AC/DC:n komppikitaristilla dementia

RockerChap

Kuten olemme saaneet viime kuukausina lukuisista lähteistä lukea, AC/DC-yhtyeen legendaarinen komppikitaristi Malcolm Young sairastaa dementiaa. Toisin kuin viime vuoden loppupuolelle saakka annettiin ymmärtää, miehen oireet alkoivat todennäköisesti jo loppuvuodesta 2007, jolloin "Virtaset" alkoivat työstää Black Ice-studioalbumiaan. Yhtyeen soolokitaristi, aina yhtä energinen Angus Young on kertonut: "Kun teimme biisejä Black Ice-levylle, huomasin, ettei kaikki ollut kunnossa. Malcolmilla oli outoja oireita, y'know, muistihäiriöitä ja sen suuntaisia juttuja. Levytyssessioiden aikana oireet näkyivät selvästi. Näin hänet ensimmäistä kertaa sekavana ja hajamielisenä.
Hän sai sittemmin diagnoosin ja hyvät lääkkeet tautiinsa. Lähtiessämme toteuttamaan levymme maailmankiertuetta kysyin Malcolmilta: 'Oletko varma, että haluat tehdä tämän? Se on nimittäin pitkä kiertue ja vaatii paljon työtä.' Malcolm vastasi: 'Totta v*tussa haluan.'"
Kiertueella Malcolmin tila heikkeni entisestään. Hän joutui ilta toisensa jälkeen opettelemaan uudelleen biisit, joita hän oli soittanut jo yli 30 vuoden ajan. Mies ei myöskään ajoittain tiennyt, missä oli ja joinakin päivinä hän oli jopa niin pihalla, ettei muistanut edes sitä, kuka oli. Angus kertoo: "Minä huusin: 'Malcolm!' ja hän vain oli (omissa maailmoissaan). Sitten hänellä saattoi olla loistopäivä, jolloin hän oli taas Malcolm. Joinakin iltoina mennessämme lavalle mietin: 'H*lvetti, tietääkö hän edes, missä on?' Hän soitti loistavasti. Dementia on vaikea sairaus: sinulla on tieto siitä, missä olet ja siitä, mitä sinun tulee tehdä, mutta mielesi temppuilee. Luoja yksin tietää, mitä hänen päässään liikkui keikkojen aikana." Kiertueelta julkaistulla Live At River Plate-DVD:lläkin on näin jälkikäteen ajateltuna havaittavissa joitakin hiuksenhienoja viitteitä miehen tilasta: Malcolm näyttää ajoittain hieman poissaolevalta ja soiton intensiteetti on jonkin verran vaisumpi kuin vielä n. puolitoista vuotta aikaisemmin (Black Ice-levyllä mies vielä komppailee oireistaan huolimatta aivan yhtä tanakasti kuin koska tahansa aiemminkin). Hän myös vilkaisee toistuvasti kitaransa otelautaa soinnunvaihdosten aikana varmistaakseen, että soittaa oikein. DVD:llä "Shot Down In Flames"-kappaleen alkuriffi menee Malcolmin osalta lievästi pieleen, mutta kyse ei todellakaan ole mistään vakavasta mokasta varsinkin, kun ottaa huomioon sen, että mies oli tässä vaiheessa sairastanut dementiaa jo arviolta kahden vuoden ajan.
Kaikesta huolimatta Mr. Young hoiti vuoden ja kahdeksan kuukautta kestäneen kiertueen kunnialla, työstäen sen jälkeen jopa uusia biisejä Anguksen kanssa niin kauan, kun siihen kykeni. Angus on kertonut: "Ennen kuin dementia todella otti vallan hänestä (loppuvuodesta 2013), hän sanoi meille muille: 'Jatkakaa musiikin tekoa, jätkät, ja tehkää "se" vielä yhden kerran minun vuokseni.' Hän tiesi, mitä hänelle oli tapahtumassa." Ja hehän tekivät jälleen kerran "sen" yhdessä korvaavan komppikitaristin, Youngin veljesten veljenpoika Stevie Youngin, kanssa: Rock Or Bust-levy hitteinään "Rock Or Bust", "Play Ball" ja "Rock The Blues Away" julkaistiin marraskuun lopulla 2014 - myös tätä nykyä Sydneyssä muistisairaiden hoitoon tarkoitetussa laitoksessa asuva Malcolm on kuullut kyseisen levyn.

4

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukalieentunne

      Olkoon, ei hetkauta puoleen eikä toiseen.

    • mitäsittenniinnn
    • gveerg

      Ihan sama.Äijät ja musiikkinsa ovat jo muutenkin museokamaa.Kumma ,kun eivät osaa ajoissa lopettaa.Rahanahneusko syynä.On niillä jo tarpeeksi hynää yksityiseen vanhainkotihoitoon.

    • ettänäinon

      Musiikki on paljon muutakin kuin vain työpaikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      152
      7676
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      211
      5699
    3. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      38
      4620
    4. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4236
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      75
      3944
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      31
      3774
    7. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      2991
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      106
      2905
    9. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      71
      2416
    10. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      112
      2315
    Aihe