Esko Seppäsen vastaus Kreikka-ongelman ihmettelyyn

SUOMI_samassa_jamassa

Esko Seppäsen vastaus kysymykseen, miksi Kreikan on käynyt huonosti.
Tässä lyhyt vastaus Eeva-Maijan kysymykseen. Perusongelma on se, että Kreikka hyväksyttiin amerikkalaisen Goldman Sachs-pankin väärinkäyttämien ja manipuloimien tilastojen myötävaikutuksella EMU:un ja euroon. Sen johdosta Kreikka sai ulkomaisten pankkien mielestä ja niiden voittojen kasvun tueksi systeemin takuut sille luonteenomaiselle käyttäytymiselle ja elämänmuodolle: lisävelkaantumiselle. Se meni EMU-jäsenyyden johdosta muiden "piikkiin". Kreikka siis eli EMU-jäsenyyden tuoman väärän turvallisuuden tunteen johdosta ja rahahanan ollessa auki rajusti yli varojensa. Kun se lopulta huomattiin, pankit olivat tehneet oikean arvion: systeemi (eli me) pelasti velkaa Kreikalle velkaa tyrkyttäneet ulkomaiset pankit ja keskitti yksityiset velat julkiselle vallalle eli Kreikan valtiolle. Sillä oli kuitenkin mahdoton tehtävä hoitaa velkoja, jotka sille oli sosialisoitu, oloissa, joissa sillä ei ollut omaa kansallista rahaa eikä mahdollisuutta omaan rahapolitiikkaan (velkaantumisen hoitoon rahan ulkoisen arvon huonontamisella eli devalvaatiolla). EU rupesi rupesi pakottamaan konkurssikypsän maan - velanhoitoavun varjolla - noudattamaan EMU:ssa ainoaa mahdollista rahapolitiikkaa: rahan ulkoisen arvon huonontamista sisäisen devalvaation avulla. Se merkitsee työttömyyttä, leikkauksia, palkkojen ja eläkkeiden alasajoa, sosiaaliturvan leikkauksia sekä privatisointeja ja maastamuuttoa, Nyt tilanne on se, että Kreikka harjoittaa EU:n pakottamana väärää talouspolitiikkaa, jolla se ei ikinä pysty selviytymään omien velkojensa hoidosta. Sille on annettava velkoja anteeksi, ja ennen kuin EU:ssa se tajutaan, paljon ennalta arvaamatonta on tapahtunut.

12

62

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esko Seppänen on mielestäni terävä kaveri vaikka als-sairaus onkin päällä. Hän oli ja on edelleenkin hyvä studioesiintyjä livenäkin.

    • MummeliMia

      Onko tuo sairaus hänellä? En ole tiennyt.

      Minusta myöskin hän on aina ollut fiksu ja viisaasti kantaaottava.
      Niin tässäkin kirjoituksessaan.

      • On kyllä. Veljet oikealta ja vasemmaltakin näyttää sama sairaus yhdistävän. Ex ministeri Viinanen ja ex kansanedustaja Seppänen esiintyivät sopuisasti samassa tv-ohjelmassa. Pienistä näkemyseroista huolimatta.


      • jjoutava
        capt.cöpenick kirjoitti:

        On kyllä. Veljet oikealta ja vasemmaltakin näyttää sama sairaus yhdistävän. Ex ministeri Viinanen ja ex kansanedustaja Seppänen esiintyivät sopuisasti samassa tv-ohjelmassa. Pienistä näkemyseroista huolimatta.

        Parkinsonin taudin olen kuullut heillä olevan, vai onko als sama asia.


      • Toistaiseksi.terve

        Eri sairauksia ovat. ALS on jonkin sortin lihasrappeuma. Serkku kuoli siihen taannoin. Googlesta lisää.


    • kuullut-nähnyt

      Esko Seppäsellä on Parkinsonin tauti eikä ALS (amyotrofinen lateraaliscleroosi. Sekä Seppänen että Iiro Viinanen ovat kertoneet sairaudestaan julkisesti.

      • Totta tuo on. Tahallani kirjoitin als-sairaudesta. Parkinson ym. herroilla on.

        Itsellä viikonpäivät heittävät häränpemppua täyttä häkää. Ihmettelin miten S-market on jo auki klo 11 haminoilla kun raitille ehdin.
        Aamulla ihmettelin että tuokin radion onnittelu-ohjelma on siirretty sunnuntakiaamulle...polkua höperöitymisen huomaan.


    • Mikähän-on-tulos

      Saa nähdä Kreikan äänestyksen?

      • en.päivittele

        Mitä sitä jaarittelee kun selvyys sitten ratkeaa, syy tilanteseen on ollu tiedossa niillä jotka sitä on seurannu.


      • pakko.jo.tuolle.sanoa

        Oot idiootti todellakin.

        Minäkin otan nyt mallia sinusta ja puutun kirjoittajaan.


    • joplavi

      No Esko Seppäsen mielipiteet nyt tietää, vaikka piru pahan tehköön niin se on lännen ja naton syy.

      • juuttaalainen

        Ei nuo tyypit piruja usko todellisiksi. Mielikuvitusolennot omissa sfääreissään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      116
      1084
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe