mopojen testaaminen

dtkulkeeliikaa

minulle sanottiin että ei tarvitse antaa poliisin testata mopoa, että laissa ei ole erikseen määrätty et poliisin täytyy saafmda testata, onko asia näin?
sen tiedän kyllä et puhaltaa ei ole pakko mutta onko mopon testauksessa sama juttu

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uutilas

      Ei tarvitse, mutta tällöin poliisilla on mahdollisuus määrätä mopollesi valvontakatsastus. Toimittavat moposi rekisterikilven haluamaasi katsastustoimipaikkaan ja sieltä saat takaisin hyväksytyn katsastuksen jälkeen.

    • Joikga

      No tässä on kaksi vaihtoehtoa joka annat koeajaa ja pääset huomattavasti helpommalla ja nopeemmin tai joko poliisit vie/määrää moposi valvontakatsastutkeen jossa taas menee aikaa ja siellä valvonta katsastutsesssa vasta sitten katotaankin sitä mopoa eikä vaan heitetä pientä lenkkiä. tässä vaiheessa myöskään mitkään nappirajoittimet tai kuristuksen takas pistäminen on turhaa koska ammattilaiset kyllä huomaa ne jos ollut pois paikaltaan ja kaikki omat viritelmät siellä.

      niin voin sanoa että pääset 10 kertaa ainakin helpommalla että annat poliisit vetää pienen lenkin.

    • santtu_1975

      Ei kannata aina uskoa mitä sinulle sanotaan. Luetaan mielummin lakikirjasta:

      Ajoneuvolaki:

      71 §

      Ajoneuvon pysäyttäminen ja tarkastajan oikeudet

      Ajoneuvon kuljettaja on velvollinen sallimaan teknisen tienvarsitarkastuksen suorittamisen.

      Teknisen tienvarsitarkastuksen suorittamiseksi:

      ...
      2) poliisimiehellä, tullimiehellä ja rajavartiomiehellä sekä tekniseen tienvarsitarkastukseen asiantuntijana osallistuvalla katsastuksia suorittavalla henkilöllä on oikeus ajoneuvon kuljettajan estämättä päästä ajoneuvoon sisälle ja tarvittaessa KULJETTAA ajoneuvoa; ajoneuvon tarkastusta ei kuitenkaan saa ulottaa ajoneuvossa oleviin asumiseen käytettäviin tiloihin, ellei se ole tarkastuksen kohteena olevien seikkojen selvittämiseksi välttämätöntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      45
      4886
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      61
      2745
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1074
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1054
    5. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1045
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      127
      1016
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      974
    8. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      204
      968
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      885
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      874
    Aihe