Ei enää jaksaisi jatkaa

Mitäjärkeäenää

Elämälläni ei vaikuta olevan yhtään mitään suuntaa. Olen jäämässä täysin yksin. Olen työtön ja opiskelupaikkaakaan ei tullut. Edessä on siis pelkkiä paskaisia pätkätöitä ja yksinäisyyttä. Mitä vitun järkeä siinä on? En voi päästä oikein mihinkään mukaan. Onnekkailla kavereilla on opiskelupaikkoja ja hieno elämä edessä, minulla ei vittu vie yhtään mitään. Ei niin mitään. Luulin jo jossain vaiheessa päässeeni eroon tästä tilasta, mutta nyt se sitten iski takaisin ja kovaa.

Tekisi oikeastaan mieli luovuttaa ja tappaa itsensä. Mitä vitun järkeä on elämässä joka ei tarjoa mitään muuta kuin yksinäisyyttä, syrjäytymistä, kateutta ja masennusta?

Ja oon kokeillut jo terapiaa ja kaikenmaailman hengellistä/uskonnollista huuhaata. Eivät auttaneet. Ja ryyppääminenkään ei auta, krapulat on kauheita. Huumeisiin en viitsi koskea eikä niihin ole toisaalta rahaakaan. Naisia en osaa iskeä ja niissä asioissa on käynyt aina vaan paska tuuri ja suhteet on menneet pilalle.

Kertokaa mulle yksikin syy miksi jatkaisin?

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joitakinehdotuksia

      Oletko kokeillut laulamista? Jos on hyvä ääni voi saavuttaa aika paljon tai jos on upea kroppa niin johonki malliksi tai aikuisviihdealalle kun nyt on sulla tuota aikaa työttömänä niin tosiaan voit alkaa treenaan salilla ja hankkia upean kropan ja sitten vain viihteen pariin.

    • jari-pekka-65

      Samaa mieltä, että uskonnollisuus ei auta yhtään. Siinä saa vaan lisää taakkaa ja vaatimuksia päälleen. Kokeileppa ihan aitoa Hengellisyyttä. Jos tiedät paikkakunnallasi sellasen pienen uskovien porukan, joka kokoontuu kodeissa, niin mene sellaseen. Siellä tutustuu helpommin toisiinsa ja voi saada ystävän/ystäviä.

      Sellasessa kotona kokoontuvassa seurakuntayhteisössä on ihan erilainen ilmapiiri, kuin näissä ns uskonnollisissa, kirkoissa ym herätysliikkeissä. Siellä voi "hengittää" ihan erilailla, kun isoissa seurakunnissa. Se on vapaampaa. Voi jopa se oma kultsi löytyä. Muista rukoilla..

    • älämenetoivoa

      Uskonnollisuus ei auta mutta usko Jeesukseen Kristukseen auttaa. Myös elämällesi löytyy tarkoitus. Ei ole Jumala sinua turhaan luonut.

    • elämänkv

      Miksi mennä rankkaan työelämän oravanpyörään mukaan? Siksikö, että saisi vain tyhjänpäiväistä luksusta, että näyttäisi hyvältä muiden silmissä? Vähälläkin pärjää ja saa kaikki elämän välttämättömyydet. Elämä on muutakin kuin työtä ja elämässä voi tehdä kaikkea ilman työssäkäyntipakkoa.

    • Lehmänlanta

      Eihän niitä syitä ole kuin kaksi: 1. elämällä et siirrä masennusta surijoihisi 2. JOS se onni kuitenkin löytyisi ennen kun ikä vie, eihän se itsensä tappaminen kuitenkaan itseä auta, eikä vie huonoa oloa (tai olottomuutta) pois, vaan lopettaa tajuntasi. Voit joko olla ja ehkä joskus olla onnellinen tai olla olematta, kuolla tuon masennus-nimisen loisen toimiin ja "hävitä peli".

      Olen kuitenkin liian kylmän looginen että keltään haluaisin itsemurhaa kieltää, suosittelen vaan harkitsemaan ensin sellaset, öö, vaikka 60 vuotta ennen toteutusta. Ja kutsumaan mut ensin paikalle, jostain syystä vaan kiinnostaa kovasti...

    • vieras6565

      Kannattaa nyt kokeilla niitä huumeita ennen kuin tappaa itsensä. Mä ainaki dikkaan, sit jos nekää ei toimi tai loppuu rahat kesken ja tulee kauheet laskut, niin sit voi vaihtaa hiippakuntaa. Huumeitaki on erilaisii. Psykedeeleillä voit saada elämäs kuntoon, stimulanteil voit saada jotai aikaseks ja opiaateil voit päästä pahaa oloo pakoon. Mä suosin kahta ekaa.

    • gafSfd

      heh, ei SInun tarvitSe muutakuin todiStaa itSeSi maailmalle. Et ole ykSin kyllä meitä Syrjäytettyjä on monia, jotka kannamme muiden ihmiSten henkisen taakan. Mieluummin Syrjäytetty nöyrä kuin huipulla oleva kuSipää, jonka jakkara romahtaa millä hetkellä hyvänSä. miten hän pärjää pohjalla kun ei ole Siellä koSkaan ollut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4254
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      99
      3694
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3389
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      2950
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2438
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2399
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2142
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1776
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      14
      1597
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      33
      1572
    Aihe