Isännöitsijät rahastavat!

vaihdetaanko-taas

Varsinkin suuret isännöintitoimistot ovat alkaneet rahastamaan taloyhtiöitä.

Kun on ensin saatu kilpailuttamalla talolle isännöitsijä, niin sen jälkeen ollaankin tuhontiellä.

Isännöintipalkkion lisäksi keksitään mitä ihmeellisempiä "palveluja", joista yritetään taloyhtiötä rahastaa. Ne palvelut kuitenkin ovat kuuluneet siihen alkuperäiseen isännöintitoimiston laskuttamaan kuukausimaksuun.

Remonttien valvonnasta menee lisämaksu, samoin ns. huoltokirjan ylläpitämisestä, lainojen hakemisesta, lisävastikkeiden perimisestä osakkailta jotain tiettyä korjauskohdetta varten.

Näin tekevät suuret isännöintiyritykset, jotka ovat ensiksi polkeneet isännöintipalkkion niin alhaiseksi, että yksittäiset isännöintiä harjoittavat eivät sellaisella hinnalla pysty edes noita isännöinnin perustehtäviä hoitamaan.

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elielieli

      Tarjouspyynnössä, tarjouksessa varmaan mainittu mitä ko. Hintaan sisältyy (alv0%) . Tämän lisäsi ko. Asiakirjoissa onks mainittu kaikki ylimääräiset työt? Eli kuka maksaa, taloyhtiö vai osakas

    • Ahneitaovat

      Joo kyllä silloin kun tarjouskierros tehtiin, niin mainittiin kaikki. Aloittaja on oikeassa siinä että alun perin kuukausimaksuun kuului sellaisia palveluja, joista nyt rahastetaan. Meillä ainakin iso taloyhtiö pyysi uusimaan sopimuksen "ajanmukaiseksi". Hintahan siinä nousi. Mitä tykkäätte esim. lumitöistä, 18 kertaa kuuluu perushintaan ja sen jälkeisistä lisäajoista eri tuntihintamaksu. Kävivät sitten pariin kertaan nopeasti nutaamassa hiekkakäytävät, kun niihin oli tullut pari senttiä lunta. Sellainen lumimäärähän pitäisi tallata pohjaksi. Myös muita aikaisemmin kuukausimaksuun kuuluvia tehtäviä tuli maksulliseksi. Pyrin hallitukseen ja esitän oitis uuden tarjouskierroksen tekemistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe