Terapian kesätauko, pää hajoo

Oon kai liiaks totuttanu itteni tohon asioista puhumiseen ja nyt en osaa olla ilman. Sitten toisaalta myös tauot osoittaa aina, miten aika kuluu, eikä apua saa tarpeeks. Mun terapiasta Kelan kustantamana ei oo jäljellä paljoakaan ja ens syksynä alkaa 3. vuosi ja yks kerta viikossa -käynnit. Olo tuntuu vaan niin toivottomalta ja katkeralta sekä vihaselta. Kun mä lopulta sain vuosien taistelun jälkeen apua ja otettiin tosissaan, elämä jatkui siltikin yhtenä kärsimyksenä. Mä haluan vaan tappaa jo itteni. Mitä ihmettä mä teen?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ootko puhunu terapeutin kanssa seksistä? Sitä kannattaa koettaa. Kerro kaikki.

Äänestä
  • Mikä helkutin kommentti tämä nyt oli? Toivottavasti heitit läpällä koska minä ainakin nauroin.
    Aloittajalle; Eikö sitä terapiaa voi jatkaa pidempään jos kerrot että ehdottomasti tarvitset sitä?

    Äänestä

Käytä aktiivisesti Valtakunnallista Kriisipuhelinta, jos ahdistaa kovasti. Pääset johonkin purkamaan oloasi. Tässä yhteystiedot:

"Oletko sinä tai läheisesi vaikeassa elämäntilanteessa tai kokenut järkyttävän tapahtuman? Kriisipuhelin tarjoaa keskusteluapua kriisissä.

Kriisipuhelimen tavoitteena on helpottaa henkistä hätää keskustelun kautta. Päivystäjä auttaa pohtimaan keinoja tilanteen helpottamiseksi sekä sitä, onko kriisipuhelimen lisäksi muu apu tarpeen.

Val­ta­kun­nal­li­nen krii­si­pu­he­lin

010 195 202

arkisin klo 9.00–07.00
viikonloppuisin ja juhlapyhinä klo 15.00–07.00

Kriisipuhelimeen voi soittaa nimettömänä. Puhelimessa vastaavat kriisityöntekijät ja koulutetut vapaaehtoiset 25 paikkakunnalla ympäri Suomea."

http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kriisipuhelin-apua-elämän-kriiseihin

Äänestä
  • Kaunis ajatus ja näit vaivaa mutta ei se nyt kyllä ole sama asia puhua tuntemattomalle ihmiselle puhelimessa kuin tutulle terapeutille joka tuntee sinut ja sinun tilanteesi.Joutuis joka soittokerta selittämään uudelleen asioitaan.
    Kriisipuhelin on tarkoitettu toisenlaisia tilanteita varten,eihän sen nimikään ole Valtakunnallinen terapialinja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


10plus8 kirjoitti:

Oon kai liiaks totuttanu itteni tohon asioista puhumiseen ja nyt en osaa olla ilman. Sitten toisaalta myös tauot osoittaa aina, miten aika kuluu, eikä apua saa tarpeeks. Mun terapiasta Kelan kustantamana ei oo jäljellä paljoakaan ja ens syksynä alkaa 3. vuosi ja yks kerta viikossa -käynnit. Olo tuntuu vaan niin toivottomalta ja katkeralta sekä vihaselta. Kun mä lopulta sain vuosien taistelun jälkeen apua ja otettiin tosissaan, elämä jatkui siltikin yhtenä kärsimyksenä. Mä haluan vaan tappaa jo itteni. Mitä ihmettä mä teen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu