Ummetus

kipeänä

Raskauden myötä olen saanut riesakseni kamalan ummetuksen, vaikka syön kuitupitoista ruokaa ja juon vettä riittävästi.

Onko kenelläkään hyviä vinkkejä, miten suoli toimisi taas normaalisti?

8

1277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lese

      Itse kärsin koko raskauden (nyt rv 34) ummetuksesta. Minua auttoi kuitenkin lasillinen vettä aamuisin tyhjään vatsaan ja vehnälese

    • Tilli

      Niin.. Noh itse hain duphalacia apteekista ummetuksen takia. Kerran sitä otin mutta sen jälkeen päätin selviytyä muuten.. Älyttömän makeaa, eikä ulostuslääkkeitäkään suositella kuin kertaluontoisesti ettei suolisto totu niihin. Nämähän ne suositukset ovat: liikunta kuitupitoinen ruoka ja riittävä nesteen saanti. Itselläni ennen raskautta (mainio ;D) suolen toiminta, mutta raskausaikana suoli toiminut miten milloinkin. Eli välillä kovalla ja välillä liiankin pehmeänä. Ota siitä selvää... Mielestäni alkuraskaudesta oli hankalampaa.. hmmm... Mutta toivottavasti alka helpottamaan...;)

    • rv26

      Itselläni on ainakin vatsa toiminut ihan normaalisti liikkumalla. Syön ihan normaalisti, en mitenkään erityisesti kuituja (pari kertaa viikossa kaurapuuroa). Vettä olen yrittänyt juoda päivittäin jonkin verran.

    • hoituri

      ihmeessä ummetustas,eräs hyvä lääke on Laxoberon tipat,niitä laittaa n.10 tippaa pieneen määrään vettä-ei maistu millekään.

      Omakohtainen kokemus kahdesta aiemmasta raskaudesta raskaudenaikainen ummetus ja siitä seuranneet (rankka ja nopea ponnisrusvaihe) hirveät peräpukamat!!!

      Hoitakaa tulevat äidit suolenne toimimaan ilman ponnisteluja,ja huoletta voi käyttää jonkin aikaa ulostuslääkkeitäkin.Parempi se kuin ummetus ja pukamat.Uskokaa pois.

      Nyt odotan kolmatta ja tiedän että pukamat pullahtavat ulos ja luultavasti leikkaus edessä raskauden jälkeen.

      Jos pukamia jo,Sheriproct supot ja voide ovat kullanarvoiset.

    • kova kipu

      Mulla on aina ollu suolentoiminta heikkoa ja nyt raskausaikana olen kärsinyt vielä pahemmasta ummetuksesta. Ostin duphalac- jauhetta, ja johan toimii!!!
      Kysyin neuvolasta, että voiko sitä ottaa päivittäin, kun heti kun lopetan käytön niin suolikin lopettaa toimintansa. Ja sanoivat, että huoletta voi käyttää päivittäin. Vaikka siinä paketissa sanotaankin, että ei sasi liian pitkää aikaa käyttää, ettei suoli tottuisi pelkkään ulostuslääkkeellä toimimiseen.
      Mielummin otan jauhetta päivittäin, kuin kärsin siitä kamalasta ummetuksesta, tuskasta ja kivusta. Mulla ei nimittäin veden juonti ja kuitupitoinen ruoka auta mitään.

    • jiimami

      kokeile luumua ja lakuja, mulla ainakin auttoi ja hyvin.... kärsiin alkuraskauden ummetuksesta, ei auttanu kuitupitoiset ruuat, eik mitkää muutkaan poppas konstit, mutta lakuja ei tarvinnut nakata ku pari suuhun ni jo alko toimimaam

    • Noora

      Mulla on ollut koko raskauden ajan (rv 20) todella paljon ilmavaivoja. Aluksi se ei sen kummemmin haitannut, päästelin ilmoja ulos sitä mukaa kun oli sopiva hetki. Nyt tilanne on muuttunut niin, että ilma ei enää tulekaan ulos, vaan jää painamaan sisälle. Tuskaa! Auttaako tähän vaivaan myös ummetuslääkkeet? Vatsani ei varsinaisesti ole kovana, suolissa vaan on ilmaa triplaten liikaa. Miten saan ilman tulemaan pois?

    • auttaa

      Itelläni suolen toiminta ollut aina hidasta mutta nyt raskaana ollessa välilä voi mennä neljäkin tai viisikin päivää ulostamatta. Apu löytyi Weetabixista, sitä kun syöt aamupalaksi pari kipaletta niin johan vatta toimii joka päivä! Joo ja peräpukamista joku kirjoittikin ja se scheriproct on myös meikää auttanu_!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      287
      6030
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      49
      3922
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      36
      3276
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      65
      3170
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      67
      3090
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      171
      3025
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2807
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      97
      2517
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      205
      2150
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2088
    Aihe