Matkalla Pohjoiseen

Pohojanpoeka

Lauantaina ollaan lähdössä äijäporukalla Lappiin vaeltamaan Pallaksen seudulle. Meitä lähtee 5 miestä ja kukaan ei ole koskaan Lapissa ennen käynyt. Millaiset vaellus maastot ja yöpymis mahdollisuudet sielläpäin on?

3

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unohtakaa_Pallas

      Ei Pallaksella ole juurikaan mitään. Kuollut ja hiljainen paikka. Ei kunnon ravintolaa saati bile-paikkoja. menkää ihmeessä Rukalle Kuusamoon. Sieltä löytyy mm hyviä ravintoloita ja yökerhoja.

    • Pallasfani

      Jos oikeesti haluat nauttia upeista maisemista ja hyvistä reiteistä, niin Pallas on upea paikka. Bilemestat sitten erikseen... Ravintoloita ja yökerhoja löytyy ympäri Suomen, mutta ei Pallaksen maiseman voittanutta ja ravintolan Pallas-leike on lyömätön.

    • dfffffgg455

      Tarkoitus ei ole aukoa päätä mutta eteekö tosissanne ole ottaneet mitään selville etukäteen? No nythän toki kyselet mutta eikö tuo ole aika viimetinkaan. Vaellusmaastot on loistavat ja yöpymismahdollisuudet riippuvat lompakkonne sisällöstä. Hotellista aina taivasalla nukkumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe