Kuinka pärjään äitini kuoleman jälkeen?

paranoid

Olen 25 -vuotias skitsofreenikko. Kolme vuotta sitten todettiin paranoidinen skitsofrenia. Asun yksin, mutta äitini käy 3 kertaa viikossa tuomassa minulle ruokaa ja lääkkeet. Lisäksi jos vointi on huono äitini siivoaa asunnossani. Nyt äitini on sairastunut syöpään. Todennäköisesti parantumaton maksimissaan pari kolme vuotta elinaikaa. Miten ihmeessä pärjään sen jälkeen kun äiti kuolee? Joudun varmaan ikuisesti mielisairaalaan koska en pysty huolehtimaan itsestäni enkä kodistani.

13

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samixiiollaan

      Kunnat tarjoavat ns. tuettua asumista. Katso vaikka Mainio Vire tai ASPA-asumispalvelut. Kysypä paikkakuntasi mielenterveystoimistosta tai sosiaalityöntekijältä.

    • heyyf

      Mitä jos koettaisit ryhdistäytyä ja olla omatoimisempi?

      • EmpatiaaKiitos

        Helppo on sellaisen puhua joka on ollut koko ikänsä henkisesti ja fyysisesti terve sekä itsenäisempi. Kannattaa muistaa että me kaikki olemme tässäkin suhteessa erilaisia, joten ei kannata omia ominaisuuksia tai kokemuksia pakottaa yleisiksi totuuksiksi tai niin että ne pätisivät muihinkin. Aina ne joilla ei jotain kyseistä sairautta ole jankkaavat "no miksi et ryhdistäydy?" Tai "miksi olet noin laiska?". Se on helppo huudella kun ei asiasta ole omakohtaista kokemusta mutta yleensä sekin huutelu on loppunut kun se on sattunut omalle kohdalle, olipa kyseessä sitten jokin fyysinen tai henkinen sairaus.


      • 5405
        EmpatiaaKiitos kirjoitti:

        Helppo on sellaisen puhua joka on ollut koko ikänsä henkisesti ja fyysisesti terve sekä itsenäisempi. Kannattaa muistaa että me kaikki olemme tässäkin suhteessa erilaisia, joten ei kannata omia ominaisuuksia tai kokemuksia pakottaa yleisiksi totuuksiksi tai niin että ne pätisivät muihinkin. Aina ne joilla ei jotain kyseistä sairautta ole jankkaavat "no miksi et ryhdistäydy?" Tai "miksi olet noin laiska?". Se on helppo huudella kun ei asiasta ole omakohtaista kokemusta mutta yleensä sekin huutelu on loppunut kun se on sattunut omalle kohdalle, olipa kyseessä sitten jokin fyysinen tai henkinen sairaus.

        Olet aivan oikeassa. Tuollaisia kommentteja saa kuulla ihmisiltä, joilla ei ole omakohtaista kokemusta, eikä ymmärrystä. Ajattelin kysyä sellaista, että olisiko lääkitys yksi asia, joka vaikeuttaa toimimasta itsekseen? Minulla itselläni on neuroleptilääkitys, ja se on tehnyt todella toimintakyvyttömäksi. Nyt kun olen ajan kanssa vähentänyt sitä, toimintakykyäkin on alkanut palata sen verran, että pystyn jotain tekemäänkin.


    • kimshimp

      Arjessa selviytymisen asioita - mitähän ne ovat ja mitä niihin kuuluu,
      kai myös tunteiden käsittelyä ja hallintaa, pelkoa, surua, huolestumista, vihaa ja kaikkea, mikä vie ihmisiä ylivoimaisilta tuntuvien taakkojen alle. Paranoia-nimike dgn:ssa kai tarkoittaa vainoa kokeneita, kuviteltuja tai ihan todellisia kokemuksia - mistä löytäisit ihmisiä, jotka olisi tukena ja turvana sillonkin kun on ahdistava olo?

    • Yuutteli

      Tutustu nyt ainakin tähän materiaaliin:

      Part 1: The Roots - Robert Whitaker - Psychiatric Epidemic - PsykoVision CPH - May 14, 2014
      https://www.youtube.com/watch?v=4R6MXO2j0V0

      Pahoittelut äitisi terveystilanteesta ja voimia teille molemmille.

    • Psykoottinen

      Skitsofreniassa on ärsyttävää se että tuntuu elävän ihan eri planeetalla.

    • skitsof_82

      Missä kaupungissa asut? Asumispalveluita on olemassa jossa on hoitajat 24h. Sellaisessa pärjäisit varmasti äitisi poismenon jälkeen.
      Voimia sinulle !

    • minävainm

      voimia <3

    • juupsis

      Älä hötkyile-ketään et voi haudata etukäteen. Syöpäsairaita hoidetaan nykyään jopa kymmeniä vuosia -levinneitäkin tauteja. Jos et pärjää ykisn-ota äitisi kanssa yhteys sosaalipalveluun ja pyydä aika itsellesi ja tehkää kuntapalvelussuunitelma sinulle.Kattaa asumismuodon ja tuen tarpeesi.

    • sekatyomies
      • GodIsDead

        taas joku saatanan jeesustelija, ei se jumala oo ketää ikinä auttanu.
        Voimia ketjun alottajalle


    • kassuliini

      Et joudu lopun elämääsi mielisairaalaan, sitä sinun ei tarvitse pelätä.
      Käytkö avohoidossa oleville tarkoitetussa päivätoiminnassa? Siellä ohjaajat osaavat neuvoa tällaisissakin asioissa.
      Älä ennakoi äitisi kuolemaan liittyviä asioita, asia ei ole ajankohtainen. Kun ja jos äitisi kunto menee huonommaksi, voitte yhdessä ottaa asioista selvää.
      Voimia sinulle ja äidillesi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      109
      5143
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      264
      2120
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1736
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1200
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1187
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1059
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      994
    Aihe