlin AM/FM radio SilverCrest WE-2100. Huomasin että kun laitan radion päälle ja valitsen taajuuden, ääntä ei kuulu. Pattereissa on varausta ja radion pitäisi olla kaikin puolin kunnossa. Mikähän mahtaa olla vikana ja mitä voisin asialle itse tehdä.
Lidlin radio
Lyhytaalto
91368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuossa ohje:
http://service.targa.co.uk/dokumente/WE-2100_manual_EN_FI_SE_DK_GR_DE.pdf
Lukasepa se.
Olisko vaikka kuulokeliittimen kaiutinkytkimessä vikaa. Tai kaiuttimessa. Tai pientaajuusvahvistimessa. Tai unohdit volumen nollille.
Volumea kyllä löytyy, siitä ei ole kyse. Pitääpä katsoa tuo linkki. Onneksi itseltäni löytyy myös tuollainen vanhempi Sony ICF-SW10 joka toimii mutta olisihan se kiva saada tuo halpis vehjekin toimimaan.
Jossain siellä suurtaajuuspuolella on vikaa. Mutta eihän se ole kuin kympin vahinko. Sillä hinnalla tuota yleisesti myydään.
Eikun heität sen jorpakkoon, jos et itse osaa korjata.
Kanna se takaisin myymälään ja ota rahat takaisin.
juu, siellä kyllä palauttaminen on helppoa. itse vein sen toisen tuolla myynnissä olleen radion takaisin, kun valmiustilassa tyhjäsi patterit päivissä. ei tarttenu palautussyytä edes selittää.
vaikka lidlissä ruoka onkin halpaa ja hyvää, niin ei se kyllä radioliike ole:)
jos olet höökannut siitä anteennin katkipoikki ? tarkistappas
Paina sitä aseman haku nappulaa, sit rupee raikaamaan rockki.
Ei hyvä mies.Nykyään pitää raahata Lappiin iso automaattinen kuuntelukalusto ja vetää 10 km lankoja pitkin ja poikin pitkin palkista.
Sitten kerran kuukaudessa etäyhteydellä tarkistella mitään katiskaan/haaviin on jäänyt.
Lidlin ration voit ilmanmuuta laittaa haukiuistimeksi tai veneen ankkuripainoksi,mutta älä ihmeessä näytä sitä nyky dxäreille
Voevoe, on mennyt tuokin tarjous ohi, ihkaelävä lyhytaaltoradio kympillä.
Jos ei toimi, vie takaisin kauppaan.
Juuri hajosi 90- luvun puolivälissä käytettynä ostamani CCCP-tuote Selena.
LW MW ja 5kpl SW-bandejä plus meikäläinen ULA-FM.
Tuon yritän kuntoon vielä turata, mutta kympin kuraa ei kannattane alkaa rassaamaan.
Ei kaikki DX- kuuntelijat tee rankkoja lapinpeditioita 10000E kaluston kanssa, on meitä, jotka rankan päivän jälkeen satunnaisesti rentoutuvat omassa radionurkkauksessaan kahlailemassa lyhytaaltoalueita muutaman kympin kalustolla.