Oulussa asuvat/opiskelevat!

PedeP

Sain paikan Oulun yliopistosta (Linnanmaa?), enkä ole ikinä edes käynyt Oulussa. Asuntoa hakiessa kiinnostaisikin tietää, mistä asuntoa olisi järkevin hakea. Keskustassa varmasti mukavin, mutta ilmeisesti yliopiston lähellä paljon asuntoja ois lyhyt matka kouluun. Millaset yhteydet julkisilla liikkua, kuinka kallista jne?
Ylipäätään, kuinka vaikeaa tai helppoa asuntoja on saada? Kannattaako samantien "tyytyä" soluun vai uskaltaako hakea yksiötä (ainakin nyk. kaupungissa ne on erittäin kiven alla)?

Toki otan asunnon sieltä mistä saa, mutta jotain aluetoiveita sai hakemuksessa esittää :)

5

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Polliisia

      Yliopiston ympärillä (Linnanmaa) löytyy paljon juurikin opiskelija-asuntoja. Sitten seuraavat alueet on Kaijonharju (suht edullinen, hieman huonompi maineinen alue), Syynimaa, Alppila, Toppila (myös hieman arveluttava maine), Välivainio. Oulu on pyöräilykaupunki, täällä pyöräillään talvellakin. Pyöräteitä on paljon!

      Bussit kulkee ihan hyvin, kertamaksu 3,30e, yöbussi 6,60e. Kuukausikortti muistaakseni 30-40e.

      Vuokraovicom löytyy asuntoja, vuokrafirmoja: Avara, Osna, Sivakka (kaupungin), vvo, psoas, ovv, sato (ja varmaan jotain lisää).

    • sdfsdfsd

      Esim. PSOAS tarjoaa yksiöitä ensisijaisesti sisäisille hakijoille, eli yksiötä kannattaa hakea jostain muualta. Niitä saa kyllä hyvin just esim. Sivakalta, eikä kaksiotkaan oo Oulussa niin hinnalla pilattuja. Julkinen liikenne on huonosti suunniteltu ja ihan naurettavan kallista, mut Oulussa on hirveen hyvät pyörätiet joita pyöräilee talvellakin ja yliopistolle ilmeisesti menee kuitenkin busseja ihan hyvin.
      Älä muuta Rajakylään, Kaijonharjuun, Itä-Tuiraan tai Kaukovainiolle.

    • aala--

      Tuossahan nuo edelliset taisivatkin kertoa ne oleelliset, joskin voin entisenä Toppilan asukkina huomauttaa, että en kokenut aluetta mitenkään turvattomaksi. Paljonhan niitä urbaaneja legendoja liikkuu, mutta ne vuodet jotka itse Toppilassa vietin olivat kyllä ihan rauhalliset ympäristön puolesta.

      Kaijonharju on ihan ok. Yksiöitäkin sieltä luulisi löytyvän, ja on myös lähellä yliopistoa. Välivainio ja Alppila kannattaa tsekata myös, yksiöitä jos etsit, ovat nimittäin kätevästi siinä yliopiston ja keskustan välissä, eli sama matka (2-3 km) kumpaankin suuntaan. Asuin aikanani itsekin yksiössä, ja helposti se kyllä löytyi. Oulussa hinnat on lisäksi vähän edullisemmat kuin muissa suurissa kaupungeissa, ainakin toistaiseksi.

      Suosittelen pyöräilyä julkisten sijaan - Koskilinjat kuljettaa silloin kun huvittaa, ja pyörällä pääsee nopeiten ne kaupunkimatkat. Vaikka moni urputtaakin Oulun pyöräteiden kunnosta etenkin talvisin, kyllä siellä liikkeelle pääsee, kunhan laittaa nastarenkaat alle (itsellänihän on tooootta kai nastat talvella *köh*).

      Anyway, tervetuloa Ouluun ja onnea opiskelupaikasta! :)

    • Löytyy

      Tori.fi, löytyy asuntoja kovasti. Pidä kiirettä.

    • Heikkihaku

      Läheltä yliopistoa, aamubussit ei ota pysäkiltä kyytiin ja ne on aina täynnä. Kävelymatkan päästä yliopistosta on paras.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe