Miten saan koneen taas buuttaamaan?

BuuttiaKehiin

Koneessani on Ubuntu 14.04. Yritin asentaa rinnalle toiseen osioon vähemmän tunnettua jakelua, joka sitten jotenkin sössi koneen buuttaussysteemin niin ettei kone enää buuttaa.
Voisiko joku kertoa selkeät ja suomenkieliset täsmäohjeet miten saan koneeni taas buuttaamaan Ubuntuun? Uudelleen asennusta en voi tehdä, koska olen pitkän ajan kuluessa tehnyt niin paljon virityksiä että olisi liian työlästä alkaa ihan alusta.

6

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihateubuntu

      http://wiki.ubuntu-fi.org/Järjestelmän_pelastaminen
      Lisää voit itse katsella.

      Olisi tietysti ollut asiallista mainita se "vähemmän tunnettu jakelu".
      Yleensä tuollainen sössimsiongelma on näytön ja selkänojan välissä.
      Löytyy kyllä distroja jotka aloittavat asentamisen heti ilman live-tilaa, mutta silloinkin vika on edellämainittu.

    • Yhtä aikaa koneen käynistyttyä Ctrl Alt Del sitten uudelleenkäynnistys, Siinä alussa F8

      Tai alussa F2 ja siitä nuolinäppäimellä siihen DVD tai missä se Linux asennusmedia on ja sitten uudelleen käynnistys ja vaikka tuo ensimmäinen ohje jos ei ala asentamaan

    • sasadsadas
    • laiska-ihminen
    • grub2

      Tarkempi tieto koneestasi olisi hyödyllistä informaatiota. Yleensä kaikki Linux-jakelut osaavat asentaa grub:in ongelmitta. Ja koska grub "haistelee" (os-prober) kiintolevyillä olevia muita järjestelmiä, ja lisää niitä valikkoon (esim. /boot/grub/grub.cfg), onnistuu eri käyttöjärjestelmien käynnistys.
      Grub:in ominaisuuksia on mahdollisuus editoida käynnistysvalikkoa "lennossa", joten jos grub valikko ylipäätään tulee tarjolle, on mahdollista tehdä korjauksia.

    • kraffi1

      Asenna se Ubuntu uudestaan niin se asentaa sen grub:n uudestaan siihen Ubuntu osion alkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe