Kun ei ole päästötiedot tiedossa? Ihan vaan hallituksen aivopieruun viitaten.
Miten autoveroa voidaan periä moottoripyöristä?
9
117
Vastaukset
- tasapääperiaate
Eiköhän ratkaisu ole helppo tasapäistämisperiaatteella. Mopo 40€, moottoripyörä 70€, moottorivene 200€ ja mönkijä 250€. Mönkijät aiheuttavat niin paljon ympäristötuhoja typerysten käsissä, että niille on määrättävä sekä teinkäyttöhaittojen että luontohaittojen mukaan moninkertainen maksu.
Aiheutettujen haittojen suhteessa.- veio
Tulet näkemään miten vero saadaan läpi pienellä summalla ja sitten sitä nostetaan huimasti. Oman autoni vero nousi kolmessa vuodessa 210%, painon perusteella. Ja siis auton paino ei noussut sinä aikana.
- jovaintapahtuu
Heh,nyt on ostajan markkinat,porukat kun myy paniikissa jonkun euron veron takia ajokkejaan , on tullu ostettua pyöriä jo lopuksi ikääääää.
- senytvaan
Ajoneuvovero eikä autovero, miksi pitäis päästä helpommalla kun esim. autoilijat..?
- veio
Miten AJONEUVOVEROA, jonka piti olla kaksivuotinen teiden kunnostamiseen, joka nyt on saastevero, voidaan periä tietämättä miten paljon kukin saastuttaa.
Saasteen määrään vaikuttaa ; kulutus / 100km, ajotyyli, ajetut kilometrit. Eli kulututun polttoaineen määrä. Kuitenkin, vero peritään sen mukaan millaisen auton omistat. Kulutetun polttoaineen ja saasteen määrä ei vaikuta mitenkään veron määrään.??? Miten tämä on mahdollista oikeusvaltiossa (jota sanotaan siksi) .?
Polttoaineen hintaan lisätty ajoneuvovero on ainut joka ottaa huomioon kaiken tarvittavan. Saastuttaja maksakoon. Nykyisellään kyseinen vero on niiden mieleen jotka haluavat saastuttaa paljon ja halvalla.
Veron ylläpitäjät ovat vääryyden ihmisiä, heissä ei rehellisyyttä ole vaan yrittävät olla mieliksi vähän jokaiselle ja erityisesti saastuttajille. - laskutapasetä
No ihan yhtä vaikeata tulee olemaan määritellä veneen käyttövero. Kyllä niihin laskutapa löytyy.
- aleksanterisuuristupido
Kysyin: Miten moottoripyöristä voidaan periä AUTOVERO. Nythän ei ole siis kulutuslukemia tiedossa ja autovero peritään kiinteästi.
Vastaavasti hallitus suunnittelee käyttömaksua (ajoneuvoveroa) moottoripyörille, mutta autoveroa ei voi muka laskea niistä kun ei ole tiedossa co2-päästöjä. Mikä ihme estää alentamasta autoveroa moottoripyöristä jos ja kun käyttömaksu tulee. Ilmeisesti liikennekäytöstä poistoa ei kuitenkaan haluta tuoda moottoripyörille koska se vesittäisi rahastusidean? - Sipilä
100e / mp
50e/mopo
60e/mönkijä
150e/vene
Mutta keskustalaisen traktorille ei käyttömaksua!- verotvaltionmaksettaviks
Eikä kepulaisen mönkijälle, sehän on verovähennyskelpoinen maatalouskone.
Onneksi Suomessa ei korruptiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain34712145Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15811176Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2796542Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555327Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1923805- 1763613
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin602661Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1652308Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi
ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva412174Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131894