Miksi poliisi hampaaton?

hcmax

Hankasalmen sanomissakin yleisön osastolla valitusta mopopoikien yöllisestä rallista joka häiritsee kuntalaisten yö-unia.

Miten ihmeessä on päästetty tämäkin asia karkaamaan käsistä?..kyllä jos kyse olisi valtion edusta niin aivan varmasti laki olisi jo sorvattu vaikka yhden yön aikana, tässä se nähdään kuinka vallan kahvassa olevat eivät välitä tuon taivaallista siitä mitä kansalaiset valittaa ja sama se kuntienkin osalta, eikö kuuluisi myös kuntien ottaa asia esille ja viedä eteen päin sellaiseen päätäntä portaaseen että alkaisi tapahtumaan, ensiksikin mopoihin pakolliset, sellaiset pakoputket jotka vaimentavat äänet niin kuin kuuluisikin, se olisi helppo korvakuulolla poliisinkin valvoa ja jos korvaan ääni kuulostaa kovalta niin melumittaus täysillä kierroksilla vaikkapa 10 metrin päästä, joka ei vie ratsiassa aikaa juurikaan, tämäkin asia olisi jo ongelmassa eteen päin menoa mutta päättäjillä ja poliisilla ei näytä olevan halukkuutta.

Mopopojista valitetaan joka kaupungissa ja kylässä joten kyse ei ole aivan mitättömästä ongelmasta, ongelma on myös esillä niin Euroopassa kuin muuallakin maailmassa ja sen huomaa kun katsoo YouTube videoita ko. ongelmasta.

Pitäkö kansalaisten perustaa omankäden oikeutta käyttävät ryhmät kyliin ja kaupunkeihin jotka takavarikoi häiriköivien mopot ja rikkoo ne käyttökelvottomiksi koska ei virkavalta / Suomen laki pysty puuttumaan ongelmaan vaikka se varmaan on heillä tiedossa.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bibelaaria

      annetaan terapiaa ja rynkyt ja eikun biitsille!

      • leggco

        Eiköhän hymy hyytyisi kun itänaapuri alkaisi rynnimään tänne ja alettais jakaa rynkkyjä, siinä vois alkaa monen alaleuka väpättämään kun olisi tiedossa että eka tulikaste on tulossa ja joltain voi henki lähteä.


      • ergyre

        Onko kaikkien, häiritsevästi ajavien mopopoikien vanhemmat joitakin deekuja? tai muuten päästään lahoja kun eivät tajua että oma kakara painelee mopolla ympäri kylää ja häiritsee kuntalaisten yö-unia.

        Todennäköisesti on näin että pojalle ostetaan mopo ja ei valvota lainkaan missä kakara mopollaan ärsyttää ihmisiä sillä halutaan poika pois kotoa että saadaan itse vetää viinaa tukka putkella.


      • rebodes

        Miksi kaikesta pitää aina valittaa joka mediassa monta vuotta ennen kuin mitään alkaa tapahtua?

        Suomessa suojellaan kaikkia rikollisia ja häiriköitä ja kunnon kansalainen kärsii eikä laki takaa veroja maksavalle kansalaiselle turvaa, rauhaa ja oikeutta.

        Viekö kun poliiseja vähennetään niin silloin on pakko kansalisten ottaa ohjat omiin käsiinsä tarpeen tullen, maaseudut turvattomia ovelta ovelle kiertävien rikollisten takia, onneksi ei vielä mitään pahempaa ole tapahtunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2195
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      38
      1779
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      1535
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1283
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      62
      1270
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      17
      1091
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      1027
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      990
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      700
    Aihe