Fennovoima on kunnille suuri riski

soitellen.sotaan

http://aksa.fi/riskiraportti-fennovoima-on-kunnille-suuri-riski-kestaako-kuntasi-talous/
...Fennovoima painaa kunnallisen sähköyhtiön kassavirran tappiolle 20 vuoden ajaksi sen jälkeen, kun ydinvoimala on käynnistetty. Tappio vaihtelee 12 ja 65 miljoonan euron välillä omistusosuudesta ja rakentamiskustannuksista riippuen.
Sen jälkeen kestää vielä 16–29 vuotta ennen kuin ydinsähkön myynnistä saadut voitot ovat kattaneet aiemmat tappiot.
...Hanhikiven ydinvoimalatyypin toiminta-aika on 60 vuotta. Mikäli laitos toimii elinkaarensa loppuun asti, on investointi on tuottanut kunnalle nykyarvossa voittoa 1,5–13 miljoonaa euroa riippuen omistusosuuden suuruudesta. Näihin lukuihin päästään siis vasta vuosina 2083–2087 ja silloinkin vain jos rakentaminen on sujunut nopeasti, eikä energiamarkkinoilla ole tapahtunut merkittäviä muutoksia.

4

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsuhnavoima

      Tsuhnavoima on suurin riski sen omistajille, kaikille muille sillä on sentään hupikauhuleffan kaltainen viihdearvo. Putinin sudeettivenäläiset kroatialaisbulvaanit leikkivät kuurupiiloa mutta Tsoukki-Pekkarinen yrittää vielä pelastaa Punnofetin-voiman veijarit pulasta perinteisillä Kekkoslovakian kepulikonsteilla. Ehkä tässä vielä kuitenkin nähdään Tsernobyl v2.0 Pyhäjoella. Seuraava EK:n karhunnuolemiskilpailu voisi olla ydinsukellusveneiden valmistaminen Venäjän asevoimille Putinin Helsingin telakalla. Harjavallan nikkelitehdas toimittaa materiaalin perinteisempiä ammuksia varten Putlerin sotakoneelle. Kaupantekiäisinä voisi antaa nivaskan Suomen kansantasavallan asevoimien tarroja liimattavaksi valmiisiin tuotteisiin. Niitä on sitten mukava tulevina vuosikymmeninä katsella vuorineuvosten ja Brezhnevin ajan veteraanipoliitikkojen kanssa itsenäisyyspäivän paraatissa. Made in Finland. Da.

    • paikkakunnanparhaaksi

      tervetuloa putin ja sähkö ydin halkee lamppuun valkee.

    • muutummekeltaisiksi

      Mutta myös mahdollisuus. Jos töpselistä ei tule tulevaisuudessa sähköä niin mitäpä tehtäisiin ?..päreet palamaan ja asiaa vastustaneiden i-phone-läppärit ja kännykät ei enää "huomenna" pelaiskaan vai aletaanko poltamaan öljyä tai hiiltä..eikun nekin laitokset on ajettu alas..

      Sinne vain nuotion ääreen keskustelemaan mille nyt eikun sitten aletaan !
      Jokohan se liito-oravan poikanen on saanut uuden kodin kun sitä pesäpuuta ei löytynytkään mistä oli pudonnut ?

    • paikkakunnanparhaaksi

      justii tasainen tuotos turvaamyös teollisuuden. mutta ei ituhipit sitä ymmärä. kaikenmaailman propakantasivut jyllää. tekisivät töitä eikä riehus vastustamassa kaikkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe