Valtion koulu ja yksityinen koulu

Merita67

Hei kaikille
Olisin kiinnostunut rahoittamaan joidenkin lasten koulunkäyntiä Gambiassa, mutta haluaisin tietää, mitä on lukukausimaksu valtion koulussa ja yksityisessä koulussa? Onko koulujen maksuissa eroja? Tarkoitan alueellisia eroja maksuissa?
Kiitos jo etukäteen vastauksista

4

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • makoi

      Valtion kouluissa ei ole lukukausimaksuja, vaan koulutarvikemaksu (kirjat, uniformu ym). Yksityiskoulussa lukukausimaksut vaihtelee. On hyvä myös muistaa että kaikissa kouluissa ei ruoka sisälly koulumaksuun. Myös koulu saattaa olla automatkan päässä.
      Käyhän kurkkaamassa sivuja https://www.facebook.com/#!/Makoilalubamalu
      Voit myös laittaa viestiä. Kerron mielelläni omista kokemuksistani.

    • Avustanut

      Hei..lukukausimaksut vaihtelevat. Itse olen maksanut noin 300 euroa hyvässä yksityiskoulussa. Valtion koulun maksut ovat noin 50-100 euroa vuodessa.

    • batler

      Moi. Leijona-klubini johonka täällä Aurinkorannikolla kuulun (www.aurinkorannikonleijonat.com) on rahoittanut yhtä Gambiaan Latrikundan alueelle rakennettavaa koulua. Koulu on ns. esikoulu 3 - 8 vuotiaille lapsille, luokkahuoneita kouluun tulee kolme, eli yhteensä siellä pääsee koulutiensä aloittamaan 90 lasta.
      Koulun pitäisi olla valmis syyskuussa - tämän vuoden loppuun mennessä kuitenkin. Itse menen Gambiaan syyskuun puolenvälin jälkeen tarkastamaan millä mallilla asiat on.
      Lukuvuosi maksaa oppilaille tässä koulussa 30 - 60 euroa/vuosi. Vaimon kanssa meilla on siellä 4,5 vuotias kummityttö jonka koulunkäynnin olemme sitoutuneet maksamaan viiden vuoden ajan - jonka jälkeen katsotaan tilanne uudelleen (oma terveys ym.)? Maksoimme viime syyskuussa ensimmäisen maksun 50 euroa Western Unionin kautta (lähetyskulut alle 5 euroa) ja seuraavan maksun vien nyt kun menen sinne.
      Hienoa, kun olet halukas auttamaan siellä köyhän perheen koululaisia. Kun lapset saavat mahdollisuuden käydä koulua on se sellainen pääoma mitä heiltä ei voi koskaan ottaa pois.
      Samalla syyskuun reissulla "valitsen" vielä kolme uutta kummilasta - muutama tuttava pariskunta haluaa tulla mukaan tähän avustustyöhön.
      Koulun nettisivut: www.eyebeeleaf.org

      • batler

        Täsmennys vielä (ennenkuin ihmetellään) kummityttömme siis aloitti koulunkäyntinsä viime syyskuussa toisessa samalla alueella olevassa koulussa, ja siirtyy mainitsemaani kouluun kunhan se vuoden loppuun mennessä valmistuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4431
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      74
      2862
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1687
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1379
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      75
      1114
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      832
    Aihe