Hei kaikille
Olisin kiinnostunut rahoittamaan joidenkin lasten koulunkäyntiä Gambiassa, mutta haluaisin tietää, mitä on lukukausimaksu valtion koulussa ja yksityisessä koulussa? Onko koulujen maksuissa eroja? Tarkoitan alueellisia eroja maksuissa?
Kiitos jo etukäteen vastauksista
Valtion koulu ja yksityinen koulu
4
527
Vastaukset 4
- makoi
Valtion kouluissa ei ole lukukausimaksuja, vaan koulutarvikemaksu (kirjat, uniformu ym). Yksityiskoulussa lukukausimaksut vaihtelee. On hyvä myös muistaa että kaikissa kouluissa ei ruoka sisälly koulumaksuun. Myös koulu saattaa olla automatkan päässä.
Käyhän kurkkaamassa sivuja https://www.facebook.com/#!/Makoilalubamalu
Voit myös laittaa viestiä. Kerron mielelläni omista kokemuksistani. - Avustanut
Hei..lukukausimaksut vaihtelevat. Itse olen maksanut noin 300 euroa hyvässä yksityiskoulussa. Valtion koulun maksut ovat noin 50-100 euroa vuodessa.
- batler
Moi. Leijona-klubini johonka täällä Aurinkorannikolla kuulun (www.aurinkorannikonleijonat.com) on rahoittanut yhtä Gambiaan Latrikundan alueelle rakennettavaa koulua. Koulu on ns. esikoulu 3 - 8 vuotiaille lapsille, luokkahuoneita kouluun tulee kolme, eli yhteensä siellä pääsee koulutiensä aloittamaan 90 lasta.
Koulun pitäisi olla valmis syyskuussa - tämän vuoden loppuun mennessä kuitenkin. Itse menen Gambiaan syyskuun puolenvälin jälkeen tarkastamaan millä mallilla asiat on.
Lukuvuosi maksaa oppilaille tässä koulussa 30 - 60 euroa/vuosi. Vaimon kanssa meilla on siellä 4,5 vuotias kummityttö jonka koulunkäynnin olemme sitoutuneet maksamaan viiden vuoden ajan - jonka jälkeen katsotaan tilanne uudelleen (oma terveys ym.)? Maksoimme viime syyskuussa ensimmäisen maksun 50 euroa Western Unionin kautta (lähetyskulut alle 5 euroa) ja seuraavan maksun vien nyt kun menen sinne.
Hienoa, kun olet halukas auttamaan siellä köyhän perheen koululaisia. Kun lapset saavat mahdollisuuden käydä koulua on se sellainen pääoma mitä heiltä ei voi koskaan ottaa pois.
Samalla syyskuun reissulla "valitsen" vielä kolme uutta kummilasta - muutama tuttava pariskunta haluaa tulla mukaan tähän avustustyöhön.
Koulun nettisivut: www.eyebeeleaf.org- batler
Täsmennys vielä (ennenkuin ihmetellään) kummityttömme siis aloitti koulunkäyntinsä viime syyskuussa toisessa samalla alueella olevassa koulussa, ja siirtyy mainitsemaani kouluun kunhan se vuoden loppuun mennessä valmistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 50969
- 95953
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19805- 117756
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t114733Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔36653- 45646
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke22576- 46568
- 38549
- 33543
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72538- 25502
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44496- 47495
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok107493Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka134488Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7467