http://www.helsinki.fi/oikeustiede/opiskelijaksi/valintakokeet/2015-uusi/2015 Arvosteluperusteet.pdf
Helsinki arvosteluperusteet julkaistu
28
74
Vastaukset
- SisälläOllaan
2. ja 3. tehtävien mallivastaukset olivat melkeinpä kuin suoraan omat vastaukseni, 1. tehtävässä aika lailla myös. 4. tehtävästä jäi pari kohtaa uupumaan ja 5. tehtävästä 6 pistettä. About 37-39 pistettä tulossa, veikkaisin. Eiköhän sillä olla sisällä. Nyt kaljaa.
- etpätainnutpäästäsisään
Missähän on vika sitten jos kolme ensimmäistä tehtävää ovat aikalailla täydet pisteet ja viimeisestä tehtävästä 6 pistettä ja silti saat kasaan vain 37-39?
- LaskuvirheEhkä
Varmaan siinä että olen juonut jo 5 lasillista viskiä ja puoli pulloa viiniä olutta.
- Syyntakeeton666
Olipa muuten 3. tehtävässä sittenkin edellytetty sen syyntakeettomuussäännöksen avaamista ja soveltamista, vaikka täällä moni sitä huutelikin kompaksi.
- viljakka
Jep näin oli. Myös 5. tehtävän 4. kohtaa joku huuteli varmuudella että olisi se täsmällisyys ja tarkkarajaisuus mut mites kävikään. Omalta osalta täytyy sanoo et 4-5 meni heikoiten mut 1-3 meni hyvin tai jopa tosi hyvin et saa nähä mihin riittää... Jännä nähä omat pisteet ja pisterajat. Olen kuitenkin jollain asteella valmistautunut siihen että ensi vuonna pitää vielä hakea.
- NeBisInIdem
Vaatimus syyntakeettomuuden pohdinnasta mielestäni sinänsä relevantti, kun piti pohtia "voitaisiinko Tanelin toiminta katsoa hätävarjeluteoksi tapauksen ERITYISPIIRTEET huomioon ottaen". On kyllä edellyttänyt vastaajalta todella pitkälle menevää soveltamista ja kirjan ymmärrystä.
- huohkioikishuoh
NeBisInIdem kirjoitti:
Vaatimus syyntakeettomuuden pohdinnasta mielestäni sinänsä relevantti, kun piti pohtia "voitaisiinko Tanelin toiminta katsoa hätävarjeluteoksi tapauksen ERITYISPIIRTEET huomioon ottaen". On kyllä edellyttänyt vastaajalta todella pitkälle menevää soveltamista ja kirjan ymmärrystä.
Jep samaa katselin. Lisäksi rikosoikeuden EU-tehtävässä oli muistaakseni jotain, että olisi pitäny osata vertailla kaikkia keskenään ja mitä ihmettä nyt? Muutenkin nuo arvosteluperusteet järkyttävän puutteelliset, miten porukan pitäisi osata noiden mukaan tehdä oikaisuvaatimuksia kun ei nähdä edes miten mistäkin kohdasta saa pisteitä vaan on lätkästy vaan kylmän viileesti mallivastaus...
- NeBisInIdem
Aikamoista paskaa toi 5 kohta...
Kysymyksessä "valitse eniten oikea vastaus" ja vastauslomakkeessa "merkitse oikea vastaus/vastaukset". Tuntuu epäreilulta hakijoiden erottelulta.- heittämälläsisään
Karsii aika hyvin lukutaidottomia pois.. tehtävänannossa yksiselitteisesti kerrottu mitä halutaan
- Lawyered
Yksi lukutaidoton pääsi ainakin sisälle :')
- böö12yuu
Näkyykö kellään tuloksia vielä opintopolussa??
- lnklkn
avainluvut loppuu kohta...
- böö12yaa
Hah. Sama homma...
- EiOnnannu
Haluun jo onnitella valmiiksi kaikkia valittuja opiskelijoita! Tiedän jo nyt, etten millään voi päästä sisälle.. Toivottavasti ette joudu odottamaan tuloksianne sinne 3.7 saakka :)
- loikj
Mikä ihme noissa tuloksissa kestää? Käytännössä melkein kaikki muut koulut ovat jo ilmoittaneet opintopolkuun tulokset...
- Sarase
Mulle opintopolku ei nyt aukea, pääsin kirjautumaan, mutta hakemuksen lataus ei onnistu vaan sanoo, että "yritä myöhemmin uudestaan"
Nämä viimeiset päivät on todella piinaavia. - Hjkllll
Helsinki haluaa olla erityinen ja ilmoittaa viimeisenä. Itellä kesti 20 min latautuu opintopolku ja edellee luki että valinta kesken
- HesaIlmoittaaVikana
Mielenkiintoista työssä käyvälle ollut niin lukeminen, pääsykokeet kuin näiden keskusteluidenkin seuraaminen. Huolimatta kaikenlaisista trulleista :-) joita täällä näyttää pyörivän. Tsemppiä kaikille odotukseen ja onnea sisään pääseville. Ylimielisyydellä ei muuten työelämässä pitkälle pötki, se kannattaa oivaltaa.
- Hesantuloksiaodotellaan
Opintopolussa käyttökatko..
- SoonToBeFuksi
Toivottavasti päivittelevät sinne meidän tuloksia... Pitäkäämme sormia ristissä, toverit! :)
- Oikkari
Toivottavasti käyttökatkon jälkene näkyvät noi tulokset! Jännittää, ei oikein pysty keskittymään ku frendit saanut jo muualta tuloksia.
Tsemii, toverit! - Jööfssjöff
Toivottavasti tulevat edes huomenna
- MiksiEiVoiJoTulla
Pelottaa, että tätä samaa jatkuu vielä seuraavat kolme päivää - istun kokoajan ton hiton Opintopolun sivuilla...
:D - Nytvttuoikeesti1
Jospa tulisit sieltä hevon vi**uun, niin ne joiden tulokset siellä ON jo pääsis katsomaan ne.
- IdioottiSinä
Hahahha, vittu mikä idiootti! :DDDD
- huhhuhhuh12457
Olipa siellä tosiaan vastaukset. Mulla ei ainakaan mitenkään mahtuisi edes puolet noista vastauksista annettuun tilaan isolla käsialallani. Enpä jokaista kohtaa todellakaan saanut sinne mahtumaan, eli nyt sitten ihan herran haltuun, että mitä piti olla ja mitä ei. Enkä muista enää kaikkia monivalintoja, mutta kaksi ainakin väärin ellei kolme. Eli jatketaan varmaan avoimessa lukuja tämänkin jälkeen..
- Tulkaapois
Opintopolku on kaatunu, koska siellä on liikaa tulosten odottajia... Eivät oo osanneet odottaa, et tuhannet käy sielttä vartin välein kyttäämässä...
- rgerhyuh
Kuka lie idiootti ollut suunnittelemassa, ei vissiin esim. käynyt mielessä että tulokset näytettäis vaikka porrastettuna eri kouluille/aloille eikä niin, että pikkuhiljaa ripotellaan ilman että kerrotaan milloin :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938018
- 403842
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241290
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321123Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,301057Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10840Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31812Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27752