Uunien haju sisälle

kysyvä

Meillä kaksi tulisijaa talossa joiden kautta tullut itikoita sisään tänä kesänä. Savupiippujen päälle jouduttu laittamaan itikkaverkkoa kesän ajaksi. Uunien sisällä kokeiltu kynttilöillä, että veto ylös päin edelleen. Silti esim. lämpiminä päivinä noen/uunin haju tulee sisään. Pellit auki ja luukkujen ilmaraot auki ilman kulkemiseksi. Onko tähän hajuun mitään apua? Haju niin vahva välillä, että aiheuttaa päänsärkyä. Joinaki päivinä ei haise ollenkaan. Pitäisikö mielummin sulkea luukut ja muut raot uunista vai onko järkevämpää auki pitää? Itikkaverkot poistamalla asia korjaantui, mutta parissa päivässä itikat löysi tien sisälle. Uunin luukusta saattoi pöllähtää jopa kymmeniä hyttysiä kerralla. Nuohooja käynyt keväällä ja sen käynnin jälkeen ei olla uunia lämmitetty. Uunit sisältä siistejä. Nyt olisi hyvät neuvot tarpeen.

7

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • remppamies1

      Miksi pidät pellit auki, tuuleta ikkunoista ja niihin hyttysverkot ??????

    • kysyvä

      Meillä on itikka verkot ikkunoissa. Ikkunoista tuuletetaan lyhytaikaisesti, kun meillä ilmalämpöpumppu, joka pitänyt sisätilat viileinä. Itikka ongelmaan peltien kiinnipito ei auttanut vaan niitä tuli uunien joistakin rakosista varmaan sisälle. Vain katolle asennetut verkot lopetti ötököiden sisään tulon.
      Mutta siis jos kokeilisi nyt sitten sulkemalla kaikki pellit ja pitämällä uuni luukkujen raot kiinni, jos hajua erittyisi vähemmän sisään. Ja lisätä ikkunoiden auki pitoa.
      Ollaan vaan oltu siinä uskossa, että hyvä olisi kesäisin olla pellit auki, että ilma kulkee hormistossa. Siks pidetty niitä auki nyt, kun verkot paikallaan.

    • Inkilä

      Haju johtuu kosteudesta hormistossa, apu on pieni tulenpito sillointällöin kosteuden poistamiseksi. Se auttaa myös jossakinmäärin itikka ongelmaan.

    • Inkilä

      Haju johtuu kosteudesta hormistossa, apu on pieni tulenpito sillointällöin kosteuden poistamiseksi.

    • Takkamies

      Onkohan liikaa alipainetta asunnossa, hormi toimii tuloilmakanavana. Liesituuletin aiheuttaa alipainetta, vaikkei muuten olisikaan koneellista ilmanvaihtoa.

    • tunkkistajoo

      Meillä näin lämmityskaudella ukko seuraavana aamuna kun panee takanpellin kiinni kun illalla lämmitetty, niin kohta on huoneessa semmoinen tunkkainen noen ja piipun haju, uh. Sanon aina että jätä vähän raolleen. Sama kesällä, nokinen haju takan läheisyydessä. Mies pitää mielellään kiinni pellit, minä raottelen. Takassa meillä ei mitään muuta tuuletusmahd kuin pelti ylhäällä. Ja siis luukullinen takka, itse laitettu, lasin läpi mukava katsella liekkiä. Ottaa ilman siitä lasien alaosasta, säädettävistä koloista. Mutta ei erikseen ulkoa mitään tuloilmaa takalle, vetää huoneista sen sitten ja oltava jostain aina auki.

      Itikoita varten laitan vanhasta pitsiverhosta vessaan, puuhellan päälle ja saunaan niihin valkoisiin "tuuletuskiekkoihin" kaikkiin ympärille teipillä seinään "pussintapaiset", mihin hyönteiset jää ja lopuksi kuolevatkin sitten. Ei ole ollut itikoita sisällä sen jälkeen! :) Tietenkin tuuletusikkunoissa hyönteisverkot kanssa.

      • tunkkistajoo

        Siis tuo verhojuttu kesäaikana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      268
      1627
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      35
      1502
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      150
      1229
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 136
      1018
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      961
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      933
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      437
      896
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      862
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      149
      843
    Aihe