Ohjelmoinnin opiskelu raskasta

.....

Opiskelen Jyväskylän yliopistossa tietotekniikkaa ja yllätyin siitä miten raskasta ohjelmoinnin opiskelu loppujen lopuksi on. Paikallisen opettajan Vesa Lappalaisen, jos joku tuntee, pitämät kaksi ohjelmointikurssia olen kummatkin joutunut käymään kahdesti kun en ole ensimmäisellä kerralla pysynyt kelkassa.

Onko muissa opinahjoissa ohjelmointikurssit miten raskaita?

8

2545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Blunt

      No, itse olen opiskellut Jyväskylässä, TKK:lla ja vähän muuallakin, ja mielestäni TKK:lla ohjelmointikurssit olivat ehdottomasti kaikkein vaativimpia. Harjoitustyöt TKK:lla olivat huimasti laajempia kuin yliopiston puolella.

    • Titeläinen

      Itse olen aloittanut syksyllä LTY:ssä tietotekniikan opinnot ja olen itsekkin yllättynyt siitä, miten paljon tuossa ohjelmoinnin perusteissa vaaditaan. Meillä kurssin läpipääsyyn pitää tehdä viope-opetusohjelmasta 13 lukua tentti sekä harjoitustyö, joka kyllä tuntuu liian vaikealta tällaiseen " perusteet " kurssiin.
      Olisikin hyvä jos tuota kynnystä madallettaisiin sen verrran, että sellaiset henkilöt jotka eivät ole koskaan elämässään ohjelmoinneet, voisivat saada edes mahdollisuuden päästä kurssista läpi.

      • lehtori

        ...paskat. Lahjattomat on hyvä karsia pois jo alkuvaiheessa.


    • Kai osaan?

      Minusta ohjelmoiminen ja uuden oppiminen ei tuota vaikeuksia. Oletko miettinyt, että vaihtaisit alaa? Oletko niin yksin kertainen, ettet ymmärrä tietokoneista paljoankaan.

      • Titeläinen

        Ei se kaikille varmaan tuotakkaan vaikeuksia, mutta itse ja monet kurssikaverit on ollu samaa mieltä eli se on vähän liian vaativa alottelijoille.Vanhemmat opiskelijatkin on sanonu, että se on yks haastavimpia kursseja tietotekniikan puolella, mutta ei varmasti mikään mahdoton.
        Ja kyllä on myös tullu mietittyä onko oikealla osastolla, mutta ei mikään muu aine kyllä mitään vaikeuksia oo tuottanu.Tosin oon harkinnu kyllä Tutalle siirtymistä :).


      • Titeläinen kirjoitti:

        Ei se kaikille varmaan tuotakkaan vaikeuksia, mutta itse ja monet kurssikaverit on ollu samaa mieltä eli se on vähän liian vaativa alottelijoille.Vanhemmat opiskelijatkin on sanonu, että se on yks haastavimpia kursseja tietotekniikan puolella, mutta ei varmasti mikään mahdoton.
        Ja kyllä on myös tullu mietittyä onko oikealla osastolla, mutta ei mikään muu aine kyllä mitään vaikeuksia oo tuottanu.Tosin oon harkinnu kyllä Tutalle siirtymistä :).

        Kai kumminkin olet mieltänyt, että olet yliopistossa opiskelemassa etkä oleilemassa? Jos olet peruskoulussa ja lukiossa ollut huomattavan lahjakas oppilas, niin olet vain tuudittautunut siihen harhakäsitykseen, että opit asiat ilman suurempia ponnisteluja.

        Voin vakuuttaa, että opintojen edetessä jokaiselle tulee eteen se raja, jolloin asioiden oppimisen eteen tulee tehdä tosissaan työtä. Joillekin tämä raja tulee aiemmin, joillekin toisille myöhemmin, mutta jokaiselle se joka tapauksessa tulee.

        Joten kannattaa vain panostaa ohjelmoinnin oppimiseen pikkuisen enemmän ja oppia samalla se, ettei opiskelu läheskään aina ole pelkkää hauskaa leikkiä vaan raakaa työntekoa.


    • ex-opiskelija

      Ensimmäiseksi onnittelut, koska nyt olet ne kurssit kuitenkin selvittänyt. Olet siis oppinut vaadittavat asiat :)

      Jotkut käy meillä jopa monta kertaa useammin, eivätkä siltikään ymmärrä. Siis tosiaan vuodesta toiseen samat ihmiset kursseilla ja vieläpä yrittävät pärjätä (eli kyse ei ole laiskuudesta tai ettei tekisi töitä oppimisensa eteen). Jotkut eivät ole päässeet edes ekaa kurssia läpi. Eikä kyse ole tyhmyydestä tms: näistäkin ihmisistä osalla oli jopa aiempi maisterin tutkinto toiselta alalta ja saattoivat olla entisellä alallaan pärjänneet todella hyvin.

      Ohjelmointi vain on sellainen juttu, että toisille se "aukeaa" helpommalla ja jotkut joutuu hiki hatussa pinnistelemään päästäkseen edes läpi jossain vaiheessa.

      Harjoittele vain paljon koodaamista. Koska olet kurssit nyt selvittänyt, niin et varmaan ihan toivoton tapaus liene ;) HYVÄ! HYVÄ!

      Kävin minäkin kurssit kahdesti ja seurauksena oli että sen toisen kurssin jälkeen osasin ne asiat todella hyvin. On minullekin vaikea alussa oivaltaa joku uusi asia, mutta kun se selkokielellä selitetään, niin sitten tajuan. Ei tarvii kuin selittää yksinkertaisesti mistä on kysymys, se riittää jo oivaltamiseen.

      Valitettavasti joillakin luennoitijoilla on yliopistolla tapana esittää asiat mahdollisimman monimutkaisella tavalla, jolloin voi tosiaan tulla käsitys että asia on vaikea (vaikkei olisikaan).

      On ihan tavallista, että kurssi käydään kahdesti. Ja mitäpä haittaa siitä on: pääasia että sitten lopulta ne asiat oppii.

    • mielestäni

      Mielestäni taas YO:n ohjelmoinnin kurssit olivat niitä helpompia, ja ainoita joista sain 3-, nyt on kolmas vuosi on menossa, ja harvoin enää saan kokeista edes 2, yleensä 1 tai 1 .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4980
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      98
      3068
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2916
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2422
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      30
      2160
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1979
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1580
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1511
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1449
    10. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      17
      1355
    Aihe