Asuntolainat maksettu

Ajoissaostaneet

Saatiin muijan kanssa lainat maksetuksi. On ok-talo, 2 autoa, vene ja mökki. Ei velkaa. Sijoituksia on jonkin verran, säästössä on parin vuoden palkka. Ikää 42 vuotta.

Yksi huoli on: kun ei enää huvita töissä käydä. Miten te muut velattomat olette itseänne motivoineet työntekoon? - Vielä 35 vuotta pitäisi jaksaa tehdä töitä, vaan kun ei yhtään huvittaisi. Raha ei enää motivoi.

Auttaako sapattivapaa?

22

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älähän_valehtele

      Mene sinne paskaduuniisi taas aamulla.

    • savieinari

      Onnittelut! Sapattivuosi töistä voisi tehdä ihmeitä ja palauttaisi työmotivaation. Toisaalta jos haluaisi nyt tienata, niin kannattaa pysyä leivän syrjässä, eli jatkaa töiden tekemistä. Velattomana kun kertyy mukavasti tuloja.

      • Vuorotteluvapaalle

        Velattomana kertyy tuloja ensi vuonnakin, vaikka pitäisikin vuoden välissä vapaata. Kannattaa hakea vuorotteluvapaata kun on saanut lainat maksetuksi. Älkää unohtako nauttia!


    • ollaanRealisteja

      Viimeistään, kun "muijalle" tulee ikää 50, ottaa eron ja lähtee, ellet sitä ennen itse siihen kyllästy. Vaihdevuodet tekee naiset hulluiksi. Velkojen maksu alkaa taas uudestaan, tai sitten muutat halpaa kassuasuntoon loppuelämäksi, joten älä työelämästä vielä luovu, säästä mielummin piiloon sukanvarteen, jottei muija kaikkia vie. Velkoja saat maksaa 7-kymppiseksi asti, näin on käynyt useimmille.

      • KokeiltuOn

        Tarkoittaako vuoden vorotteluvapaa samaa kuin työelämästä luopuminen kokonaan? Huomaa, että kaikki ei ole vakitöissä kun ei tiedä.

        Jos ero tulee, niin toiselle säästöt ja velaton mökki, toiselle velaton talo. Parin vuoden palkka kun on säästössä, sillä saa jo pienen asunnon. Ei tarvitse velkaa välttämättä ottaa. Mutta ei elämästä kannata sen takia jättää nauttimatta, että jos kuitenkin tulee ero. Kannatan mieluummin tuota ohjetta että nauttikaa. Ei kaikille tule eroa.

        Kaikki ei kyllä saa motivaatiota takaisin yhden vuoden vuorotteluvapaan aikana. Kannattaa se silti kokeilla.


      • työnantajasi
        KokeiltuOn kirjoitti:

        Tarkoittaako vuoden vorotteluvapaa samaa kuin työelämästä luopuminen kokonaan? Huomaa, että kaikki ei ole vakitöissä kun ei tiedä.

        Jos ero tulee, niin toiselle säästöt ja velaton mökki, toiselle velaton talo. Parin vuoden palkka kun on säästössä, sillä saa jo pienen asunnon. Ei tarvitse velkaa välttämättä ottaa. Mutta ei elämästä kannata sen takia jättää nauttimatta, että jos kuitenkin tulee ero. Kannatan mieluummin tuota ohjetta että nauttikaa. Ei kaikille tule eroa.

        Kaikki ei kyllä saa motivaatiota takaisin yhden vuoden vuorotteluvapaan aikana. Kannattaa se silti kokeilla.

        "vakitöissä" olet siis palkkarenki ja sosialisti, kun vuorotteluvapaista höpsit.


    • VaihtoehtonaTyöttömyys

      Ryhdy ammattimaiseksi työttömäksi! Elät kesät mökillä ja talvet vaikka Thaimaassa.

      Kohdallasi ansiosidonnaisen nosto sapatin kahtena ensimmäisenä vuotena on oiva vaihtoehto. Ketään ei kiinnosta missä rahasi nostat ja töihin ei laskusuhdanteessa joudu.

      Työnhaku uusitaan puhelimitse ja rahahakemuksen täytät netissä. Nyt kannattaa mieluummin nostaa 500 pv ansiorahaa kuin lähteä sapattivapaalle. Ansiosidonnaista saatetaan lyhentää jatkossa, joten se kannattaa hyödyntää nyt vielä täysimääräisenä.

      Jos ja kun joutilaisuus tyntuu hyvältä niin kahden vuoden päästä alat vasta käyttämään säästöjä ja niiden huvetessa myymään omaisuutta pois. Kun kerran on mökki, omakotitalon voi myydä ja ostaa joku pikkuluukku jostain kälyisestä kaupungista osoitteen pitämisen takia. Työttömyysoptimoinnin kannalta hyviä asemapaikkoja ovat kaikki taantuneet teollisuuskaupungit. Salo on ollut ammattimaisten työttömien suosiossa viime vuosina.

      Ala elämään itsellesi. Et ole ehkä koskaan ennen voinut sitä tehdä. Onnittelut velattomuudesta! Sinulla on nyt hyvä tilanne.

      • ParempiNeuvo

        Älä hulluja puhu. Tottakai kannattaa ensin käyttää pois vuorotteeluvapaa, jos sellaiseen on oikeutettu. Onhan vuorottelukorvauskin ansiosidonnaista. Seuraavaksi voi pitää pari vuotta opintovapaata, jos löytyy sopivan motivoiva opiskelupaikka. Aikuiskoulutusraha on ansiosidonnainen ja työttömyyskorvauksen suuruinen. Näin menee kolme vuotta. Olet silloin 45-vuotias.

        Sen jälkeen vasta, jos sittenkään, kannattaa irtisanoutua ja alkaa kuluttaa 500 päivän työttömyyskorvauksia. Varaudu, että kun ne loppuu, et ehkä pääse enää koskaan töihin vaan tipahdat 47-vuotiaana peruspäivärahoille ja elelet pienesti, ilman työterveyshuoltoa, työkännykkää, läppäriä, autoetuja, lounasseteleitä ... ilman työkavereita, lopun elämääsi.


    • provoa

      Voit haistella likaisia kalsareitasi ja miettiä mitä tuli eilen syötyä....

      • Niksi-Pirkka

        Hyvä idea. Tätä voisi vielä jatkokehittää säästämällä useita käytettyjä kalsareita, yhdet esim päivän vanhat, toiset 3 pv ja kolmannet viikon verran käytetyt.

        Sitten silmät kiinni ja sekoitetaan pakka. Ja haistelemalla arvaus mikä vuosikerta on kyseessä. Samalla voi myös koittaa arvata ko. päivän ruokalajin.


    • ihansekaisin

      kaikkea ne helteet tekee siellä kunnan muruluukussa. ikiaikatyötön näkee jo harhoja että on oma kämppä, muija ja lainakin on jo maksettu.

      ehei, istu vaan siellä läävässä muovimatolla ja vedä Nobelaineria.

      • aiaiottaapakoville

        Ahaa, nyt selvisi se aamuäreys, sä oletkin palstakiusattu. Mutta muista kuitenkin ne peltikalsarit.


    • Fexit

      En tiedä sopiiko se teille mutta minä tein Fexitin. Laitoin kesämökin pystyyn tropiikkiin ja täällä sitä nyt ollaan. Paino vaan on vaarassa nousta joten nyt päivärutiiniksi on muodostunut aamulenkki ja siihen yhdistetty punttisali. Iltapäivä kuluukin sitten nukkuessa ja iltaisin tehdään mitä milloinkin: lueskellaan kirjaa, katsotaan uutisia, käydään ulkona syömässä tai kutsutaan ystäviä kylään.
      Yhtä täältä kuitenkin puuttuu: popcornia ei saa mistään.

    • 5-10

      minkä helvetin olette itsellenne rakentaneet. teidänlaisia valtio tulee verottamaan kurimuksen syventyessä aina vain raskaammin ja raskaammin. pian teillä on veneet ja mökit myynnissä puoleen hintaan, kun kiinteistövero ampaiseen mukavasti ylöspäin ja toiselle koittaa työttömyys...

      tietysti provohan tuo aloitus on mutta mielipiteeni tuli selväksi. suomessa ei kannata enää jatkossa omistaa mitään, mitä ei voi viedä helposti täältä pois. taloja ei voi viedä ulkomaille joten niitä tullaan verottamaan muun puutteessa ja raskaasti.

    • Kunhan_ehdotin

      No tämä on nyt vaan tällainen heitto. Entäs jos vaihtaisit alaa(?) onko haaveissa koskaan ollut joku muu työ? Sapattivapaa ei kans kuulosta huonolta vaihtoehdolta. Niin ja onnea, velattomana helpompi elellä:>

      • Ajoissaostaneet

        Kiitos hyvistä neuvoista. Alan vaihto voisi olla yksi ratkaisu. Vanhoista haaveista ei löydy sopivaa, koska ei tässä iässä enää halua samaa kuin parikymppisenä.

        Halusin joskus veturinkuljettajaksi, mutta DI minusta tuli. Se oli arvostetumpaa ja kotoa kannustettiin. Tutkinto on konepuolelta mutta aika nopeasti etenin halintohommiin niin en koneista paljon tiedä, niissä on nykyään enemmän elektroniikkaa kuin mekaniikkaa. Hallinnossa vaan ihan turhaa hallintop-aa joutuu vääntämään. Enkä enää halua veturinkuljettajaksi. Mikään sellainen ei motivoi, missä pitää istua päivät paikallaan. Eikä ihan käytännön duunarin hommiinkaan löydy motivaatiota.

        Sellainen ala olisi hyvä että siitä on oikeaa hyötyä, se motivoi, ja että saa vielä yli 40-vuotiaana töitä.


      • jgyk

        Ainoastaan suomi24 saa väännettyä velattomuuden painajaiseksi


      • tyytyväinenYrittäjä
        Ajoissaostaneet kirjoitti:

        Kiitos hyvistä neuvoista. Alan vaihto voisi olla yksi ratkaisu. Vanhoista haaveista ei löydy sopivaa, koska ei tässä iässä enää halua samaa kuin parikymppisenä.

        Halusin joskus veturinkuljettajaksi, mutta DI minusta tuli. Se oli arvostetumpaa ja kotoa kannustettiin. Tutkinto on konepuolelta mutta aika nopeasti etenin halintohommiin niin en koneista paljon tiedä, niissä on nykyään enemmän elektroniikkaa kuin mekaniikkaa. Hallinnossa vaan ihan turhaa hallintop-aa joutuu vääntämään. Enkä enää halua veturinkuljettajaksi. Mikään sellainen ei motivoi, missä pitää istua päivät paikallaan. Eikä ihan käytännön duunarin hommiinkaan löydy motivaatiota.

        Sellainen ala olisi hyvä että siitä on oikeaa hyötyä, se motivoi, ja että saa vielä yli 40-vuotiaana töitä.

        Jos on osaamista, jota voi hyödyntää ja myydä, yrittäjyys on yksi vaihtoehto. Itse en enää tässä elämässä tule menemään vieraalle töihin, se on varmaa. Yrittäjällä on vapaus säädellä itse työkuvioitaan, erityisesti silloin, kun rahahuolet ei paina ja talous ok.


    • manit

      No eipä sitten kovin erikoista omakotitaloa ole. Pistä nykyinen myyntiin ja rakennuta uusi. Vaikkapa sellainen miljoonan hintainen merenrantapaikalle ja osta omaan laituriin valtamerikuunari, riittää sitten taas motivaatiota työssäkäyntiin. Ja laadi äkkiä avioehto.

      • MereltäTuulee

        Mistä tiedät, minkälainen talo on? Ja minkä takia joku laittaisi kotinsa myyntiin, jos on itse siihen tyytyväinen?

        Miksi pitäisi osoittaa varallisuuttaan rakennuttamalla ökytalo ja hankkimalla valtamerikuunari? Ei se tee ketään onnelliseksi. Mitä järkeä on laatia avioehto 20 yhteisen vuoden jälkeen - kaikki menee kuitenkin tasan.


    • Tyhmääeläkkeellä

      On se jumankaut kummallista toi nykyajan nuoriso, kun ei työ maistu, eikä viitsi eikä jaksais mitään tehdä.No onpa turhauttavaa.
      Kuulepas nyt, kyllä se työ on elämän tärkein sisältö, sen kautta määrität identiteettisi, saat kavereita, työ rytmittää elämääsi ym ym.vaikka sulla taloudellisesti ei töissä tarttis käydäkään. Sanoisin et häpeä vähän, jos et siis ollut provo, ja tarmoaan olitkin.wow

    • EhdotusPiristää

      Säästössä parin vuoden palkka? Eli noin 100 000. Osta pari sijoitusasuntoa pienemmästä yliopistokaupungista ... Siinäpä mukavaa puuhaa. Laita vuokratulot säästöön ja osta sitten lisää asuntoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      179
      2339
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      41
      1822
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1646
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1346
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1332
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1126
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1076
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1034
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      766
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      46
      709
    Aihe