Varasijalla kauppikseen, tuskin pääsen

joopajookiva

Seuraavana mulla on amk ja liiketalous, jonne todennäköisesti pääsen. Kannattaako mennä? Onko jollain kokemuksia/tietoa tradenomina maisterihaussa hakemisesta? Kaikki tieto on tervetullutta..

10

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älämene

      AMK Liiketalous on ihan hirveetä paskaa. Olin siellä. Ei ikinä enää. Onneksi nyt pääsin.

    • jiepjpw

      Voin luvata, että vuosi työelämässä antaa sinulle paljon enemmän, kuin kolme vuotta amkissa. Kokemuksesta tämä.

    • odotellaan

      Sano pisteet

    • meme1982

      Mä olen sitä mieltä, että jos leivot hyvällä keskiarvolla liiketalouden AMK-tutkinnon, niin pitkällä aikavälillä oot melko samalla viivalla kauppislaisten kanssa, riippuu täysin henkilöstä itsestään minkälainen persoona on. Ja viitaten keskiarvoon, haet myös "hyviin duuneihin". Samaa voi sanoa kauppiksen käyneistä, että persoonasta se menestys useimmiten on kuitenkin kiinni, ei kouluarvosanoista. Ei kauppiksen käynyt ole automaattisesti menestyjä työelämässä

    • ykspettyny

      Mulla sama tilanne. Todennäköisesti pääsen haaga-helian liiketalouslinjalle pelkillä todistupisteillä ja sillä mitä nyt vähän kävin laskemassa 1 1 pääsykokeessa. Ei jotenkin oikein tuntunut omalta paikalta. liian koulumaista mun mielestä itselleni. taitaapi olla välivuosi työn merkeissä tulossa ja ens vuonna sisuuntuneena sitten luetaan niin v*itusti kauppikseen

      • wajpowrjop

        Itse olen ollut kyseisessä koulussa ja en missään nimessä suosittele. Minä, joka en ikinä jaksa lukea, jaksoin lukea itseni nyt kauppikseen - niin iso tarve oli päästä pois sieltä! Kukaan ei kerro mistään, kaikki pitää ottaa itse selvää ja tässä tarkoitan nyt erityisesti tätä kauppikseen maisteriksi-yhdistelmää. Kurssit pääset läpi nenää kaivamalla ja 80% porukasta asenne semmonen, että mihis haetaan ens vuonna että päästää pois täältä.


      • YksiVuosiAMKtaRiitti
        wajpowrjop kirjoitti:

        Itse olen ollut kyseisessä koulussa ja en missään nimessä suosittele. Minä, joka en ikinä jaksa lukea, jaksoin lukea itseni nyt kauppikseen - niin iso tarve oli päästä pois sieltä! Kukaan ei kerro mistään, kaikki pitää ottaa itse selvää ja tässä tarkoitan nyt erityisesti tätä kauppikseen maisteriksi-yhdistelmää. Kurssit pääset läpi nenää kaivamalla ja 80% porukasta asenne semmonen, että mihis haetaan ens vuonna että päästää pois täältä.

        " ja 80% porukasta asenne semmonen, että mihis haetaan ens vuonna että päästää pois täältä.

        Wajp osuit naulan kantaan tolla toteamuksella kyllä ihan täysin 100%. Juuri tuon kuvan olen itsekin saanut, jengi jauhaa amkissa koko ajan että "vittu mä tänne jää enää ensi lukuvuodeksi" ja yleensä se on juuri kauppis jonne haetaan ja sit sama juttu jatkuu seuraavaana syksynä kun kauppiksen portit eivät auenneet. Osasyynä siihen on usein se, että haetaan vain näihin isompiin kaupunkeihin joilla on isommat rajat.


    • toisenvuodentrade

      Turun AMK Liiketalous on ainakin täyttä paskaa. Varasijoilla ollaan ja en kyllä kestä jos joudun sinne amkkiin vielä vuodeksi jäämään. Opettajat on aivan totaalisia floppeja, tutkinto sisältää hyvin turhanpäiväisiä kursseja (esim. asiakaspalvelu jossa opetellaan puhelimessa puhumista) ja meininki on usein kuin lastentarhassa. Kaikki oikeasti hyödylliset ja mielenkiintoiset kurssit perutaan (esim. luotonhallinta ja saatavien perintä, vero-oikeus) Kaikesta pääsee läpi hyvin arvosanoin lukematta, ja jos kaipaa yhtään haasteita on se hyvin turhauttavaa (ja naurettavaa).

      Jos jotain positiivista tuosta koulusta tai tutkinnosta täytyy hakea, on se varmaankin harjoittelu, jota on 30 op:n arvosta. Saa hyvää työkokemusta omalta alalta jo opintojen aikana. Kokemuksesta voin sanoa että otetaan mieluummin harjoitteluun kuin esim. kesätöihin, ja sitä kautta voi puolestaan saada sen kesätyöpaikan tai tuntityöpaikan. Opit myös sitä nöyryyttä, kun Turun ylimieliset kauppislaiset vittuilee sulle opiskelijabileissä minkä kerkeää.

      Ja voithan traden jälkeen hakea erillisvalinnassa suoraan maisteriksi. Mietippä sitä, jos et vaikka ensi vuonnakaan pääse kauppikseen.

    • Kylteri1337

      Jos haluaa mennä sieltä mistä aita on matalin. AMK:n liiketalous on yks vitsi.

      Yllä kirjoittavat ovat kyllä oikeassa, että asenne ratkaisee. Kyllä siellä kauppiksessa niitä nollatauluja löytyy, kummasti vielä juuri Aallosta.

    • joopajaoooo

      En suosittele AMK liiketaloutta missään nimessä. Sisään pääseen kuka vaan, porukkaa koulutetaan aivan liikaa (tod. näk. työttömäksi). Porukka on kyllä sellaista että talouden asiantuntijoista ollaan kyllä kaukana, suurin osa varmaan menee vaan kun ei tiedä mitä sitä "isona" tekisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2034
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1445
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1144
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      882
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      836
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      794
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      16
      722
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      703
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      195
      617
    Aihe