Valtion koulu ja yksityinen koulu

Merita67

Hei kaikille
Olisin kiinnostunut rahoittamaan joidenkin lasten koulunkäyntiä Gambiassa, mutta haluaisin tietää, mitä on lukukausimaksu valtion koulussa ja yksityisessä koulussa? Onko koulujen maksuissa eroja? Tarkoitan alueellisia eroja maksuissa?
Kiitos jo etukäteen vastauksista

4

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • makoi

      Valtion kouluissa ei ole lukukausimaksuja, vaan koulutarvikemaksu (kirjat, uniformu ym). Yksityiskoulussa lukukausimaksut vaihtelee. On hyvä myös muistaa että kaikissa kouluissa ei ruoka sisälly koulumaksuun. Myös koulu saattaa olla automatkan päässä.
      Käyhän kurkkaamassa sivuja https://www.facebook.com/#!/Makoilalubamalu
      Voit myös laittaa viestiä. Kerron mielelläni omista kokemuksistani.

    • Avustanut

      Hei..lukukausimaksut vaihtelevat. Itse olen maksanut noin 300 euroa hyvässä yksityiskoulussa. Valtion koulun maksut ovat noin 50-100 euroa vuodessa.

    • batler

      Moi. Leijona-klubini johonka täällä Aurinkorannikolla kuulun (www.aurinkorannikonleijonat.com) on rahoittanut yhtä Gambiaan Latrikundan alueelle rakennettavaa koulua. Koulu on ns. esikoulu 3 - 8 vuotiaille lapsille, luokkahuoneita kouluun tulee kolme, eli yhteensä siellä pääsee koulutiensä aloittamaan 90 lasta.
      Koulun pitäisi olla valmis syyskuussa - tämän vuoden loppuun mennessä kuitenkin. Itse menen Gambiaan syyskuun puolenvälin jälkeen tarkastamaan millä mallilla asiat on.
      Lukuvuosi maksaa oppilaille tässä koulussa 30 - 60 euroa/vuosi. Vaimon kanssa meilla on siellä 4,5 vuotias kummityttö jonka koulunkäynnin olemme sitoutuneet maksamaan viiden vuoden ajan - jonka jälkeen katsotaan tilanne uudelleen (oma terveys ym.)? Maksoimme viime syyskuussa ensimmäisen maksun 50 euroa Western Unionin kautta (lähetyskulut alle 5 euroa) ja seuraavan maksun vien nyt kun menen sinne.
      Hienoa, kun olet halukas auttamaan siellä köyhän perheen koululaisia. Kun lapset saavat mahdollisuuden käydä koulua on se sellainen pääoma mitä heiltä ei voi koskaan ottaa pois.
      Samalla syyskuun reissulla "valitsen" vielä kolme uutta kummilasta - muutama tuttava pariskunta haluaa tulla mukaan tähän avustustyöhön.
      Koulun nettisivut: www.eyebeeleaf.org

      • batler

        Täsmennys vielä (ennenkuin ihmetellään) kummityttömme siis aloitti koulunkäyntinsä viime syyskuussa toisessa samalla alueella olevassa koulussa, ja siirtyy mainitsemaani kouluun kunhan se vuoden loppuun mennessä valmistuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      174
      8483
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      453
      7657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3890
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3716
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3074
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2855
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2071
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2066
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1893
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1841
    Aihe