Kymijokikin niin puhdas ettei siitä ihottumaa tai tautia saa. Nyt joen virtaama on vahvaa ja jyrkkäreunaiset rannat.
Valeineen päivineen siitä on pitkä jono vuosia kuin olisin käynyt edes kastautumassa luonnon veteen.
Jokijään railoon putoamista ei lasketa kun toinen jalka vaan kastui.
Siihen, että meressä uin kilometrejäkin rannaan lähellä, sii 1960-70 lukuvun taittessa ei kannata paljon perustaa.
Moni on hukkunut kun luottaa vanhaan uimataitoonsa. Talviturkissa tarkenee näilläkin lämpöasteilla.
Sitä paits - Etelä-Suomeahan nämä parit lämpimät päivät taisvat koskia.
Nyt luonnonvesissä vielä vilvoittuu
10
<50
Vastaukset
- Kat-leija
Kyllä nyt ovat ne päivät käsillä jolloin talviturkki on riisuttava. Ei ole monta kesää elämässäni ollut etten olisi mereen uimaan päässyt.
Kastautumisen on käytävä nopeasti. Helpoin tapa on sukeltaa laiturilta pää edellä veteen, se on siinä. Pikkupojat aina intoutuvat kanssani sukeltelemaan ja näyttämään taitoaan. Ollaan hetkessä kavereita.
Toinen suoritus ainakin kerran kesässä on pyöräillä Naantaliin ja takaisin Turkuun. Eiköhän se tänäkin kesänä vielä onnistu.
Vain pakolla luovutan näistä. - viileesti
Ei tartte olla luonnonvettä kuuman olon poistamiseen. Jos on suihkun mahis niin niin saa siitä kylmänkin päälle.
Jolla kesämökki tai taviasuttava asumus niin ämpärillä vettä päälle. Kyllä viilenee. - jakolasku
Eipä nää lähilätäköt juuri innosta, Tuusulanjärvi on hirveän näköinen aina. Keravan maauimala on harkinnan alla sekä Sipoon Nikuviken merivesineen. Vois sanoa, vähiin käy ennenkuin loppuu meidän uimiset. Hallit erikseen.
- klkiijuuhgt
Tuusulanjärveä on hapetettu vuosia kalatkin "uivat" selällään joitan vuosia sitten.
Kyllä löytyy Vantaalta puhtaita järviä, Kuusijärvikin pieni ja puhdas, on saunat ja lenkkipolut.
Luukki, Kalajärvi, ym kartta esille!- jakolasku
Niin Tuusulanjärvi pilattiin jo ajat sitten. 70-luvulla paskalaitos sijaitsi Tervanokassa. Sen ajan ajattelu oli sangen lyhytnäköistä. Siitä ajattelusta me nyt maksetaan kallis hinta.
Kuusijärvellä olen käynyt nuorena, ei ollut hassumpi paikka uida, Pilvijärvi m oli silloin puhdas.
Olen ihmetellyt koska Tuusulaan rakennetaan maauimala täällä sitä todella tarvittaisiin!
- Ramoona_
Suomenlahdella Tammisaaren saaristossa veden lämpötila on vaihdellut viime päivinä avomeren 14 asteesta matalien lahtien 18 asteeseen, joten vilpoisalta tuntui hiekkapohjaisessa poukamassa uiminen, ei kauaa vedessä viihtynyt. Näinä hellepäivinä on merellä seilaajaa vilvoittanut melko navakkakin merituuli, joka syntyy lämpimän maan ja viileän meren lämpötilojen erotuksesta varsinkin iltapäivällä. Suomenlahden veden laatu on parantunut viime vuosina, mutta helteisinä kesinä sinilevälauttoja esiintyy. Pietarin jätevesien puhdistus on edistynyt, mutta ravinnekuormaa valuu omastakin maanviljelystä merkittävästi.
Merellä ja kalliorannoilla eivät hyttyset kiusaa, mutta aina on seuraa isommista siivekkäistä : vesilintujen touhujen seuraaminen on viihdyttävää ja tarjoaa silmien ilon lisäksi monivivahteisen äänimaailman. Yöunia ei helle kiusaa, kun nukkuu vesirajassa olevassa hytissä, lämpötila hytissä on sama kuin ympäröivän veden. Aaltojen vieno liplatus tuudittaa rauhaisaan uneen, vaikka suojan puolella tietysti yövytään. Auringonlasku antaa upean loppusilauksen päivälle, ja joskus jaksaa herätä myös auringonnousua katsomaan. Aamut ovat ihania, usein on aivan tyyntä , kallio, taivas ja meri tuntuvat sulautuvan yhteen keskenään ja ihmisenkin kanssa.- puhdasta.on
Tuullut aivan liiaksi täällä isolla järven rannalla ja vesi sekoittuu ei pääse lämpiämään. Vesi on kirkasta niin puhdasta että käy juomavedeksi.
Nyt on uiminen jäänyt, laiskuutta kai. Ruunaalla lempeä puhdas järvivesi, kyllä usein pulahdettiin. Kaivoa ei niemennokassa ollut, ruuanlaittoon hyvin järvivesi kelpasi ja kiehautettuna juomiseen,
Vihdin ´kotkan pesässä´ kesän eläessämme uin joka päivä. Se oli se mökki, jonka tekijä mielikuvituksellisesti kallion kylkeen oli rakentanut.
Tässäkin Hervannassa kallion sisällä on uimahalli ihan tuossa kolmensadan metrin päässä, mutten ole uimahalli-uija.
- capt-cöpenick-
Muistan Kotkansaaren Mansikkaniemessä Varissaarta vastapäätä sukeltaneeni kesähelteellä joskus -70 luvun alussa.
Aika matalassa 2-3 metrin syvyydessä aisti selvästi hyvin kylmävesikerroksen. Sillä puolen saarta murtovedessä on jo suolaa. Ihanin oli uida Itämeressä. Kävin sitten virallisen asumisajan jälkeen useammankin kerran Taeblassa, suomalainen vuokraaja oli ystävällinen, sain ilmaiseksi siellä vielä käydä.
Tyttäreni pojan kanssa siellä kesäaikaan kävimme, Haapsalun hiekkarannalla . Itämerikö saastunut, ei toki. Kirkas vesi näytti valkoisen hiekkapohjan.
Talomme oli kyllä brutaalia raakabetonia, ilman maalia, mutta kaksi huonetta ja keittiö ihan oivassa kunnossa. Paitsi myrskysateella piti tukkia ikkunan alaosa.
Nyt on jo useammat vuodet viimeisestä käynnistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 181986
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561814- 821453
- 1761428
- 211399
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3091397Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti981015Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä62994Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää34975- 349884