Hei. Meillä on 12vko täyttänyt narttupentu. Nyt kysyisin hieman, kun en ole aikaisemmin narttukoiraa omistanut, että onko pennulla jatkuva pissiminen normaalia? Tietysti se on vasta pentu ja ymmärrettävää että pentu ei kykene pidättelemään pitkiä aikoja ja leikin ja riehumisen jälkeen pissaa, mutta kun virtsaa 5 minuutin sisällä parhaimmillaan 4-5 kertaa. Ja sekin, että virtsaa tulee todella vähän, joten rakossa ei ole kuin pari pisaraa virstaa. Pentua käytetään monta kertaa päivässä ulkona ja tekee tarpeensa kyllä ulos. Mutta voisiko kyseessä olla virtsatulehdus tai jotain muuta? Lueskelin tuossa äsken, että nuorella koiralla voi myös olla anatomisesti väärään paikkaan kiinnittyneet virtsanjohtimet. Tai toinen voi olla, että kun kyseessä narttu niin on virstaputken sulkijamekanismin vajaatoiminta, jonka toiminta paranee vasta ensimmäisen kiiman jälkeen?
Minulla on myös uroskoira, mutta ei virtsannut pentuaikana yhtä tiiviiseen tahtiin kuin tämä neiti. :) Olisiko kenelläkään antaa vinkkejä ja jakaa omia kokemuksia? :)
Koiranpennulla pissiongelma
5
186
Vastaukset
- babyleli
Voithan toki ell käyttää varmuudelta mielenrauhan saamiseksi. Itse lisään lihojen sekaan karpaloa,mustikkaa ja puolukkaa kuureina niin on pysynyt pöpöt poissa ja osin helpotanut sisäsiistiksi opetelussa. Kuivatavaran puolella esim. Pure Natural ja orijen on valmiina jos ei itse halua lisäillä.
Meilläkin ruikitiin alkuviikoina kovasti vaan 9kk alkoi näkyä tasoittumista ollen vuosikaana lähes "kuiva" :) - Mitteli
Tällä viikolla olisikin tarkoitus käyttää neiti eläinlääkärillä, koska pitää rokottaa. Samalla ajattelinkin kysäistä asiasta myös heiltä, asiantuntijoilta. :) Kiitos vinkeistäsi ja jakamistasi kokemuksista babyleli.. Pidän ne mielessä :)
- koulussa
Mulla pian kolme kk,tta vanha pentu, ollut luonani kaksi viikkoa ja tekee ulos tarpeet, yölläkin pyytää. Muutaman kerran olen tulkinnut että olisi tarve ja vien ulos, ei tule mitään, takaisin sisälle ja pian taas uudestaan jne. Olen siinä joskus muutaman kerran käytttyäni vetäissyt taluttimesta kovakouraisemmin..sitten kaduttaa. Olenkohan tehnyt pahankin virheen...pentu seuraa minua ja herättyään on kuin mitään ei oisi tapahtunut...itse olen pitemmän linjan miettijä ja pohtija..vain asialliset vastaukset.
- Natyre
2h välein pennun kanssa ulos jos helpon muistisäännön haluaa ulos opetelussa
- koulussa
Olisi mielenkiintoista kuulla mitä eläinlääkäri sanoi.
Tää minun tyttö tekee pienellä kävelyllä useita pissjä ja pidän sitä luonnollisena, mutta sisälle ei moneen tuntiin, jopa kolme tuntia menee parhaillaan, kesken unien en herätä pisulle, mutta tuo kaksi tuntia on hvyä ohje, käytin sitä aikoinaan samanrotuisen kanssa kun kerrostalossa asuin, nyt helpompaa viedä ulos kun näkyy olevan tarvista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522175
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3411403Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941375- 1681281
- 681061
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59920Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839