BMW moottoripyörien laadukkuus

Hohhoijakkaa

Moi.
Kestäviä ja viattomia moottoripyöriä nuo bemarit.
Ihan piruuttaan taitavat maahantuojat tehdä takaisinkutsujaan ja korjata aivan turhaan ja ilmaiseksi hyviä osia.
Aivan turhaan korjaavat kulmavaihteita,takavanteita, ajonestoja ja ties mitä osia vaihtelevat ja vielä ilmaiseksi. Sitten aivan asiaa tuntemattomat koeajat ja testaajat moittivat bemarin laatua. Eivät tiedä asiasta yhtään mitään.
Eikä se ajoneston anturi haittaa vaikka rikkoutusi, yleensä se ei maksa kuin muutaman kympin ja helppo pitää aina varalla uutta anturia.
On se bemari kaikkia japanilaisia laadukkaampi, vaikka niillä ei takaisin kutsuja olisikaan ja vaikka testaajat niitä kehuvat laadukkaiksi.

No ainakin bokseri on helppo huoltaa. Paljon helpompi vaihtaa tulppa 20 000 km:n välein ja mäntä 100 000 km:n välein, verrattuna muihin moottoripyöriin kun sylinterit on hyvin esillä. Bemarin pleksikin on tosi hyvä kun ostaa siihen muutamalla satasella uuden tourinki pleksin. Harmi vaan että osat ovat 20% kallimmat kuin muissa pyörissä.
Harmi vaan että yhdessäkään japanilaisessa mp:ssä, guzzissa tai triumh:ssa ei ole noita ongelmia eikä takaisinkutsuja.

14

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bjcjglvchv

      vedä käteen

    • Hohhoijakkaa

      Vedin jo. Ei muuttanut tilannetta.

    • ekajaviimonen

      heh, plexi se mullakin oli ainoa joka pelasi rt-bimmerissä 2001, oli ruuttaa ja muuta maustetta. Jep, ajelkoot ne jotka ei paremmista tiedä, näillä bemareilla...

    • tukatikestävinparas

      Kyllä se nyt on niin että jokainen ostaa sen mistä tykkää. itsekkin ajan vain ja ainoastaan ducateilla vuosikymmenestä toiseen ja en sen tähden että se on kestävin merkki vaan että tykkään ducatista. Siksi joku muu ajaa bmwllä ja vaihtaa taas uuteen bmwhen. Onko joku merkki jolla antaisit ihmisten ajaa? voin kertoa jo nyt että se on ihan pakska merkki kelvoton pökäle. Revippä siitä.

    • PaskojaOn

      Ihan paskahan tää Bemari on. Mä en oo ajanu vasta kun 123.000 km, kun jo hajos kardaani. Tää on jo ihan pirun vanha malli, ei ne tätä enää takaisin kutsu. Eipä silti, ei ole ollut aihettakaan. Sapettaa vaan, kun jo nyt hajosi se vitun kardaani. Vasta 123.000 ajettu. On nää ihan paskoja...

    • Exducatisti

      Mä en ajanut Ducatilla kuin 50 000 kun möin. Luultavasti hajos heti sen jälkeen. Psdka vehje. Tosin mulla ei koskaan ollut mitään vikaa, vaan vehje lähti kuin palmun alta ja toimi kuin unelma. Toisilta oon kuullu että paska vehje kumminkin. Yksittäistapaus.

      • SananlaskuSanoo

        Poikkeushan vahvistaa säännön.....


    • mengele55

      Kyllähän pemarin laatu on varmaankin parantunut ku ovat korealaisia,kyllä rotaksi koneinenki oli luja kun se tehtii aprilian tehtaalla itävaltalaisen konee ympärille.Onnea omistajille sillä sitä ne tarvii

    • 1100cc1

      Noissa Bemareissa on se huono puoli et niitä täytyy ainakin joskus vähä huoltaa,tosin olen aika uusi Bemun omistaja mutta tykkään kovasti on kunnon matkapyörä

      • rasvakaapeli

        niin siittä kestävyydestä, ei muuta heikkoa kuin vaideaski perä ruiskun kolinat ja vitun aikaiset sähköt boxereissa . ajan itse bmwllä


    • Ässä-99

      Mistä näitä itämaan tietäjiä oikein sikiää? Itsellä on ollut muutama japski ja nyt R1100S ja parempaa pyörää saa hakea ikäluokassaan. Itsellä ei ole ollut vikoja ja edellinen omistajakin naureskeli, että pelkällä öljyvaihdoilla ajelee vaikka kuuhun. Mittarissa tosin vasta reilu 80tkm.

      RM Heinolla kävi joku aika sitten 450tkm ajettu BMW, bokseri sekin, ja perushuolloilla oli menty siihen saakka. Tästä on juttu RM Heinon Facebook-sivuilla. Kokeilepa japsilla tai makaronilla samaa, et onnistu:

      https://www.facebook.com/rmheino/posts/1058273517544384

      Itse pidän myös tuosta bokserikoneen väännöstä, josta on 80% käytössä 2000rpm.

      En oikeastaan tiedä miksi edes kirjoitan tänne, idiooteille on turhauttavaa jutella yleensäkin, koska tilanne ei siitä miksikään muutu ja "tuottavuus" on pyöreä nolla.

    • K100RS

      Minäkään en ole kovin vakuuttunut tuosta BMW:n laadusta. Ostin kahdeksan vuotta sitten -84-mallisen K100:n. Kumiosatkaan eivät olleet kestäneet ihan kolmea kymmentä vuotta, vaan jouduin uusimaan paljon letkuja ym. pikku sälää. Pitäisköhän yrittää saada takuuseen. :)

    • K100RS

      Ai niin. Ajelen sillä vieläkin ja ilmeisesti ne kumiosat joutuu uusimaan taas parin kymmenen vuoden kuluttua. Muuten mennyt perushuolloilla ja bensaa tankkiin.

      • Kaikkiakokeilin

        Minulla on K 1200 RS. Ajettu nyt 46 tkm eikä vikoja ole ollut. Jäähdytysnestettä tosin katoaa hissukseen johonkin.

        Bemari kyllä kestää, jos perushuoltoja ei laiminlyö. Mutta silti pidän Hondaa laadukkaampana, ainakin jos laadulla ymmärretään toimintavarmuutta.
        Honda on toimintavarmin mp-merkki, mutta nykymallisto on epäonnistunut. Ajatelkaas VFR 1200, kaksisylinteriset 750-kuutioiset pienitehoiset halpispyörät jne. Jotenkin on Hondalta hukkunut linja pahasti. Tarttis niiden tehdä joku Yamahan MT9:ää vastaava hyvän hinta/laatusuhteen omaava edullinen pyörämalli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      776
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      728
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      680
    Aihe