Olen tulossa perheeni kanssa syksyllä pariksi viikoksi Club La Costa World nimiseen hotelliin ja kysyisin onko kellään kokemuksia ko alueesta?? Tarkoituksemme on myös vuokrata auto paikanpäältä vai onko se parempi tehdä netissä ennakkoon. Lapsille tarvitsemme myös kaksi turvaistuinta autoon, miten niiden saanti onnistuu ?
Ensikertalaiset Aurinkorannikolla apua !
16
552
Vastaukset
- perro
Missä kaupungissa kyseinen hotelli sijaitsee?
- Täälläaurinkopaistoi
Ei kaitä arskaa ole muualla lu Fuunkeriolas??
Tyhmiä kyselet toope. - Uokki
Täälläaurinkopaistoi kirjoitti:
Ei kaitä arskaa ole muualla lu Fuunkeriolas??
Tyhmiä kyselet toope.Oletko joku täysääliö?
- perros_si
Hotellista ei kokemusta. Näyttää sijaitsevan Mijas Costalla hieman Fuengirolan ulkopuolella. Saattaa olla, että rantabulevardia pääsee kävelemään sinne asti. Fuengirolan ja Mijaksen rajlla on iso ostoskeskus Centro Comercial Miramar.
Mikäli vuokraatte auton koko ajaksi, kannattaa se ottaa ja palauttaa lentokentällä. Näin säästätte taksimaksuissa jo pitkän pennin. Jos tulette kentältä ilman vuokra-autoa, kannattaa tulla junalla Fuengirolan pääteasemalle ja ottaa siitä taksi.
Luotettavia ja pitkään toimineita autovuokraamoja ovat ainakin suomalaisomisteinen Autokatti tai Helle Hollis. Molemmilta saa lastenistuimet. Autokatin kanssa voi keskustella suomeksi. Halvempiakin vuokraamoja varmasti löytyy, mutta niistä on netti pullollaan varoituksia, esim. Gold Car Rental.
Näistä kahdesta saat luotettavan kaikenkattavan kokonaishinnan.Kiitos paljon sinulle :) Autokatista on nyt varattu auto ja se tuodaan meille hotellille seuraavana päivänä. Hotelli on Fuengirolan ulkopuolella niinkuin tiesit. Lentokentältä on tarkoitus mennä sinne taksilla ja kysynkin onko niissä jotain huomioitavaa ? Maksaminen esim rahalla/kortilla tms.
- perros_si
Ehkä on parasta varautua maksamaan euroilla. Varaudu noin 60-70 € taksimatkaan. En tiedä, onko Malagan takseissa mittarit. Lentokentällä on ainakin ennen ollut uloskäynnin lähellä näkyvissä taksat ei kohteisiin. Fuengirolan ja Benalmadenan takseissa on mittarit. Kokemus viime talvelta molemmista ja kummasakin paikassa lievää kusetusta, ajettiin tarpeettomasti pidemmän matkan kautta. Torremolinosin taksilla oli käsihinnasto ja siitä näytettiin kohdehotelli ja hinta ,kun ajoin Torresta Benalmadenaan.
Hyvä ohje täällä joltakin. Ota paperilapulle kohdehotellin nimi ja osoite ja vielä sen puhelinnumero. Taksi voi soittaa, ellei löydä perille.
Syksy on mielestäni hienointa aikaa Costa del Solilla. Hauskaa matkaa!
- Vagiasukki
Suosittelisin, että mietitte toiseenkin kertaan, ennekuin tulette tänne varkaitten, huijareitten ja huumehörhöjen sekaan ja vielä lasten kanssa ja eka kertaa.
Huhuh! Miettikää vielä!- hörhökö
Edustatko sinä Vagiasukki noita kaikkia?
- Costalta
Höpö höpö. Huumehörhöt ja muuten vaan päihteissä olevat kun laskee yhteen, niin hyvinkin saman verran niitä Suomessa näkee. Harvat kännissä kadulla olevat ovat yleensä suomalaisia, joskus brittejä tai muita skandinaaveja.
Varkaita toki on, mutta meiltä ei kahden asutun vuoden aikana viety mitään. Esim. pyöriä kyllä viedään, mutta tuskinpa teillä sellaisia on mukana. Muuten pärjää terveellä varovaisuudella.
Syys-lokakuu yleensä säiden puolesta loistavaa aikaa ja fugen lähiseudulla todella paljon nähtävää ja tehtävää, myös ilmaiseksi ja lasten kanssa tai ilman. Kannattaa kysyä vinkkiä siellä asuvilta lapsiperheiltä yms. Jos pelkästään rantaa koluaa, voi vaikuttaa kolkolta.
Lyhyet taksimatkat ovat erittäin halpoja (suomalaisittain) parin kilsan matka 4-5 euroa. Paikallisjuna halpa, nopea ja kulkee tiheästi.
- Usein_solilla
Vagiasukki taitaa olla Vangiasukki
Kyllä Costa Del solista löytyy kaikenlaista.
Lomapaikoissa, joka puolella, on paljon lieveilmiöitä. Kannattaa olla
tarkkaavainen ja varovainen kohtuullisessa määrin, kuten kaikissa
lomapaikoissa.
Costa del solilta löytyy MYÖS aurinkoa, lämpöä, hyvää ruokaa ja juomaa.
Kivoja ihmisiä ja muuta lomalle tarpeellista. Ehdoton lomapaikka. Vaikka
siellä on paljon "turistikräässää", niin silti kuitenkin kohtuuhintainen.
Junalla tai bussilla lastenkin kanssa pystyy turvallisesti liikkumaan. Ehtisikö vielä joku neuvomaan miten Malagan lentokentältä löytää helpoiten juna-asemalle jos vaikka meinisimme junalla Fuengiirolaan ja sieltä vasta taksilla hotelliin ?
- Katso_ketju
Katso ketju: Junalla Fuengirolaan
- Sypa
Olen juuri kyseisessä hotellissa. Eilen tultiin junalla Fuengirolaan ja sieltä taksilla hotellille. Taksi maksoi 10 euroa. Täällä on kaksi kauppaa, 6 ravintolaa, 21 allasta, tosin siinä mukana myös lasten altaat. Puksu juna vie väkeä lomakeskuksen sisällä. Meren rannalle pääsee ohi menevän tie yli tai ali riippuu säissä kohtaa tietä ylittää. Huoneita monen kokoisia mutta kaikki uusittuna ja siistejä. Langaton netti toimii joka paikassa. Salasana on ovikortissa. Ollaan oltu useasti viimeisen vuodena aikana. Kysy lisää jos haluat jotakin erityistä tietää.
Jopas on mukava sattuma :) Onko siellä mahdollisuutta jo tullessa valita huoneiden sijainti? Lähinnä ajattelen uima-mahdollisuutta lasten kanssa. Onko nuissa huoneissa ilmastointia ja onko nuo kaupat ruokakauppoja ? Tarkoitus olisi itse tehdä sapuskat.
Mikäli mulle tulee vielä jotain kysyttävää saanko ottaa yhteyttä ?
Toivottavasti teillon siellä ihana loma, ainakin ilmat suosii :)
Matka meni tosi hyvin ja paikka oli ok. Seuraavakin matka jo Fuengirolaan varattu nyt tosin ihan keskustaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku775446Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel353045Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1242343HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201965Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v221905- 1111810
Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen51450Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2971425Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.711422Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531294